Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Velký kosmonautický podvod

Čtvrtého září 1998 vyťukaly dálnopisy severokorejské tiskové agentury překvapivé sdělení o úspěšném vypuštění malé umělé družice Kwangmyongsong-1. Háček byl v tom, že ji nikdo nikdy nepozoroval a že si ji totalitní stát na východě Asie také nejspíš zcela vymyslel.

Ilustrační foto...Celý kuriózní příběh začal už v poledne 31. srpna 1998, kdy Severní Korea úspěšně odpálila svoji první balistickou střelu středního doletu Teapo Dong 1. Zkušební hlavice lehce překonala japonský ostrov Honšu a dopadla do hlubokých vod Pacifiku. Političtí analytici se tehdy shodli, že start nové vojenské střely měl hned několik důvodů: Pro obyvatele totalitního státu byl poněkud drsnou oslavou 50. výročí založení Severní Koreje a také připravovaného nástupu diktátora Kim Jong-Ila do čela stalinistického vedení. Okolním zemím, především pak Japonsku měl experiment demonstrovat kvalitu výzbroje a v neposlední řadě upravil pozici Severní Koreje při tehdy klíčovém vyjednávání se Spojenými státy kvůli vývoji jaderných zbraní.

Zprávy ze Severní Koreje říkaly, že k odletu do vesmíru využili tamní vědci a technici několika stupňovou raketu, která byla odpálena z vojenské základny u čínských hranic. První stupeň pracoval minut a půl s dopadl do vod Východního moře, druhý stupeň se po dalších čtyřech minutách zřítil do Pacifiku a malý satelit na oběžnou dráhu nakonec pošťouchl poslední, třetí stupeň. Kwangmyongsong-1 (v překladu Jasná hvězda) se měl pohybovat na velmi protáhlé dráze s oběžnou dobou přes dvanáct hodin a na jeho palubě se ocitl tajemný akustický experiment, jenž "přispěje k vědeckému výzkumu mírového využití vesmírného prostoru." Naši planetu pak zaplavil "vysíláním nesmrtelnými hymnami Píseň generála Kim Il Sunga a Píseň generála Kim Jong Ila" a vzkazem "Juche Korea" v morseovce.

Háček byl pouze v tom, že nikdo na naší planetě takové vysílání nezachytil. Veškeré civilní i vojenské zpravodajské služby se přitom shodly v názoru, že Korea žádnou umělou družici nevypustila. Americké kosmické velitelství sice prohlásilo, že se z druhé stupně "cosi oddělilo" a že se také snažilo o další let. Nicméně eventuální satelit musel být velmi, velmi malý. Jinak by byl zcela jistě zaznamenán.

Pochybnosti se vzápětí vyrojily i kolem "nosné rakety". Taepo Dong 1 byla nejspíš poskládána ze staré ruské střely R-13 (první stupeň), na kterou vojáci postavili modifikovanou raketu SCUD. Její nosná kapacita tak bude menší než nosnost Jupiteru-C, který dopravil na oběžnou dráhu první americký satelit. Vanguard 1 měl přitom velikost grapefruitu a lehce byste ho odnesli v jedné ruce.

Přesto všechno se státní tisková agentura nezdráhala 14. září 1998 oznámit, že satelit -- nápadně podobný první čínské umělé družici a také ještě starší americké sondě Telstar -- ukončil už stý oblet Země. K dispozici pak byly i video záběry startu rakety, umělé družice a animace demonstrující její let na oběžné dráze.Severní Koreji se tudíž 31. srpna 1998 podařil nanejvýš test nové vojenské rakety, které při pokusu o vynesení umělé družice selhal poslední nosný stupeň. Nic víc, nic míň. Žádný satelit tento orwellovský stát zatím nevypustil.

Jiří Dušek

| Zdroj: Space Policy Project a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Historie dobývání Měsíce II (1965 - 1966)
Ilustrační foto...
Je vesmír o miliardu let starší?
Ilustrační foto...
The Great Gig in The Sky
Ilustrační foto...
Mars Reconnaissance Orbiter odstartoval
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl desát
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691