Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zážitky z konference Lisa IV

Minulý týden jsem měl možnost zúčastnit se mezinárodní konference astronomických knihovních a informačních služeb Lisa IV (lisa4.cuni.cz), konané v pražském Karolínu.

Ilustrační foto...Několik století stará budova s moderním vybavením byla důstojným hostitelem konference, na které se sešla více než stovka knihovníků a astronomů z celého světa, aby se seznámila s nejnovějšími pokroky v oboru, navázala nové plodné vztahy a prezentovala svoji práci. Tento příspěvek obsahuje můj subjektivní náhled na konferenci. Jsem astronom, i když do knihovnictví fušuji také, takže se nedivte, že to, nad čím ti praví knihovníci slintali, mě nechávalo chladným. A naopak.

Z mého hlediska astronoma byl největší peckou hned první příspěvek, který měl Jean-Charles Cuillandre, pracující na 3,6metrovém Kanadsko-francouzsko-havajském dalekohledu na Mauna Kea. Po lehkém knihovnickém úvodu do práce s digitálními snímky, ve kterém líčil, jak skládá několik snímků dohromady nebo dělá barevné kalibrace, přistoupil k zajímavějšímu tématu. Popisoval, jak lze sestavit film bez kamery, pouze s digitálním foťákem. Je pochopitelné, že na rychlé děje, jako je třeba otevírání kopule nebo cesta autem, to není nic moc, přestože jsme se tak dozvěděli, jak vypadá krajina v okolí tohoto přístroje. Nicméně na pomalejší objekty, jako je změna oblačnosti nad nočním Honolulu, byla tato technika bezkonkurenční.

Před očima užaslých účastníků tak na promítacím plátně proplouvala trhlina v mracích odhalující vzdálená světla velkoměsta (tzv. světelné znečištění), v mlze nebo ve sněhu se topící kopule observatoře, západy a východy nebeských objektů a samozřejmě hvězdy. Záplava animovaných nebeských objektů podbarvená skvělou hudbou. Vskutku mistrovský výběr.

Není divu, že další příspěvky tak trochu zapadly. To, jak knihovníci učí fyziky, vyrábí PDF na webovské prezentace nebo přemýšlí nad tím, jaký je rozdíl mezi čítárnou a knihovnou, vyvolalo sice bouřlivé diskuse v sále (trochu přeháním), ale nějak se mi nedaří pochopit proč... Snad jen, že knihovník může podstatně přispět k prezentaci skvělého projektu, jako je stavba osmimetrových dvojčat na Havaji a v Chile. Prezentace, za kterou stojí menší tým asi 6 lidí, si s materiály od vyhlášené reklamní agentury vůbec nezadá.

Peter J. Quinn velmi zajímavě popisoval důvody vzniku projektu Astrophysical Virtual Observatory - AVO. Dnešní stav techniky a rozvoje lidstva už dospěl do stavu, že lidé produkují v oblasti astronomie tolik informací, že je jejich objem roste výrazně rychleji než výkon počítačů. Projekt AVO se snaží z tohoto nedostatku udělat ctnost. Snahou je zapojit do projektu co nejvíce samostatných jednotek (počítačů, observatoří), kteří by své zdroje sdílely, a tak byly schopni neuvěřitelný nárůst informací využít. Příkladem může být známé SETI .

Na konferenci též bylo přítomno několik lidí ze všeobecně známých informačních center: F. Genova ze Strasbourgu informovala o ADS a CDS, sympatický 'cowboy' v stylovém oblečení a s kloboukem G. Eichhorn pak povídal o pozadí ADS, kde mají například 60 tisíc kliků za den, o tom, že největší zájem je o články z posledního roku, tedy o články, které jsou tak tak uvolněny pro publikaci na ADS (lenost astronomů? no comment...).

Kromě přednášek bylo na konferenci také řada posterů (psaných příspěvků). Musím říct, že mě z nich asi nejvíc zaujala práce italských knihovnic, snažící se jejich zdroje zpřístupnit prostřednictvím technologie XML upravené pro knihovny. Pokud vládnete italštinou můžete zkusit knihovnu v Bologneském CNR. Protože už dlouho hledám nějaký pěkný universální katalog nejen do knihovny samotné, ale i třeba na naše snímky, velmi mne tato práce zaujala. Taktéž je pěkně vidět, jak daleko už je Evropa před Amerikou. Italové předkládají návrhy v XML v době, kdy Američané vážně uvažují o konverzi svých databází z MACu do Execlu.

Z mého pohledu to stálo za to...

Filip Hroch

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Infračervené planety
Ilustrační foto...
Zemřel Hans Bethe
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 35
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 20
Ilustrační foto...
O svícení 25
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691