Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Exotická exoplaneta

Nebude to dlouho trvat a počet známých planet ve vesmíru překročí první stovku. Stojíme na prahu nové planetární astronomie, která nám jednou představí světy, o nichž se nám ani nezdálo. A jak se zdá, i ty co známe, začínají být opravdu hodně pestré ...

Ilustrační foto...Zatímco k poznávání těsného okolí Slunce používají astronomové a geologové takřka výhradně automatické sondy, ke zkoumání nehvězdných průvodců odlehlých stálic jsme zatím odkázáni výhradně na nepatrné množství fotonů, které polapí ty největší observatoře. Dokonce zatím nejsme schopni nové planety přímo pozorovat, o jejich existenci se dozvídáme pouze díky tomu, že jsou hmotné -- na první snímek exoplanety si tedy musíme ještě nějaký ten pátek počkat.

Zatím nejúspěšnější metodou hledání nenápadných průvodců, je pečlivé vyšetřování světla vybraných hvězd. Pokud totiž v jejich gravitačním sevření existuje nějaká planeta, musí obě tělesa zákonitě obíhat kolem společného těžiště. Menší "David" pak cloumá s větším a zářivějším "Goliášem" a my na Zemi sledujeme periodické změny rychlosti: ať již radiální (ve směru stálice-Slunce), tak i vlastního pohybu (ve směru kolmém).

Celá věc ale není pochopitelně ani zdaleka tak jednoduchá, jak by se na první pohled zdálo. Velmi málo hmotní průvodci totiž způsobují v polohách spektrálních čar hvězd jen velmi malé odchylky a tak je k jejich detekci zapotřebí těch nejlepších pozemských přístrojů. Proto jsme si také museli na první exoplanety od objevu spektroskopických dvojhvězd počkat dalších sto roků.

Dnes známé světy daleko za hranicemi sluneční soustavy jsou navíc silně ovlivněny výběrovým efektem. S dosavadní technikou se totiž daří pozorovat pouze obří tělesa, která obíhají kolem hvězd v nepatrné vzdálenosti. Tento výsledek na druhou stranu svědčí o tom, že výsledná podoba sluneční soustavy je velmi citlivá na počáteční podmínky vzniku samotné hvězdy. Je-li protoplanetární disk obklopující mladou hvězdu bohatý na těžké prvky, trvá mnohem déle než se jej hvězda zbaví, což může mít za následek zkracování vzdálenosti oběhu obřích planet.

Ilustrační foto...

Pozemské hledání nových světů přitom nemá příliš dlouhou tradici a tak zatím mohou astronomové spolehlivě proměřit gravitační působení planet, kterým netrvá jeden "rok" příliš dlouho. Vzdálenější a méně hmotné planety tak musí počkat na další zdokonalení našich přístrojů.

První vlaštovka této žně ale možná vylétla před několika dny z dílny astronomů Jet Propulsion Laboratory a Kalifornské univerzity v Berkley. Po patnácti letech soustavné práce totiž ohlásil vědecký tým zkoumající několik tisíc jasných hvězd objev planety, která se vymyká všem známým případům. A pokud si večer pospíšíte, můžete se na hvězdu, která hostí zajímavý planetární systém, podívat sami.

55 Cancri je poměrně jasnou stálicí v souhvězdí Raka (které teď zapadá během večera). Pro milce exoplanet je navíc známa tím, že v její náruči astronomové už jednu planetu objevili. Po mnohaletém úsilí se jim ale podařilo odhalit další a mnohem zajímavější těleso. Nová planeta totiž obíhá ve vzdálenosti pět a půl astronomické jednotky po málo výstředné dráze a svou hmotností převyšuje Jupiter pouze třikrát až pětkrát. A pokud vám z hlavy vypadlo v jaké vzdálenosti od Slunce najdeme ten "náš" Jupiter, tak je to takřka stejně daleko. Na světě je tedy první planeta, která nám trochu připomíná Sluneční soustavu. Dokonce se zdá, že není všem dnům konec, protože ani toto nové těleso ještě úplně nevysvětluje pozorované změny v poloze spektrálních čar mateřské hvězdy. Takže je takřka jisté, že systém 55 Cnc před námi ještě nějaké to tajemství ukrývá.

Ilustrační foto...Celá soustava je shodou okolností celkem blízko Zemi -- nějaké čtyři desítky světelných let a tak se dnes vzrušeně hovoří o tom, že se zřejmě stane horkým kandidátem pro pozorovací mise satelitu, který hodlá NASA za pár roků vypustit. Terrestrial Planet Finder -- sonda, která by se měla na cestu k novým světům vydat někdy okolo roku 2014, sice nebude putovat od hvězdy ke hvězdě, ale na některé z nich namíří soustavu obřích zrcadel a jako obří vesmírný interferometr s neskutečným rozlišením zobrazí planety velikosti Země do vzdálenosti asi padesáti světelných let. Navíc bude "on-board" spektroskop a prozkoumá tak chemické složení a přítomnost některých sloučeni důležitých pro život.

Inu, zvykejme si na to, že začalo jednadvacáté století. I když to ještě před pár týdny vypadalo na jadernou válku mezi Indií a Pákistánem, dokáží dnes lidé zázraky (alespoň někteří). Přestože jsou zatím napozorovaná data dost nepřesná, zdá se, že planetární soustava není ve vesmíru vůbec ojedinělý jev. Jsou-li ale na těchto planetách žáby taky...

redakce

| Zdroj: Podle NASA News a ADS IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Poznejte vesmír na vlastní oči!
Ilustrační foto...
STS-123: Endeavour – multimedia z mise
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXXI
Ilustrační foto...
Mezi planetou a hvězdou
Ilustrační foto...
Mračna se stahují nad Baltimorem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691