Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Shalom!

Za minimálního zájmu sdělovacích prostředků vyslal Izrael před čtrnácti dny do vesmíru vlastní umělou družici vlastní nosnou raketou z vlastního kosmodromu.

Ilustrační foto...Faktem je, že pokud někdy zabrousíte do kosmonautických zpráv, pak se na vás sesype celá řada informací především o amerických umělých satelitech. A je to tak zcela správně. NASA spolu s dalšími agenturami "tam za mořem" totiž skutečně udává rytmus dobývání vesmíru. Může se nám to líbit, nemusí, ale Evropskou kosmickou agenturu trápí nedostatek financí i komplikovaná multinárodnost a neméně ambiciózní Japonce pak na kolena sráží jedna havárie za druhou. Přesto všechno bychom neměli ostatní státy opomíjet. Jakkoli nejsou na první pohled patrní, v mnoha případech si cestu na oběžnou dráhu dláždí skutečně hodně originálním způsobem. Příkladem může být třeba Izrael.

Všechno začalo zhruba před dvaceti roky, kdy vznikla Izraelská kosmická agentura. Jejím prvním cílem bylo několik vědeckých experimentů, které se měly odehrát na palubách amerických raketoplánů. Bohužel v roce 1986 došlo k osudné havárii Challengeru a vzápětí i k neúspěchu dvojice klasických raketových nosičů Delta a Titan. Zdrcující dvouleté zastavení veškerých amerických letů do vesmíru vedlo Izrael k radikálnímu kroku: Stopnul prakticky všechny plánované experimenty a začal usilovat o vlastní, zcela nezávislý dopravní prostředek.

Všechno přitom šlo jako po drátkách: Už devatenáctého září 1988 odstartovala z vojenské základny Palmachin u pobřeží jižně od Tel Avivu raketa Shavit (Kometa), která na oběžnou dráhu ve výšce několik set kilometrů zavěsila drobnou družici Ofeq, v překladu Horizont. V průběhu následujících čtyř měsíců si technici otestovali základní přístroje a Izrael se stal osmou zemí disponující "home-made" nosičem.

Nikoho asi nepřekvapí, že raketa Shavit nebyla nic jiného než upravená vojenská střela Jericho. Sestává ze tří nebo čtyř stupňů na pevné pohonné hmoty a do vesmíru zvládne vynést zhruba půl tuny materiálu. S ohledem na mezinárodní právo však musí startovat zcela atypicky severozápadním směrem nad Středozemní moře, kdy přelétává Gibraltarskou úžinu. Pokud by totiž Izrael nechtěl vynášet sondy na nevýhodnou retrográdní dráhu, musely by startující rakety přelétávat přes území arabských států, což bylo a zřejmě i dlouho bude zcela nemožné... Vynucená strategie startu nosné rakety však bohužel redukuje její možnou kapacitu a omezuje i její manévrovatelnost.

Ilustrační foto...Nikoho asi nepřekvapí, že kosmický program státu, kterého svírají do kleští nepřátelé, má zcela jednoznačný program: obranu. Ofek 2, který se do vesmíru dostal v roce 1990, sice vysílal jenom čtyřicet dní a opět byl podroben pouze nejrůznějším testům, třetí družice ale už sloužila k dálkovému průzkumu Země. Ofek 3 vážil zhruba 250 kilogramů a na dálku sledoval "nebezpečné" sousedy Izraele: nad Iránem, Irákem a Sýrií přelétával několikrát denně. V provozu byl od roku 1995 a zřejmě dokázal ve viditelném světle pořizovat záběry s rozlišením kolem dvou metrů. Tehdejší prohlášení o čtení poznávacích značek v Bagdádu byla totiž zcela jistě přehnaná. Každopádně se tak Izrael vymanil ze závislosti na službách poskytovaných vládou Spojených států.

Počátkem roku 1998 měla Ofek 3 nahradit vylepšená verze Ofek 4. Bohužel, pro závadu na druhém stupni nosné rakety byl let přerušen a sonda shořela v zemské atmosféře. Přetržku spojenou s vyšetřováním po nějakou dobu nahradila dosluhující "trojka". I když nakonec pracovala dvakrát déle než se předpokládalo, na sklonku roku 2000 sestoupila příliš hluboko do atmosféry a bezezbytku shořela. Od té chvíle se musel Izrael spolehnout na záběry komerčního satelitu Eros, jenž vycházel z konstrukce úspěšného Ofeku 3 a který na oběžnou dráhu vynesla ruská raketa v prosinci 2000. (Eros z větší části vlastnili izraelské firmy.) V této souvislosti je třeba zmínit, že americký Kongres v roce 1997 vydal zákaz, aby firmy provozující soukromé "špionážní satelity" poskytovaly za úplatu snímky Izraele s lepším rozlišením, než jaké jsou dostupné na světovém trhu od zahraničních společností. Tato hranice se dnes pohybuje kolem jednoho metru, je však jisté, že se během několika málo roků dál posune a k dispozici budou záběry s detaily malými jenom půl metru.

Ilustrační foto...Důležité je i to, že na sklonku dvacátého století došlo v Izraeli k rozvoji také civilních projektů. Většina se orientuje na menší umělé družice k dálkovému průzkumu Země nebo na telekomunikační vysílače, ale došlo i na vědecké přístroje u velkých, mezinárodních observatoří. Například v červnu 1998 putoval na oběžnou dráhu TechSat II, jenž byl skutečným klenotem miniaturizace. Vážil jenom třicet kilogramů a vypadal jako kostka, kterou pohodlně ukryjete v šuplíku. Přesto všechno měl v sobě několik kamer, počítačů a dalších nezbytných zařízení, včetně detektoru nabitých částic…

V tisku také proskočily zprávy, že Izrael vyrobí pro Čínu tři telekomunikační satelity, které budou asistovat při datových přenosech v době olympijských her v roce 2008. Hebrejská kosmická agentura dokonce nyní koketuje s myšlenkou komerčního využití nosiče Shavit.

Poslední v řadě -- Ofek 5 je ale opět vojenský projekt. Od 28. května 2002 se ve výšce kolem pěti set kilometrů. Rozměrově je srovnatelný s menší telefonní budkou a na palubě má řadu kamer s vysokým rozlišením. Kam se budou dívat nejčastěji je přitom více než zřejmé.

Jiří Dušek

| Zdroj: Nejrůznější internetové zdroje. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s Vesmírem 32
Ilustrační foto...
Geovycházky 7
Ilustrační foto...
Instantní galerie 34 – galaxie a mlhoviny
Ilustrační foto...
O sviceni 48
Ilustrační foto...
Kleť: kapitální kousek
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691