Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars s vodou

Už po desetiletí si mnozí pohrávají s představou, že se na Marsu -- těsně pod povrchem -- nalézají velké zásoby věčně zmrzlého ledu, tzv. permafrostu. Nyní konečně přišly první důkazy o tom, že tomu tak skutečně je. Tato zpráva je důležitá, protože se tím Mars opět dostává na přední místo ve strategických plánech kosmického výzkumu.

Ilustrační foto...Mars s vodou je bezpochyby zajímavější než kdyby tam byla jen vyprahlá pustina, kde o molekulu H2O ani nezavadíš. Věčně optimističtí kosmičtí biologové mohou spekulovat o dávném či snad dokonce současném životě na planetě (jistěže životě jednoduchém, ba primitivním), ti méně optimističtí se těší alespoň představou, že vodu potřebnou pro přípravu raketového paliva a pro posádku pozemšťanů při letech na Mars nebude nutné vláčet meziplanetárním prostorem ze Země, protože bude k dispozici na cílové planetě.

Jaká jsou fakta? V hlavní roli je kosmická sonda Mars Odyssey, resp. její spektrometr, registrující gama záření. Sonda od ledna tohoto roku obíhá kolem Marsu po kruhové trajektorii v pracovním režimu a zatím funguje bezchybně. Spektrometr zachycuje fotony záření gama a neutrony, a současně měří jejich energie. Tyto částice se dostávají nad povrch Marsu poté, co na něj dopadne kosmické záření (přímo na zemském povrchu by podobný experiment nefungoval, protože zemská atmosféra nás dostatečně chrání před kosmickým zářením -- na Marsu je však atmosféra natolik řídká, že jako filtr nefunguje). Tak lze zjistit, které prvky se nalézají v povrchových vrstvách. Vědce zajímá především vodík -- ten je přece nedílnou součástí vody.

Dosavadní měření v případě Marsu ukazují, že ve vrstvě silné asi jeden metr je přítomno mnoho atomů vodíku -- zřejmě tedy je tu voda ve formě ledu. Zdá se, že nejde o půdu trochu prostoupenou ledem, ale naopak led, jen nepříliš zašpiněný půdou. Podle hmotnosti je v povrchové vrstvě 20 až 50 procent ledu. Protože však horniny mají vyšší hustotu než led, je zde z objemového hlediska ledu mnohem více než hornin.

Ilustrační foto...

Spektrometr na sondě měří množství vodíku v povrchových vrstvách prakticky po celém globu planety. Nejvíce je ho v oblastech, které jsou hodně chladné -- kolem jižního Marsova pólu. Oblast s půdou bohatou na vodík sahá až k 60. jižní rovnoběžce.

Odhady celkového množství ledu, uvězněného těsně pod povrchem i možná ještě trochu hlouběji, jsou zatím velice nejisté (nedivme se proto třeba takovým prohlášením: "je tam tolik ledu, že by to například dvakrát zaplnilo Michiganské jezero"). O ledu, který by byl hlouběji než metr pod povrchem, zatím nic nevíme. Zde možná doslova platí, že sledujeme pověstnou špičku ledovce.

Se všemi příznivci kosmického výzkumu se jistě shodnu v názoru, že zjištění ledu na Marsu je dobrou zprávou. Dobrou proto, že povzbudí další výzkum. Mars se nám zřejmě předvede jako velice zajímavá planeta. Ani nevzpomínejme na představu mrtvé, fádní planety, která zavládla před necelými padesáti lety poté, co přístroje sondy Mariner 4 vyslaly na Zemi první snímky Marsu z těsné blízkosti. Mars se za tu dobu určitě nezměnil, planetární výzkum a naše představy o planetách však určitě ano.

Zdeněk Pokorný

| Zdroj: Science@NASA a další. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 42
Ilustrační foto...
Bouřkové mraky nad stanicí
Ilustrační foto...
Start Discovery zrychleně
Ilustrační foto...
Neznámá tvář slunečních erupcí
Ilustrační foto...
Vzkaz od pracovníků Hvězdárny v Úpici
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691