Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Viděli jste polární záři?

Dnes v noci, tedy ze čtvrtka na pátek, odehrála příroda na nočním nebi nádherné představení. V době, kdy zapadal Měsíc ve společnosti Marsu, Jupiteru a Saturnu, objevila se hned vedle -- naprosto bez varování -- nádherná polární záře!

Bylo krátce po půl jedenácté, když mi kolega Jan Hollan volal z hvězdárny domů, že nad severem a v tom okamžiku momentálně nad severovýchodem nejméně hodinu, hodinu a půl plápolá jasná polární záře. Samozřejmě jsem nelenil, vyběhnul na balkon a ... a nespatřil vůbec nic. Tedy pokud nepočítám těch pár jasných hvězd, které se prodraly skrz vrstvu světelné opony od desítky tisíc brněnských pouličních lamp.

Zhruba za deset minut, když jsem balkon navštívil podruhé (nyní už s mírným pocitem, že jde buď o opožděný apríl, a nebo, že je polární záře velmi slabá a já ji prostě z principiálních důvodů ze svého pozorovacího stanoviště vidět nemohu), všimnul jsem si nenápadné skvrny o průměru tak deset stupňů nízko nad severovýchodem, ve středu Labutě.

A v tom to začalo. Přímo před mýma očima se začal zvětšovat a zjasňovat. Po několika desítkách sekund, kdy můj křik přivolal zbytek rodiny, se zář rozprostřela do nádherného vějíře, jenž sahal až 40 stupňů vysoko a táhnul se přes čtvrtinu oblohy. Podkladem byla červenohnědá skvrna, ve které byly svislé pruhy snad bílé s trochou příměsi zelené či modré. Ty vypadaly jako reflektory ozářené nebe. Tu byl jeden osamocený, tu byly hned tři vedle sebe.

Vzhled záře se pozvolna měnil a především rozšiřoval. Zhruba deset minut od objevu se roztáhla přes celý severní obzor a začala se rozplývat. O dalších pět minut později pak zmizela nadobro.

Tím ale světelné představení úplně neskončilo. Kolem půlnoci se zář, byť ne tak nádherná a rozsáhlá, objevila znovu -- nad severovýchodem, kolem souhvězdí Labutě. Celé představení navíc doplňoval abnormálně světlý severní obzor, do výška kolem desíti stupňů zabarvený do kovově modré.

A jak byla polární zář, v našich zeměpisných šířkách tak výjimečná, vidět i v jiných částech našeho státu? Tady je několik úryvků z došlých e-mailů.

Skoda ze nekoukate na oblohu. Dnes vecer se mi po dlouhe dobe postestilo videt nocni oblohu a shodou okolnosti se na ni objevila polarni zare s prestavkou deseti minut trvajici hodinu a pul. Mela tri slozky: v prvni fazi se objevily bile pasy jdouci rovnobezne s polednikem ve vyjimecnych pripadech az 40 stupnu dlouhe, ktere se v dalsim postupne rozpadaly do syte cervenych zaclon pomalu mizejicich na pozadi,misty v tom zanikaly hvezdy konce leveho kridla labute. Treti slozka sedela jako bila zare (se zelenym nadechem) na obzoru. Cely jev v maximalni fazi byl pres devadesat stupnu roztazen po obzoru a obloukovite sahal k Polarce. Cely ten spektakl se opakoval pres sebe, raz na raz, s dynamikou desitek sekund. Nejsem na polarni zare expert, ale bylo to super. Fotil to tu (Ondrejov) Ales Kolar, sirokacem na barvu 800 Asa. Treba se mi podari vydyndat fotky... Mel by o tom nekdo napsat do Ucitelskych novin :)

Vaclav Rikal, Ondrejov

Ahoj Jiri, kolem cca 20:30 UT a ted znovu kolem 23:30 UT (svetoveho casu) byla i zde z centra Ceskych Budejovic videt polarni zare, pricemz ta pozdejsi byla daleko vyraznejsi ibarevnejsi (nacervenala), i vyse nad obzorem az do nejakych cca 50 stupnu. Jakozto "profesionalni smolar" jsem v Ceskych Budejovicich, Milos a Zdenek ji maji krasne na Kleti,je tak jasna, ze je videt i na zvysenem pozadi CCD snimku.

Z CB a za zpravy z Kleti Jana Ticha

V noci z 6 na 7 dubna jsem na obleze nad Žďárem nad Sázavou pozoroval červenou záři vycházející z jihovýchodního směru. V počátečná fázi mého náhodného pozorování cca 22:15 se záře pomalu začala objevovat na pravém okraji mnou pozorovaného horizontu. Asi po 10 až 15 minutách se záře rozlila přes 1/4 oblohy aby byla na svém postupu dále zastavena tmavým pruhem. Ten po několika chvílích zmizel a červená záře začala opět od spodníhookraje zabírat oblohu ... Když bylo cca 23:25 byla již záře přes celou oblohu. Ve chvíli kdy jsem končil své amatérské pozorování a odebral se domů,protnuly oblohu dva bílé pruhy a rozdělily červenou oblohu na tři nestejně velké díly. Bylo to opravdu krásné divadlo.

Tomáš Selucký

Dobry den, jmenuji se Jan Tichy. Pisu ohledne polarni zare dne 6. dubna. Tento den jsem se poprve vydal na Mladoboleslavskou hvezdarnu ktera je ve skole pastelka na radouci. Asi hodinu jsme pozorovali oblohu a od 23.15 jsme si vsiml polarni zare. Do 23.40 byla intenzivni a mela rozsah 90 stupnu na delku a asi 20 stupnu na vysku.Potom lehce pohasla a byl vydet pouze na severovychodu maly oblak. Avsak od 22.50 se zacal tento oblak zvetsovat az se opet rozrostl pres celou oblohu asi tech 90 stupnu a nabral jeste vedci rudy nadech a v nem se i zacaly obevovat bile pruhy. Na hvezdarne jsme byly 4 a z toho pouze jeden panji vydel podruhe v zivote. Poprve ji vydel v Petrohrade nebo nekde tam. Posledni pozorovani jsme zaznamenali v 23.15 hod. Tento den jsem sel poprve na nejakou hvezdarnu a zrovna jsem objevil ukaz desetileti nebo stoleti? Mam zazitek na celej zivot.

Naschle Jan Tichy

Dnes v noci (6/7.4.) bolo mozne vidiet polarnu ziaru. Tu v Ondrejove aktivita kulminovala okolo 20:50 UT a najma okolo 23:15 UT, ked obloha doslova horela sytocervenou farbou s mnozstvom svetlych pruhov, ktore vybiehali kolmo od obzoru a niektore dosahovali az k zenitu. Cervene svetlo polarnej ziare sa tiahlo v sirokom pruhu cez pol oblohy a vzhlad ukazu sa neustale menil. Jednoducho uzasne.

Peter Kusnirak, Ondrejov

Jiří Dušek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dr. Richard Binzel o definícií planéty
Ilustrační foto...
Perla mezi hvězdami
Ilustrační foto...
Vzkaz pro kulovou hvězdokupu
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XIX
Ilustrační foto...
Vánoční kometa?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691