Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nejtěžší známá hvězda

Nejtěžší známá hvězda ve vesmíru má hmotnost 56,9 Slunce s chybou pouze šest desetin Slunce. Je součástí velmi mladé hvězdokupy R136, která patří do mlhoviny Tarantule ve Velkém Magellanově oblaku.

Ilustrační foto...Nového rekordmana astronomové objevili s pomocí Hubblova kosmického dalekohledu, jenž v exotické hvězdokupě nalezl hned tři nové zákrytové dvojhvězdy. Z jejich vzájemného pohybu kolem společného těžiště se trojici astronomů P. Masseimu, Julii Vukovich a Lauře Penny podařilo odvodit přesné hmotnosti, rozměry a povrchové teploty všech šesti stálic. Jeden z párů -- R136-38 přitom obsahuje hvězdu spektrální třídy O3 s hmotností 56,9+/-0,6 hmotnosti Slunce. Jméno nese podle velmi mladé hvězdokupy R136, která patří do oblasti, kde se tvoří nové stálice, mlhoviny Tarantule (též 30 Doradus) ve Velkém Magellanově mračnu.

Klíčovým se v celém příběhu stal spektrograf na palubě Hubblova dalekohledu STIS, pomocí kterého se hvězdářům podařilo získat jak světelné křivky zákrytových dvojhvězd, tak i změny jejich radiálních rychlostí. Všechny tři systémy tvoří pokaždé dvě hvězdy, které obíhají kolem společného těžiště. Pravidelné změny jejich poloh prozrazuje cyklické kolísání radiálních rychlostí, kdy se k nám jedna stálice střídavě přibližuje a nebo vzdaluje. Jde tedy o tzv. spektroskopickou dvojhvězdu. Shodou náhod se rovina jejich oběhu ocitla poblíž zorného paprsku, jenž spojuje Slunce s těžištěm pár. Proto můžeme sledovat i vzájemné zákryty, kdy jedna hvězda zakryje druhou. Na Zemi pak sledujeme pravidelné poklesy jasnosti. Systémy jsou tedy i zákrytovými dvojhvězdami.

Kombinace těchto dvou skvělých náhod zprostředkovala astronomům skvělou šanci k vyšetření všech šesti hvězd. Pouze u podobných systémů totiž dokáže na dálku určit přesné vlastnosti jednotlivých objektů systému, tj. průměr, hmotnost, vzdálenost i povrchovou teplotu. Hlavní, tj. rekordní stálici R136-38 představuje objekt o průměru asi devětkrát větší než Slunce a povrchovou teplotou kolem 50 tisíc stupňů. Kolem ní pak obíhá s periodou tři dny a devět hodin menší partner o průměru 6,4krát větší než Slunce a teplotou 42 tisíc stupňů.

Nález takového budulínka nepotěšil jenom lovce Guinessovy knihy rekordů, nýbrž i pravověrné, teoretické astrofyziky. Takto velmi hmotné hvězdy jsou totiž nesmírně vzácné. Ve svých vnitřních termojaderných reaktorech spotřebovávají tolik paliva, že se dožívají skutečně nicotného věku pouze několika stovek tisíc roků. O to vzácnější je, že se podobná hvězda ocitla v gravitačně vázaném páru, který umožnil přesně změřit její hmotnost. Skvělé je i to, že charakteristiky tohoto obra zcela zapadají do teoretických modelů, kterými disponuje současná astronomie.

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jsou na Titanu jezera?
Ilustrační foto...
Titan - díl čtvrtý (Proměny atmosféry v minul
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky
Ilustrační foto...
Obecně o projektu Space Shuttle, část první
Ilustrační foto...
Vynese Ares člověka na Měsíc a na Mars?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691