Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Čerstvý Merkur

Planetu Merkur dosud navštívila jediná pozemská sonda: V polovině sedmdesátých let dvacáté století v rozmezí jednoho roku kolem třikrát proletěla sonda Mariner 10. Vzhledem na geometrické podmínky se ale tenkrát podařilo zmapovat pouze polovinu povrchu -- zbytek byl až do nynějška terra incognita. Až do nynějška.

Ilustrační foto...K prvnímu ohmatání celé dosud neznámé poloviny Merkuru posloužil radar Arecibo na karibském ostrovu Portoriko. Jeho třistametrová anténa v průběhu několika dní června a července loňského roku dala dohromady mapu s detaily o velikosti jenom několika kilometrů. Jakkoli se jedná pouze o hrubé zobrazení, které má k dokonalosti kosmických sond hodně daleko, planetárním geologům přineslo celou řadu zajímavých objevů.

Na první místě je třeba zmínit výrazný kráter poblíž Merkurova rovníku. Má průměr asi devadesát kilometrů a obklopuje ho desetkrát větší prstenech světlého materiálu, vyhozeného do okolí při vzniku kráteru. Nápadná skvrna tak zabírá skoro pěti průměru dosud neprozkoumané části planety.

Podle Johna K. Harmona a Donalda B. Campbella tyto paprsky skvěle odrážely rádiové impulsy vysílané z Areciba. To svědčí ve prospěch myšlenky, že jde o velmi mladý útvar, mladší než třeba kráter Tycho na povrchu Měsíce, jehož stáří se odhaduje na 109 milionů roků. John Harmon z Národního astronomického a ionosférického centra, které radioteleskop v Arecibu provozuje, navíc poznamenal, že se tento dosud bezejmenný útvar ocitl i při předcházejících pozorováních s desetkrát menší rozlišovací schopností.

Na ještě dokonalejší snímky zvláštního útvaru si každopádně musíme ještě pár roků počkat. Americká NASA plánuje na sklonku desetiletí misi Messenger, za kterou se ukrývá těžká, dokonale vyzbrojená sonda, co se na Merkurovu oběžnou dráhu zavěsí v dubnu 2009. Na stejný rok plánuje Evropská kosmická agentura observatoř BepiColombo. Ta se po příletu rozdělí na oběžnici planety a malé přistávací pouzdro, jenž provede chemický rozbor povrchových hornin.

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope 2/2002 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Několik vět: Karel Pacner, Pavel Toufar, Milan H
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 97
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 5
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XVII
Ilustrační foto...
Instantní galerie 35 - Tracy Caldwell ve vesmíru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691