Privátně financovaná dvoučlenná výprava k ruské stanice Mir, která začala na kazašském Bajkonuru ráno 4. dubna, dosáhla cíle ve čtvrtek v osm hodin a třicet dva minut našeho času.
Zatímco úterní start byl bez problémů, stejně jako následné dvoudenní přibližování ke 14 let staré základně, finální manévr se trochu zadrhnul. Sergej Zaletin a Alexander Kaleri, kteří by měly v kosmu pobývat kolem 45 dní, se ke spojovacímu uzlu nejdříve přiblížili pomocí autopilota. Ve vzdálenosti jenom několika metrů řídící systém přepnul na malé trysky dokončující manévr. Kosmonauti, oblečení do skafandrů, celý průběh sledovali z bezpečí návratové části lodi Sojuz.
Když ale tělesa dělila vzdálenost jenom devět metrů, zjistila posádka, že se Sojuz odchyluje od optického terče zhruba o dva stupně. Řídící středisko proto nařídilo zastavení manévru a stabilizaci lodi. Kosmonauti převzali kontrolu nad řízením a spojení dokončili ručně.
Po nezbytné kontrole všech uzávěrů otevřel Sergej Zaletin a Alexander Kaleri kolem půl jedenácté našeho času vstupní poklopy. V následujícím desetiminutovém komunikačním oknu pozemnímu středisku ohlásili, že navštívili více než devět měsíců opuštěnou stanici, a odvysílali odtud také krátký videozáznam. Ovzduší uvnitř Miru bylo sice poněkud teplejší, avšak tlak měl normální hodnoty. Podle plánu se posádka kolem dvacáté hodiny uloží ke spánku a stráví zde první noc.
Je tedy zřejmé, že pozemní specialisté v minulých dnech odvedli dobrou práci. Nejdříve postupně oživili celou stanici. Otevřením ventilů u kyslíkových nádrží dopravní lodi Progress poté upravili nezbytnou kvalitu zdejší atmosféry.
Hlavním úkolem čerstvé posádky je připravit Mir na zánik v zemské atmosféře. Kolik času stráví na palubě, je přitom otázkou peněz. Ty dostává společnost Energija, provozující stanici, od soukromých mecenášů, především sdružení MirCorp. To v těchto dnech oznámilo, že začíná uvažovat o další výpravě v září tohoto roku, která by na palubě stanice zprovoznila první internetový vesmírný portál. Se stanicí má pak i další plány, MirCorp (z 60 procent vlastněný právě Energijí) totiž hodlá zprostředkovat business i pro jiné soukromé společnosti. Začíná snad komerční využití Miru?