Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rendezvous na večerní obloze

Počátkem května se na večerní obloze odehraje vzácné představení. Krátce po západu Slunce, po půl deváté večer, bude nad západním obzorem viditelných hned pět jasných planet: Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn. V polovině května je pak navštíví i úzký měsíční srpek.

Nestává se často, abychom mohli během jediného okamžiku shlédnout všech pět planet sluneční soustavy viditelných bez dalekohledu. V první polovině května však takovou vzácnou příležitost dostaneme -- tato nápadná tělesa se totiž shromáždí v relativně omezené části nebe patrné po západu Slunce. Nejvýraznější bude Venuše, která je po Měsíci tím nejjasnějším objektem na obloze. V její blízkosti se ocitne o něco slabší Saturn a zřetelně naoranžovělý Mars.

Ostatně v neděli pátého května na obloze vytvoří nápadný trojúhelník. Stejný večer najdete vpravo dolů pod Venuší planetu Merkur, jehož jasnost bude srovnatelná se Saturnem, a naopak vysoko na nebi výrazný Jupiter.

Ilustrační foto...

Planety se po obloze pohybují, takže ani tohle seskupení nebude nijak statické. Do bezesporu nejpohlednější sestavy se seřadí mezi pondělím 13. května a čtvrtkem 16. května. Pokud se tehdy podíváte po západu Slunce nad severozápad, spatříte nízko nad obzorem Merkur. Nad ním bude jasný Saturn, naoranžovělý Mars a výjimečně nápadná Venuše. Kolem všech planet přitom vzápětí projde Měsíc. Jeho úzký srpek můžete poprvé zahlédnout 13. května v blízkosti Merkuru. V úterý 14. května se objeví poblíž Venuše a ve středu 15. května se ocitne přibližně uprostřed mezi Venuší a Jupiterem.

Podobné seskupení planet sice není příliš výjimečné, ale na druhou stranu není ani příliš časté. Naposledy se takto planety seřadily v květnu roku 2000. Tehdy se však uprostřed ocitlo Slunce, takže rendezvous nebylo bez speciálních přístrojů na obloze vidět.

Ilustrační foto...

Je také zcela nemyslitelné, aby takové seřazení planet nějakým způsobem ovlivnilo dění na Zemi -- jakkoli někteří lidé hlásí opak. Stačí si ostatně představit následující model: Kdyby se Slunce scvrknulo na kouli o velikosti obyčejného pomeranče, vypadala by naše planeta jako zrnko máku, které by se pohybovalo ve vzdálenosti asi patnáct metrů. Při pohledu z této hypotetické Země bychom planetu Merkur sledovali ve vzdálenosti sedmi metrů a v našem modelu by ji vytvořilo drobné smítko prachu. Planeta Venuše má srovnatelnou velikost jako Země, takže by ji opět nahradilo zrnko máku, které by leželo asi 14 metrů daleko. I Mars by v našem modelu vydal jako zrnko máku, nacházel by se však téměř dvacet pět metrů od Země. Jupiter by se "proměnil" v třešeň a pohyboval by se asi šedesát metrů daleko, o něco menší Saturn ozdobený prsteny by se pak ocitl asi sto metrů daleko. Taková by tedy byla situace 14. května 2002.

Je tedy zřejmé, že vzdálenosti mezi jednotlivými planetami jsou více než propastné a že tudíž nemohou nijak ovlivňovat život na Zemi. Zemětřesení, záplavy a nejrůznější neštěstí v první polovině května určitě budou, s děním na obloze však nijak souviset nebudou.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
HST nalezl poprvé v historii organické molekuly
Ilustrační foto...
Jaké byly Perseidy 2007?
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Astronomie na počátku 21. století
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 26
Ilustrační foto...
Pluto degradováno, sluneční soustava má 8 plan
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691