Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tyfloastronomická kuchařka II.

Přiznávám, že se s nevidomým člověkem na hvězdárně či v planetáriu setkáme jen zřídka, někde dokonce vůbec, nicméně bychom měli uvážit i tu možnost, že se mezi nevidomými zkrátka nějaký ten dobrodruh na hvězdárně ocitne -- přičemž doufám, že ve větších centrech, tedy především tam, kde se téma astronomického vzdělávání a popularizace bere více vážně, se budou ocitat dokonce skupinky nevidících, především ze specializovaných škol. Proto si dovolím pár vět k tématu, jak vůbec k nevidícímu člověkovi přistupovat ...

Ilustrační foto...Se šatnami je někdy problém
Součástí některých majetnějších hvězdáren a planetárií je šatna a zlatem pokryté astronomické instituce dokonce zřizují funkci pro provoz takového zařízení. Na těch nejchudších hvězdárničkách se najde alespoň porůznu zkroucený věšák anebo alespoň hřebík ve zdi. Je-li k dispozici pan/í šatnář/ka, nemusíme se trápit tím, kde nevidomý odložil kabát či tašku s věcmi. V takových případech je člověku většinou udáno číslo určující třebas onen hřebíček ve zdi. Není-li funkce šatnáře zřízena, potom se opět nevidomého ptejte, zda si přeje odložit věci. Přitom je dobré mu říci, kde jeho kabát visí -- na třetím háčku od dveří apod.

Colombovské akce však nastávají, když nevidomý zapomene (anebo prostě ztratí orientaci), kde si své věci zanechal, zvláště když zároveň neví, jaké barvy jeho věci jsou. Nakonec se obleče do Vámi vyhledaného kabátu a šine si to domů. Nebuďte však překvapeni, když se za ním z ničehož nic vyřítí zmatený skutečný majitel kabátu.

Baf!
Už se Vám zcela jistě někdy přihodilo, že zpoza rohu vyskočilo individuum řvoucí "Baf! Baf! Baf!". Možná to nakonec byla Vaše milá přítelkyně či milý přítel (anebo pes), leč na chvíli je v takové situaci snad každému jedno o koho se jedná -- zkrátka se neuvěřitelně leknete, srdce se Vám div nerozskočí a z pacifisty se na několik vteřin až minut stanete militaristou do morku kosti. Nevidomý člověk nemusí procházet kolem rohu aby se nic netušíc vylekal neznámého útočníka, jenž mu s dobrým úmyslem přispěchal na pomoc. Zkrátka a jednoduše nejprve nevidícího oslovte, pozdravte, případně se představte a především nemluvte v hádankách typu: "Hádej, kdo jsem?" , přestože si Vás nevidomý může zapamatovat podle hlasu. Ve zmatku, kdy je kolem spoustu jiných lidí a jiných vjemů, si na Vás zrovna nemusí vzpomenout. Můžete někdy také připojit zprávu o tom, kde jste se potkaly. Stejně tak, jako je mezi vidícími běžné zdravení úklonem hlavy popř. mávnutím ruky, u nevidících je na místě místo zraku vyhovujících gest použít zvukového pozdravu: "Dobrý den paní X, já jsem pan Y."

WC
Stejně tak jako Vy i nevidomý používá WC. Jestli Vás nevidící svojí žádostí o doprovod na toaletu uvede do rozpaků, potom si buďte jisti, že je mnohem těžší takovou žádost vyslovit.

V podstatě mohou nastat dvě situace (může jich být víc, ale krajními a málo pravděpodobnými situacemi se nebudu zabývat): buď jste stejného pohlaví jako žadatel anebo opačného pohlaví. V prvním případě není problém nevidomého zavést na toaletu, sdělit mu o jaké zařízení se jedná (kabina, pisoár) a případně sdělit podrobnější informace o velikosti kabiny či typu pisoáru (box, mušle, žlábek apod.). Ukažte také, kde se nalézá toaletní papír a splachovací zařízení. Poté pomozte nalézt umyvadlo, podejte ručník (popř. oznamte, že ručník je již hodně znečištěn a že doporučujete, aby použil vlastní kapesník).

Buďte taktní a od pisoáru se vzdalte -- berte to za samozřejmost.

Jestliže je nevidomý opačného pohlaví, potom požádejte o pomoc osobu s příslušným pohlavím. Pokud se nikdo takový na blízku nenalézá, nic se neděje a pomozte i na WC pro opačné pohlaví.

Ilustrační foto...Bez rozpaků
Lidé, kteří se prvně dostávají do kontaktu s nevidomým, mají někdy minimálně pochybnosti užít pojmy, jako je např. "vidět", "slepota", "nevidomý člověk" apod.. Nakonec z věty vyjde něco ve smyslu "ehm", "takové to" ... Nebojte se a používejte všechny pojmy tak, jak je běžně používáte v komunikaci s vidícím člověkem. Nevidomý chápe pojmy "vidět" (ohmatat...), "číst" (v Braillském písmu, zvuková kniha...). Nebojte se užít věty jako je např. "Podívejte se na tohle souhvězdí" a ukažte mu reliéfní obrázek souhvězdí, popřípadě mu jej důkladně popište. Je-li to vhodné, potom klidně použijte i pojmů "slepota" či "nevidomý". Ovšem asi byste se měli (ale je to na každém z Vás) vyvarovat větám typu: Jste slepý? ... Úplně? ... Takže nevidíte nic? ... To je hrozné! ... To od narození? ... Po nemoci? ... Při nehodě? ... (Osobně si myslím, že i těchto slov není třeba se příliš bát -- záleží také na nevidomém, do jaké míry si slova jiných připouští k tělu.)

Celkem nedávno jsem doprovázel jednu nevidomou studentku do opravny notebooků, kde měla podepsat převzetí opraveného přístroje (i nevidomý se podepisují). Zrovna jsem procházel obdobím zájmu o grafické projevy člověka a tak mi to nedalo a zaujat krásnými liniemi člověčího písma jsem dodal: "Máte pěkné písmo" ... Odpověď mé nadšení mírně ochladila: "To byla ale blbá poznámka!" ... chvíli jsem nechápal, potom mi svitlo, nakonec jsem to tak nějak vysvětlil, ale trapas již nešel vrátit, přestože jsme se nad tím oba dva pousmály -- zkrátka podivným pocitům se někdy nevyhnete, ať se snažíte sebevíc.

(konec)

Petr Závodský

| Zdroj: Při psaní tohoto článku mi pomohly neocenitelné zkušenosti, jež jsem nabyl při práci v centru pro zrakově postižené studenty TEREZA na katedře matematiky fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (kde již nepůsobím) a především sami lidé a také útlá brožurka: Herman Van Dyck - Ne tak ale tak. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-116: Discovery – návrat domů online
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXIX
Ilustrační foto...
Bolid nad Skandinávií
Ilustrační foto...
Těžká Dora
Ilustrační foto...
Krása
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691