Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pamětní deska Arturu Krausovi odhalena

V odpoledních hodinách prvního jarního dne roku 2002 se konala na rušné pardubické třídě Míru u budovy č. 62 (někdejší pardubické Staré pošty) malá astronomická slavnost. Po usilovném mnohaletém snažení tamní členky České astronomické společnosti paní Ireny Venzarové se podařilo odhalit pamětní desku, připomínající život a dílo pardubického rodáka barona Artura Krause (* 2.VIII. 1854; + 21.III. 1930) -- tedy přesně 72 roků po jeho smrti.

Ilustrační foto...Slavnostního odhalení se účastnilo mnoho pardubických občanu a hostů zejména z řad členů České astronomické společnosti z okolních měst i z Prahy. Po úvodním proslovu pani Venzarové pozdravili shromáždění předseda ČAS Dr. Petr Pravec, náměstek primátora Pardubic, ředitel Domu dětí a mládeže a také níže podepsaný. Po odhaleni velmi pěkně řešené pamětní desky si účastníci slavnosti prohlédli jižní trakt domu, kde se dochovala i původní Krausova pozorovatelna a pak se vydali na prohlídku historického Pernštýnského náměstí. Odpoledne pak bylo zakončeno přednáškou "Okna vesmíru dokořán po dvaceti letech" v Salesianském středisku mládeže.

Baron Kraus byl svéráznou a činorodou osobností, zasahující svými zájmy do oblasti umění, sportu [tenis, cyklistika, lyžováni, motosport, letectví], nové techniky a také astronomie. Během svého pobytu ve Franciise stal asistentem Camilla Flammariona a po svém návratu již v roce 1895 upravil nejvyšší patro hlásky pardubického zámku na hvězdárničku. Právě před devadesáti lety roku 1912 zřizuje na Staré poště první lidovouhvězdárnu v českých zemích, vybavenou možná lépe než mnoha tehdejší rakousko-uherská profesionální astronomická pracoviště (6" refraktor Merz pracuje dodnes na Hvězdarne v Úpici).

Ke konci I. světové války přispěl Kraus finančně i svou autoritou ke vzniku České astronomické společnosti, když prosadil schválení stanov nové Společnosti tehdejším c. k. místodržitelstvím pro království České 21. zaří 1917. Kraus též skupoval po knihkupectvích astronomické knihy, které pak zdarma rozesílal pozorovatelům a zájemcům -- vybudoval si síť pozorovatelů a dopisovatelů, jichž bylo na 1400!! Sám vydal přírůčky k pozorování Slunce a meteorů.

Ilustrační foto...

Kraus sám pozoroval v letech 1913-1930 soustavně sluneční skvrny a později i protuberance. Hvězdárna pak fungovala ještě do června 1931, ale pak byla definitivně uzavřena a přístroje a další materiály se dostaly naŠtefánikovu hvězdárnu, do Úpice a do pardubického muzea.

Během Krausova života sloužila však hvězdárna bezplatně všem návštěvníkům, ve smyslu Krausových slov: "Astronomie jako věda neměla by pro národ význam, kdyby zůstala jen v hlavách povolaných. Naším úkolem jevýsledky vědy popularisovati. Není to vděčná práce, ale prospěje to kultuře a nepřímo také astronomii vědecké, které hlas lidu nemůže být zcela lhostejným. Já jsem část svého života věnoval takovému účelu, a vy vytrvejte a poznáte, že ta snaha má svůj význam."

Po dlouhé přestávce a několika marných pokusech se podařilo před deseti lety v roce 1992 obnovit v Pardubicích v nástavbě na Domu dětí a mládeže hvězdárnu, která nese Krausovo jméno. Památku pana barona připomíná i planetka číslo 7171 Arturkraus, objevena roku 1988 na Kleti.

Jiří Grygar

| Zdroj: S využitím podkladů od Ireny Venzarové a Ing. Michala Vavřiny. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Odplata v nedohlednu
Ilustrační foto...
Turistický průvodce po měsících Saturnu
Ilustrační foto...
Mrkněte na ISS!
Ilustrační foto...
Stardust – test vyšel na dvě stě procent
Ilustrační foto...
Apophis 7 – 50 let kosmonautiky
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691