Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Arcturus

Na severní hvězdné obloze najdete pouze čtyři hvězdy nulté velikosti, tedy s hvězdnou velikostí mezi -0,5 a +0,5 magnitudy: Arktura v Pastýři (-0,04 mag), Vegu v Lyře +0,03 mag, Cappelu ve Vozkovi (+0,08 mag) a Prokyon v Malém psovi (+0,38 mag). Občas se mezi ně protlačí i Betelgeuze, která však mění jasnost více méně nepravidelně.

Ilustrační foto...Alfa Pastýře, klasifikovaná jako zářivý obr spektrální třídy K2, leží za galaktickými humny. Podle změřené paralaxy je pouze 34 světelných roků daleko. Kdybychom ovšem ze stejné vzdálenosti sledovali Slunce, proměnilo by se v anonymní hvězdu páté velikosti! To tedy znamená, že Arkturus musí mít mnohem větší zářivý výkon než Slunce. Podle typu spektra je ale současně zřejmé, že má i velmi chladný povrch. Jeho povrchová teplota se odhaduje na 4300 kelvinů. Aby tedy mohl zářit více než Slunce, musí být výrazně větší. Vskutku -- z interferometrických pozorování vychází úhlový průměr kotoučku Arktura na 0,021'', takže je jeho skutečný průměr roven 23násobku průměru Slunce. Pokud by ležel uprostřed sluneční soustavy, sahal by Arkturův okraj do čtvrtiny vzdálenosti Merkuru.

Arcturus je spolu se Siriem a Aldebaranem první hvězdou, u které byl v osmnáctém století objeven pohyb vůči vzdáleným hvězdám. Jedná se přitom o značnou změnu. Za jeden rok se Arkturus posune o 2,3 úhlové vteřiny směrem na jih. Jeho výrazný pohyb je ostatně patrný i na přiložené animaci, která zachycuje polohu jasné stálice od roku 5 tisíc před naším letopočtem až do roku 9 tisíc našeho letopočtu. Zatímco drtivá většina hvězd své postavení prakticky nezmění, alfa Bootis uhání jako o závod.

Ilustrační foto...

Moderní výzkumy totiž ukazují, že Arkturus je jednou z hvězd galaktického hala, které lze označit jako v úprku. Vznikly v době, kdy se Galaxie teprve formovala a všechna hmota doposud "nezkondenzovala"do jedné roviny. Vzhledem ke Slunci se takové stálice pohybují po protáhlých elipsách a dostávají se vysoko nad rovinu Galaxie, podobně jako kulové hvězdokupy. Naopak mladší stálice tzv. první populace, mezi které patří i Slunce, se pohybují uspořádaně v rovině Galaxie kolem jejího středu. Arcturus jednoduše kolem Slunce prolétá pouze náhodou a za pár desítek milionů roků zmizí ve vesmírných hlubinách.

Zatím ale Arkturus zůstává v Pastýři bezkonkurenčně nejnápadnější hvězdou. Bez dalekohledu může být viditelný už třičtvrtě hodiny před západem Slunce. Dokonce se stal roku 1635 první hvězdou pozorovanou ve dne. (To, že mohou být planety a hvězdy pozorovatelné i ve dne, byl tenkrát doopravdy významný objev.)

Jméno alfa Bootis zřejmě vychází z řeckého označení " arktouroz", v překladu snad Strážce medvěda nebo zkráceně Strážce, které evidentně souvisí s blízkým souhvězdím Velké medvědice. Je však možné, že Arkturovo označení vzniklo z přezdívky Strážce severu. Řecké slovo arktoz, totiž neznamená jenom "medvěd" nýbrž také "sever".

Ilustrační foto...V průběhu milénií se přitom Arkturovi od člověka i od přírody dostala celá řada kuriózních výsad. Například roku 1858, kdy byla pozorována jedna z nejkrásnějších a nejjasnějších komet 19. století, pojmenovaná po Giovanni B. Donatim. Byla tak nádherná, že se s ní můžete setkat v každém planetáriu produkce Carl Zeiss Jena. Měla dva výrazné chvosty -- prachový i plazmový -- a vzbudila zaslouženou pozornost na celém světě. Večer 5. října 1858 přitom Donatiho kometa potěšila miliony lidských očí, když její jádro prošlo pouhých 20 úhlových minut od Arktura! Jak naznačuje dopis N. Pogsona Admirálu Smythovi, muselo to být výjimečně nádherné: Jedno měření jasnosti jsme získali, když byl Arkturus tak blízko, že byl ve stejném zorném poli s kometou. Mohu vás ujistit, že takovéto pozorně dělané měření je nejpřesnější možné. Kometa, pozorovaná skrz nezakrytou polovinu heliometru, se jevila stejně intenzivní jako Arkturus sledovaný skrz druhou polovinu zakrytou na 0,95 palce. Arkturus měl tudíž 62,3x větší jasnost než kometa, resp. přepočteno na Argelanderův poměr 2.512, rozdíl hvězdných velikostí byl 4,5 magnitudy. 30. září v 7 hod 17 min standardního času, pan Luff z Oxfordu, dobře známá autorita, měřil délku ohonu Donatiho komety se sextantem a určil ji na 22 stupňů.

Snad nejkurióznější roli však Arcturus sehrál večer 27. května 1933. Jím vyslané fotony zachycené 40palcovým dalekohledem na Yerkesově observatoři asi sto kilometrů severně od amerického Chicaga dopadly na fotočlánek, vzniklý proud sepnul relé a zapnul tak osvětlení na výstavě Století pokroku v metropoli Chicago. Tenkrát se totiž soudilo, že je Arkturus vzdálen přesně 40 světelných let od Slunce. Obdobná výstava se přitom v Chicagu konala i v roce 1893 a tak pořadatelé chtěli tu druhou rozsvítit fotony, které opustily Arktura v době konání první. Zlí jazykové sice tvrdí, že poblíž dalekohledu byli připraveni astronomové s kapesní svítilnou -- to kdyby bylo zataženo, ale jak kdysi řekl očitý svědek G. Van Biesbroeck, je to pomluva. Kdyby bylo zataženo, na nic by se nečekalo a normálně by se otočilo vypínačem.

Jiří Dušek

| Zdroj: http://rady.astronomy.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Venušina atmosféra evropskýma očima
Ilustrační foto...
O sobotním dění nad Třešňovou ulicí
Ilustrační foto...
STS-115: Atlantis – rekapitulace
Ilustrační foto...
Konvektivní buňky po třiceti letech!
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru - Užitečná ruka
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691