Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomie je moc fajn podnik

Tak se nám zase udělalo hezky. A řekl bych, že po dlouhé době hodně hezky, alespoň pátek a sobota stály za to. Moc sem se těšil že zase uvidím kometu. Vytáhl jsem dalekohledy a společně s Matesem jsem čekal na přátelé, kteří se přijdou taky podívat.

Ilustrační foto...Zároveň jsem chtěl nafotografovat východ Měsíce, což se mi konečně po dlouhé době trochu povedlo. Obloha jako vymetená, nad stromy se linula kometa a na opačné straně pomalu vycházel obrovský oranžový Měsíc. Nad západem svítila jako baterka Venuše, nad stromy majestátný Orion a o něco výše Jupiter a Saturn, prostě moc hezká podívaná. Před parkovištěm u úpické hvězdárny postávali lidé a my se jim snažili za tu chvilku ukázat krásy komety a pár vesmírných objektů. Prostě jsme ani nešli do kopule a všechen výklad se odehrál pod oblohou jen tak, o to více to bylo pro lidi zajímavější. Kolem 21. hodiny celé divadlo skončilo, všechno to přesvítil náš vesmírný soused.

O sobotním večeru byla obloha ještě úžasnější a já snad poprvé uviděl ještě za světla tolik hvězd. Ale možná to bylo tím, že jsem si nasadil své brýle. Nebe modré od obzoru k obzoru a viditelnost, jakou jsem snad ještě v Úpici nezažil.

Kometu jsem našel bez problému pouhým okem, byl viditelný i krátký chvost. Celé představení mělo zvláštní dohru, večer přijela paní se dvěma vnuky, kteří si chtěli odzkoušet nový dalekohled a naučit se alespoň základům souhvězdí. Naneštěstí si zapomněli doma okulár, důležitou to součást dalekohledu. Takže z toho nakonec sešlo.

Za chvílí mě překvapil ještě jeden pán, který odpoledne kroužil v letadle nad hvězdárnou a přišel se taky podívat, zdali není něco k vidění. Tak jsme tentokrát zamířili do kopule a tam si mohli vychutnat krásy opravdu jasné oblohy a podívali se na objekty očima i v dalekohledu. Je to zajímavé, kolik různých povah a lidí se schází na hvězdárnách a dost často ani nevědí, že je na obloze k vidění tolik krásných věcí.

Mám dobrý pocit, že jsem jim mohl alespoň trochu té nádhery ukázat a snad i vštípit pár námětů k zamyšlení nad vesmírem a sobě samými. Astronomie je moc fajn podnik, a když je k tomu i obloha, tak se skoro dějí zázraky.

Leon Miš

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kde jenom ta voda je?
Ilustrační foto...
Jak si nastavit IAN?
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XX
Ilustrační foto...
Leonidy 2007
Ilustrační foto...
Překvapení černých děr
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691