Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Planetka na vlastní oči

Spatřit některou z řady planetek mezi Marsem a Jupiterem přeci jenom vyžaduje jakési pozorovací zkušenosti. V úterý 19. března večer však alespoň jednu z nich najde na obloze prakticky každý. Jen aby bylo pěkné počasí.

Ilustrační foto...O čtvrté v pořadí objevené planetce -- Vestě toho dosud příliš nevíme. Její průměr se odhaduje na zhruba 540 kilometrů, kolem osy se otočí jednou za pět hodin a dvacet minut. Záběry z Hubblova kosmického dalekohledu ukázaly, že má povrch trochu podobný Měsíci: jsou zde různě světlé a tmavé plochy. Netradiční typ spektra pak astronomy utvrdil v názoru, že je povrch Vesty pokrytý bazalty -- starými čedičovými výlevy lávy. Planetka tedy měla v minulosti alespoň po krátkou dobu polotekuté jádro a získala tak podobné vnitřní rozložení jako Země: v jejím nitru se nacházejí těžší látky než na povrchu.

Snad nejzajímavější ale je, že Hubblův dalekohled nalezl u jižního pólu Vesty 460 kilometrů(!) široký kráter s hloubkou přes deset kilometrů. Jedná se o pozůstatek po srážce s velkým tělesem, při které bylo do prostoru vyvrženo mnoho stovek tisíc krychlových kilometrů hornin. Tyto malé "planetky" (nazývané meteoroidy) se dokonce vlivem gravitačního působení Jupiteru vydaly směrem k Zemi a v podobě anonymních meteoritů jsou součástí sbírek přírodovědných muzeí. Všeobecně se totiž soudí, že právě z Vesty pochází tzv. bazické achondrity.

Nuže, jak Vestu najdete? Skutečně velmi snadno. Potřebujete k tomu ten nejběžnější dalekohled, o něco lepší než lovecký triedr, a alespoň trochu tmavou oblohu. Večer 19. března totiž planetka projde jenom dvě úhlové minuty od Saturnu! Měsíční disk je přitom desetkrát větší, má 30 úhlových minut v průměru. Jeho úzký srpek ostatně najdete hned opodál.

Vesta bude vypadat jako hvězdička osmé velikosti a polohu vůči Saturnu, jenž bude mít i s prsteny zhruba 3/4 úhlové minuty v průměru, nápadně změní už v průběhu několika hodin. Setkání se samozřejmě uskuteční pouze při pohledu ze Země: Vesta bude totiž 400 milionů kilometrů daleko, planetu však uvidíme v třiapůlnásobné vzdálenosti.

Nejtěsněji u sebe budou ihned po setmění: V nepřevracejícím dalekohledu uvidíte poblíž Hyád jasný Saturn s jemnými prsteny. Doprava dolů, na "pátou hodinu" najdete ve vzdálenosti zhruba čtyřnásobku jeho úhlového průměru největší satelit obří planety -- Titan. Doleva dolů (na "osmou hodinu") pak bude ve stejné vzdálenosti a s podobnou jasností zářit i Vesta. Ta se v průběhu několika hodin, které dělí obě tělesa od západu za obzor, posune směrem nahoru. Lovu i jasné obloze zdar!

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Přednáška Dr. Stephena Hawkinga
Ilustrační foto...
Posledních 19 hodin
Ilustrační foto...
Dobrý den majore Gagarine!
Ilustrační foto...
Obloha v listopadu
Ilustrační foto...
První komerční civilní kosmodrom
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691