Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Na večerní obloze září jasná kometa!

Krátce po západu Slunce najdete nad západním obzorem jasnou kometu Ikeya-Zhang. Na tmavém nebi, mimo město, je jako drobná mlhavá hvězda snadno viditelná i bez dalekohledu. Pokud se na ni podíváte loveckým triedrem, můžete zahlédnout i několik stupňů dlouhý ocas. Kometa Ikeya-Zhang se tak řadí mezi nejjasnější komety několika posledních roků a bezesporu nejjasnější vlasatici začínajícího 21. století.

Ilustrační foto...Celý příběh nové komety začal prvního února tohoto roku, když na ní v souhvězdí Velryby narazili dva amatérští pozorovatelé: Japonec Kaoru Ikeya a Číňan Daqing Zhang. Kometa nyní prolétá kolem Slunce, ke kterému se v polovině března přiblíží až na 75 milionů kilometrů, tedy do oblasti mezi dráhou planety Venuše a Merkuru. První analýzy dráhy přitom ukazují, že jeden kompletní oběh kolem Slunce zabere kometě asi 350 roků. Historické záznamy dokládají, že byla pozemšťany už alespoň jednou pozorována – v roce 1661.

"Tak jsem konečně včera večer taky viděl kometku a docela mě překvapila," popsal své zážitky s Ikeya-Zhang Lenon Miš, pracovník Hvězdárny v Úpici. "Vzali jsme s Ali Křivskou Somet binar 25x100 a vylezli na vodárnu. Po chvíli šmejdění se mi dostala do pole a málem mi vyrazila dech, prostě krásná kometa. Výrazné jádro, chvost se táhl skoro přes celé zorné pole, ale krk bych za to nedal, byla nějaká oblačnost. Okem se mi ji nepodařilo najít, snad příště."

Podobně dopadl i Heřman Schneyder z Olomouce: "Kometa C/2002 C1 Ikeya-Zhang konečně viditelná i z Olomouce, dne 8. března 2002, v době od 18,40 do 19.40 hod. SEČ, protože se vyjasnilo! Pozorováno triedrem 7x50. Měla krátký ohon, odpovídající délkou vzdálenosti pod ní se nacházejícím dvěma hvězdám, s kterými tvořila pěkný trojúhelníček-kometa nahoře a obě hvězdy pod ní šikmo dole! I jasnost komety odpovídala přibližně jasu obou hvězd."

Ilustrační foto...

Tyto stejně jako další pozorování dokládají, že se Ikeya-Zhang na obloze, dokonce i v triedrech, tváří jako výrazné, bodové jádro, s mlhavou hlavou, ze které směrem od Slunce vybíhá zhruba dva až tři stupně dlouhý, tenký chvost. Docela zajímavý na ní musí být pohled i většími dalekohledy. Například Martin Lehký z Hradce Králové ji v dalekohledu o průměru objektivu 42 centimetrů popsal těmito slovy: "Podle vizuálních pozorování je prokazatelné, že stále zjasňuje. Večer 12. 3. měla již 3,9 mag. Paráda! Ač je tedy dobře viditelná pouhým okem, není vhodné zahazovat dalekohledy. V triedru má krásný chvost a při použití většího přístroje se v něm dají rozeznat vláknité struktury. Což rozhodně stojí za kresbu, já osobně jsem neodolal 11. 3. a vytvořil jsem na papír lehce umělecké dílo :-) Jinak centrální část je pěkně zabarvená a tak kromě tužky je přímo žádoucí mít po ruce i pastelky. Pokud mne zrak nešálil bylo velmi jasné jádro zabaleno do sytě modré až modrozelené."

Kometa Ikeya-Zhang bude večer patrná ještě několik týdnů (i když začne poměrně brzo rušit Měsíc). První dubnový týden se pak přesune na ranní oblohu, kde pak zvolna zeslábne.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Desátá planeta existuje!
Ilustrační foto...
Pátý nebo šestý?
Ilustrační foto...
Morasko
Ilustrační foto...
O svícení 12
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl druhý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691