Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmír vybledl

Je to poměrně trapné, prohlásil dr. Karl Glazebrook. Ale taková už je věda, nejsme žádní politikové. Pokud uděláte chybu, musíte to pak přiznat. Tak už to ve vědě chodí. Zatímco na začátku tohoto roku měl vesmír barvu tyrkysovou, s přicházejícím jarem vybledl a na první pohled je zcela tuctově bílý.

Ilustrační foto..."Barva vesmíru se hodně blíží standardnímu odstínu bledě tyrkysové, ačkoli je o několik procent zelenější," prohlásil na lednovém setkání Americké astronomické společnosti ve Washingtonu Karl Glazebrook, asistující profesor astronomie na John Hopkins University. Jenže nyní, s odstupem několika týdnů, vyplavala na povrch poněkud nepříjemná informace. Software, jenž použili k finálnímu "výpočtu" barvy vesmíru, obsahoval drobnou chybu -- a ta způsobila značné přecenění zajímavého výsledku. "Je mnohem blíž k bílé," prohlásil nyní Ivan Baldry z Johns Hopkins University. "Hodně podobná krémové."

Základem ke stanovení "barvy vesmíru" byla databáze 200 tisíc spekter galaxií vzdálených kolem dvou miliard světelných roků, které se podařilo získat v rámci měření kosmologických červených posuvů projektu 2dF Galaxy Redshift Survey v Austrálii na známé Anglo-Australské observatoři. Zde se totiž nachází dalekohled, jenž dokáže v zorném poli o průměru kolem dvou stupňů najednou pořídit spektra až čtyř stovek galaxií. Pořízená data pak slouží k mapování rozložení galaxií v prostoru.

Je to překvapující, ale galaxie nejsou v prostoru rozloženy nahodile, nýbrž se sdružují do kup, které vytvářejí různé shluky, hnízda a řetězce dlouhé až 500 milionů světelných roků. Ukazuje se dokonce, že galaxie zaujímají pouhou osminu kosmického prostoru a že převážně leží podél stěn jakýchsi buněk, připomínajících nadýchanou vesmírnou pěnu. Právě tyto bubliny tvoří ty největší kosmické útvary. (To ovšem neznamená, že by uvnitř takové "pěny" žádné galaxie neexistovaly. Pouze jich je výrazně méně.)

Pomalu se rozrůstající databázi 2dF však astronomové využili i k jednomu serióznímu žertíku. Zkombinovali spektra všech dvě stě tisíc galaxií do jednoho jediného, univerzálního. Kupodivu i takto integrované spektrum přitom obsahuje absorpční stopy po řadě prvků, navíc se hodí k porovnávání s nejrůznějšími modely hvězdného vývoje, dokonce s ohledem na stáří vesmíru.

Ilustrační foto...Tým Karla Glazebrooka však udělal ještě jeden krok. Univerzální kosmické spektrum přetavil v jednu jedinou barvu -- ta vlastně popisuje odstín, jenž by nějaký hypotetický pozorovatel spatřil, kdyby se všechno světlo ve vesmíru poskládalo do jednoho zdroje. Výsledkem byla zelená s modrým odstínem. Výsledek k pobavení, jenž si nekladl žádný cíl, se ihned stal šťavnatým soustem pro novináře a zpráva o "nebeské barvě" ihned obletěla svět.

Jenže chyba lávky. Odborníci zabývající se barvami a jejich matematickým vyjádřením astronomy upozornili, že jako základ výpočtu použili špatný referenční bod bílého odstínu. "Chyba to byla natolik záludná, že její odhalení zabralo nějaký čas," komentuje vědecký tým omyl na svých stránkách. "Objevit ji mohlo pouze několik málo specialistů. Jedno z ponaučení pro nás je, abychom brali větší ohled na "vědu o barvách" a dbali na přesné vyjadřování." Na jejich obranu ale dodejme, že už i publikaci prvního barevného odstínu komentovali velmi ostražitě a že celou událost nafoukli především novináři.

Na stejném místě najdete i obrázek nového vesmírného odstínu. "Ještě štěstí, že se liší od bílé," píší opět astronomové. "Návrhy na její pojmenování jsou vítány. Za předpokladu, že to nebude béžová." Hmmmm ... moc zajímavá.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Další naše články
Ilustrační foto...
Vydejte se na Mars!
Ilustrační foto...
Objevena exoplaneta s výskytem vody v atmosféře
Ilustrační foto...
Venuše a Saturn blízko sebe
Ilustrační foto...
Několik vět: Jiří Grygar
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691