Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sága kosmického teleskopu III

Britský astrofyzik Fred Hoyle hovoří o Hubblově kosmickém dalekohledu jako o dramatu o třech dějstvích: První dějství úspěšně skončilo vypuštěním dalekohledu na oběžnou dráhu. Druhé dějství právě probíhá. Astronomové využívají získaná data, aby popřeli či potvrdili dosavadní představy o vesmíru. Třetí dějství nás teprve čeká. V průběhu 21. století se prokáže vliv tohoto výjimečného zařízení na rozvoj dnešní astrofyziky, kosmologie, astronomie i samotné fyziky.

Po vypuštění HST byla zjištěna řada závad. Některé jenom drobné, snadno odstranitelné, ale jedna naprosto kardinální. Ke zděšení všech odborníků v řídícím středisku a vývoji, stejně jako všech astronomů na světě se zjistilo, že optický systém dalekohledu je chybně vybroušen. Naprosto fatální chyba, která padá na hlavu NASA (resp. středisek, které přístroj vyvíjely a zkoušely, resp. měly zkoušet).

Kromě ní byly objeveny i další drobnější závady, které znepříjemňovaly práci s dalekohledem. Jednou z nich byly i vibrace, objevující se při přechodu mezi světlem a stínem na oběžné dráze kolem Země. Rozkmity přístroje činily až osm obloukových minut (což bylo asi o tři řády více, než byla přesnost nastavení). Kmity trvaly tři až pět minut a prakticky znemožňovaly pozorování. Někteří odborníci dokonce vyslovili obavy nad nadměrným pevnostním namáhání teleskopu v tomto nestabilním režimu. Příčina vibrací byla v tepelných deformacích slunečních panelů. Omezení nežádoucího stavu bylo provedeno úpravou programu automatického řízení teleskopu.

Ilustrační foto...

Teleskop se nedá doostřit. Původní předpoklady hovořily o tom, že do plošky o velikosti 0,06 obloukové vteřiny bude soustředěno na 80 procent světla bodového zdroje. Ve skutečnosti to však bylo jenom dvacet procent! Příčina byla zdrcující: optická deformace obrazu vlivem tzv. sférické aberace (vlivem špatných tvarů optických ploch). Je nutno si uvědomit, že optika byla dodělána již v roce 1981. Avšak na druhou stranu měla vývojová střediska dostatek času na vyzkoušení teleskopu jako celku. To se však díky administrativním problémům nerealizovalo. Potřebnou techniku na zkoušení optických systémů daných rozměrů měla pouze armáda. Pracovníci NASA nebyli dostatečně bezpečnostně prověřeni, aby mohli v utajovaných vojenských laboratořích pracovat.

Naštěstí vada neovlivnila práci spektrografů a fotometru, které byly v první várce přístrojů na palubě HST. Částečná náprava spočívala ve využití matematických metod zpracování obrazu, které umožnily částečné vyhlazení a rektifikaci nasnímaných obrázků. Úplná náprava mohla přijít až v roce 1993 při prvním servisním letu raketoplánu.

Libor Lenža, František Martínek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 55
Ilustrační foto...
ASTRONOMICKÝ TÁBOR
Ilustrační foto...
O svícení 21
Ilustrační foto...
Sto let s relativitou
Ilustrační foto...
Dva asteroidy pro Rosettu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691