Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tučňák stále mezi hvězdami -- KStars

Protože spousta zarputilých fanoušků Windows tvrdí, že pro alternativní operační systém Linux neexistuje rozumný výběr aplikačních programů, ukažme si, že tomu tak není. A vezměme si příklad astronomů, kteří mají na Linuxu skutečně mnoho možností. Rudolf Novák naposledy představoval přesný výpočetní systém XEphem, dnes se podívejme na jeho možnostmi očesanějšího, ale grafickými výstupy hezčího bratříčka -- KStars.

Jak již název napovídá, program Kstars je určený pro linuxí uživatele, používající na svém počítači prostředí KDE, které stále více získává na oblibě. Připomeňme, že KDE je pro uživatele přecházejícího z Windows na Linux pravděpodobně nejsnazší volbou ze všech možností pro Linux; poskytuje komplexní komfort, i když je dosti náročný na hardware počítače (vyžaduje hodně paměti a pokud možno i rychlejší procesor). V dnešní verzi 2.2 je už také velmi stabilní.

Ilustrační foto...

Jako valná většina programů pro Linux, i Kstars je šířen zdarma a včetně zdrojových kódů, takže zkušenější uživatel si může program upravit k obrazu svému. Ale ani pro uživatele méně zkušené není problém planetárium nainstalovat buď přímo kompilací zdrojových kódů, nebo z binárních souborů pro distribuce založené na balíčcích RPM (např. RedHat nebo Mandrake). Vše podstatné (jak stáhnout, co stáhnout a dokonce uživatelskou příručku s astronomickým slovníčkem) najdete na adrese http://edu.kde.org/kstars/index.phtml.

Kstars je velmi dobře propracovaným počítačovým planetáriem schopným v současné verzi (0.85) zobrazit hvězdy do 7,9 magnitud (je jich asi čtyřicet tisíc), což pro pozorování například triedrem nebo menším dalekohledem bohatě stačí. Program dále vykresluje přes deset tisíc nehvězdných objektů (převážně deep-sky) a planety naší Sluneční soustavy, včetně Slunce a Měsíce. Zde bohužel astronomické možnosti programu prozatím končí. Nelze využít spolupráci s externími katalogy, nelze přidávat objekty Sluneční soustavy pomocí dráhových elementů (například komety nebo planetky). Tato vlastnost je velkým mínusem programu, které je i tak pro začátečníka vhodnou volbou.

Ilustrační foto...

Největší předností planetária je jeho grafický výstup. Ten je nejen přesný (s ohledem na přesnost zakreslování objektů do mapy), ale i hezký. Barevně jsou odlišeny spektrální třídy jednotlivých hvězd, velikostně pak jejich jasnosti. Pro jasnější hvězdy lze nechat vypsat jejich jména. Samozřejmostí jsou obrazy a hranice souhvězdí, hranice Mléčná dráhy a myšlené čáry po obloze (souřadnice -- lze si vybrat mezi rovníkovými nebo horizontálními -- a ekliptika). Mapu lze zvětšovat a zmenšovat a lze se v ní pohybovat (směry pohybu závisejí pouze na tom, jaký máte zrovna předvolený souřadnicový systém).

Podobně jako jiná planetária, i Kstars umožňuje animaci hvězdné oblohy (bohužel jen v reálném čase). Pro podobné účely (např. pro sledování zákrytů hvězd Měsícem) lze každý ze zakreslených těles zafixovat a sledovat pohyb ostatních kolem něj.

Již jsme si zvykl, že dobré planetárium neukazuje planety jako nudné body s nápisem, ale že je vykreslí jako bitmapy. Kstars v tomto ohledu rozhodně nezklame. Jde dokonce mnohem dál. Bitmapy u planet a Měsíce jsou samozřejmostí, za zmínku snad jen stojí, že jsou vykreslovány v šestnáctibitové barevné hloubce a hvězdné mapy skutečně působivě dokreslují, u Měsíce je patrná fáze (netestoval jsem, s jakou přesností a zda vůbec jsou brány v úvahu librace), bitmapovému vykreslení se nevyhne ani Slunce.

Ilustrační foto...

V čem je však Kstars lepší, je skutečnost, že bitmapami zobrazuje i význačné deep-sky objekty, jako jsou Messierovské objekty a podobně. Chybí vám obrázek nějakého objektu, který zrovna chcete pozorovat? Není problém. Stačí kliknout na daném místě mapy pravým uchem myši, vybrat Show xxx Image..., Kstars se připojí kamsi do Ameriky a nabídne vám fotografii vámi hledaného hvězdného pole (pocházející z některé z mnoha přehlídek oblohy, pro konkrétní objekt má Kstars seznam prohlídek, s nimiž umí pracovat, takže zatímco u některých objektů budete muset vzít za vděk černobílým snímkem z Palomarské prohlídky oblohy, u jiných dostanete na výběr z několika i barevných obrázků). Touto funkcí fakticky částečně eliminuje omezené možnosti vestavěných katalogů hvězd, nevýhodou je, že pro tahání obrázků vyžaduje připojení k internetu.

Chcete-li se o hvězdě nebo objektu dozvědět něco málo více, stačí použít klasicky pravé myší ucho a vybrat si z nabízených možností. Kstars vám sdělí, jak se daný objekt jmenuje, u hvězdy spektrální třídu, kdy vychází a kdy zapadá a kromě již zmíněného obrázku vám ještě nabídne překreslení mapy s objektem vašeho zájmu přesně uprostřed. U planet ještě dává možnost přímo spustit webový prohlížeč a podívat se na stránky, kde se o dané planetě dozvíte prakticky všechny potřebné informace (odkazy vedou kamsi do JPL).

Ilustrační foto...

A co když jste náhodou někde v přírodě bez přístupu k počítači a zrovna se potřebujete přesvědčit, jestli jste neobjevili novu. Jestliže jste vlastníkem kapesního počítače na platformě Qtopia, nemusíte si lámat s ničím hlavu -- Kstars je totiž portováno i pro tuto platformu.

Jestliže jste tedy uživatelem Linuxu a hledáte alternativu k windowsím programům, jako je SkyMap nebo k DOSovskému Albieru a nechcete posledně jmenované pouštět s jistými omezeními pod různými emulátoru, možná je Kstars tím pravým právě pro vás.

Michal Švanda

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Diamantový prach 5
Ilustrační foto...
Věda nad kávou
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 6
Ilustrační foto...
Exploze na Sea Launch
Ilustrační foto...
Výprava do srdce Mlhoviny v Orionu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691