Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Dubnový hon na tenký Měsíc

Není snad člověka, kterého by alespoň občas nezaujal úzký měsíční srpek zdobící ranní nebo večerní oblohu. Jak starý bude Měsíc v letošním výhodném pozorovacím okně?

Ilustrační foto...Celý téměř třicetidenní cyklus změn měsíčních fází začíná novoluním (novem), kdy je náš soused na obloze velmi blízko Slunce. Již za pár hodin se však "nový" Měsíc začíná osvobozovat se zajetí slunečních paprsků a stává se stále zřetelnějším. Mladý Měsíc se nám pak objevuje na večerní obloze nízko nad západním obzorem v podobě úzkého srpku. Podle studií francouzského astronoma André Danjona však není rozhodujícím kritériem pro spatření mladého Měsíce jen jeho stáří -- tedy doba, která uběhla od novu. Důležitá je především úhlová vzdálenost od Slunce, která musí dosáhnout alespoň sedmi stupňů. Protože Měsíc nemůže na obloze projít kolem Slunce ve vzdálenosti větší než pěti stupňů, je zřejmé, že při každém novu srpek zcela zmizí z oblohy.

Astronomové-amatéři, kteří se o rekord někdy pokoušeli dobře ví, že i vyhledání Měsíce, kterého dělí od novu méně než dvacet hodin zdaleka není nic jednoduchého! Není divu, vždyť jasnost takového srpku je menší než dvě tisíciny procenta jasnosti Měsíce v úplňku. Musí se počítat i s poměrně světlou oblohou a malou výškou nad obzorem, kde je obraz Luny silně deformován a zeslabován přízemními vrstvami vzduchu. Jestli tedy chcete být úspěšní, měli byste si najít vyvýšené místo s výborným výhledem až k obzoru.

Ke spatření úzkého srpku je zapotřebí skvělý zrak, vhodné počasí a mnohdy i několik roků vytrvalosti a trpělivosti. Ne každý nov nám totiž přináší optimální podmínky k lovu velmi tenkého srpku. Novoluní musí proběhnout v optimální době vůči místnímu času. Když tedy dojde k novu ráno, těžko můžete ještě tentýž večer spatřit jen několik hodin starý Měsíc. Následující večer se už jeho stáří bude blížit čtyřiceti hodinám a to už je srpek docela obtloustlý.

Velmi důležité je i roční období, ve kterém chceme mladý či starý Měsíc sledovat. Ze severní polokoule nastává optimální doba pro spatření mladého Měsíce poblíž jarní rovnodennosti. Tehdy pomyslná dráha Měsíce na obloze svírá s horizontem největší úhel. Krátce po setmění se srpek koupe vysoko na soumrakovém nebi a strmě klesá k obzoru. Navíc i Slunce velmi rychle klesá pod obzor a rychleji se stmívá. Podobně příhodné podmínky nastávají kolem podzimní rovnodennosti, avšak tentokrát pro naopak starý srpek na ranním nebi.

Světový rekord v této disciplíně drží Američan James Stamm z Tusconu, který v lednu 1996 spatřil Měsíc jen 12 hodin 7 minut po novu! James sledoval Měsíc cíleně a zdaleka nebyl jediným pozorovatelem, který toho dne zamířil svůj dalekohled k západnímu obzoru. Jednalo se o mimořádné podmínky a tak z pohledu na podobně mladý Měsíc se radovalo hned několik pozorovatelů. Všichni ale spatřili srpek jen v dalekohledu -- nikomu se nepodařilo překonat výkon čtyř anglických pozorovatelů z roku 1916, kteří v mimořádnou květnovou noc spatřili bez optických pomůcek Měsíc jen čtrnáct a půl hodiny po novu. Nutno dodat, že věrohodnost tohoto pozorování není příliš velká a jako rekordman se častěji uvádí jeden ze spolupracovníků světově proslulého astronomického časopisu Sky and Telescope -- Stephen James O´Meara, který v květnu 1990 spatřil bez dalekohledu Měsíc starý jen 15 hodin.

Ilustrační foto...

Honba za spatřením co nejmladšího Měsíce ale zdaleka není jen honbou za rekordem. Pohled na velmi úzký srpek je totiž nádherný a vzrušující. Srpek je neuvěřitelně tenký a lemuje jen malou část měsíčního disku. Jako velkou výzvou se může zdát nov, který nastane letos 14. března ve 3 hodiny. Pokud se někomu podaří Měsíc spatřit ještě týž večer, padne dosavadní český rekord z ledna 1995, jehož držitelem je Pavel Pithart (17 h 23 min). Měsíc totiž bude na soumrakovém nebi starý jen 15 hodin. Bez dalekohledu by to byl dokonce útok na světový rekord. Postavení Měsíce vůči Slunci ale velmi nevýhodné -- Měsíc bude několik stupňů pod ekliptikou a za obzor se schová jen dvacet minut po Slunci.

Asi nejlepší šance spatřit letos úzký mladý Měsíc se nám naskytne večer 13. dubna. Ten večer se totiž pro nás naskytnou vhodné podmínky pro sledovaní asi 22 hodin starého Měsíce. Poblíž spatříme i na trůn nastupující jasnou Venuši a také Merkur! Nedaleko této parády ozdobené bohatými zimními souhvězdími zahlédneme i Mars, Saturn a Jupiter.

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
TV show z oběžné dráhy
Ilustrační foto...
SOFIA poprvé letěla
Ilustrační foto...
Milan Wudia už jen v nebi
Ilustrační foto...
Překvapení v eliptických galaxiích
Ilustrační foto...
STS9/1983 a chvála kosmonautickému semináři ve
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691