Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vážený pane prezidente,

jak jsem se doslechl, obrátil se na Vás zástupce osvětlovací praxe se žádostí, abyste nepodepsal zákon o ovzduší, který v současné podobě hodlá chránit Českou republiku i před světelným znečištěním.

Ilustrační foto...Jaké všechny argumenty uváděl, nevím, ale pravděpodobně šlo též o ty, které jsou uvedeny níže (a které se objevily již dříve v otevřeném dopisu adresovaném mně). Netýkají se zákona, jen prováděcího předpisu k prevenci světelného znečištění, bylo by tedy možné je ignorovat.

Prevence světelného znečištění se ale týkají, tedy i jednoho z cílů zákona. Kdybyste se jimi zabýval, věřím, že studiem dostupných materiálů byste dospěl k názoru, že nejde o argumenty závažné. Pro snazší orientaci si Vám dovoluji nabídnout své poznámky k nim.

Jeden z argumentů je, že ze současné verze návrhu předpisu vyplývá omezení osvětlování Pražského hradu. Nevyplývá. U zvláště významných budov návrh vylučuje snad jen osvětlování toho typu, kdy se špice věží koupou v silném proudu světla, který kolem nich míří vzhůru do nebe. To má i jinou logiku než prevenci zbytečného svícení. Už mírně zakalený vzduch při pohledu zdálky totiž zdůrazní právě onen proud světla na úkor památky, kterou má světlo zvýraznit. Místo věží vzpínajících se k nebesům je pak vidět výhružné světelné svazky, které k pokoře a rozjímání rozhodně nevyzývají.

Pražský hrad patří ostatně k těm lepším příkladům osvětlování památek. A pokud jde o hvězdáře (kvůli kterým prý všichni ostatní mají trpět...), ty ruší zanedbatelně -- návštěvníci Štefánikovy hvězdárny si v naprosté většině případů prohlížejí oblohu nad jihem, kde jsou k vidění ta nejzajímavější místa hvězdného nebe.

I Pražskému hradu a památkám vůbec může kvalitnější osvětlování požadované návrhem předpisu prospět. Až se podaří obrátit světlo silných lamp k zemi, takže přestanou být zdáli (natož shora) ony samy tím nejnápadnějším, teprve pak památky vyniknou. Jako ptačí píseň, když soused vypne sekačku na trávu.

Nad přesným zněním prováděcího předpisu (jeho návrh atd. viz http://svetlo.astro.cz/zakon) bude probíhat diskuze, která má ještě zvýšit jeho prospěšnost a účinnost. Na potřebnosti zmínky o prevenci světelného znečištění v zákoně o ovzduší to ale nic nemění.

Apeluji na Vás proto, abyste zákon o ovzduší, který je i v dalších ohledech krokem k trvale udržitelné společnosti, podepsal.

S uctivým pozdravem

Jan Hollan

| Zdroj: Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně a je jeden z navrhovatelů pasáže o světelném znečištění v zákoně o ovzduší. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stroj času-Atomové hodiny
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XII
Ilustrační foto...
Zemřel druhý člověk z vesmíru
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Čeští astronomičtí krajánci
Ilustrační foto...
Jste průměrnými Evropany?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691