Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Od doby temna do světlých zítřků a zpět

Vážení přátelé světelného znečištění,
ve čtvrtek minulý týden na sv. Valentýna sněmovna schválila návrh o omezení zbytečného světelného znečištění většinou hlasů svých poslanců o používání lidských mozků, konkrétně o změnách chování lidí i organizací, zamilovaných do přijatelného životního prostředí. Tím splnila požadavky příspěvku tomuto svátku 14. 2. 2002.

Ilustrační foto...

V pátek 15. 2. 2002 ráno řada lidí otevřela oči, dveře a Hradecké noviny na straně 2 a zároveň kudlu v kapse, neboť komentář Sylvy Šporkové v poznámce měl název: "Úspěch hvězdářské lobby". I když do Pondělí velikonočního, které letos připadne na 1. dubna neboli známého "apríla", je ještě dost daleko, tato poznámka se mi velmi líbila a dost jsem se nasmál představě, jak lidé pozorující hvězdy na nebi klopýtají na nedostatečně osvětlené silnici. Ale každý má právo klopýtnout, je to lidské a už i Jan Neruda psal: "Vzhůru již hlavu národe, k nebi své zdvihni oči", tak proč se někdy na hvězdy nepodívat, když jsme z nich stejně pošli a nakonec se do nich vrátíme.

Plechová tlama, ocelové nervy a železné zdraví lidí i dokonce hemoglobin savců obsahují prvky ze supernovy, která dala vzniknout našemu životnímu prostředí v tom větsím kosmickém měřítku, než je sněmovna nebo Česká republika. Člověku vlastní je zaneřádit hlukem, světlem, prachem, plyny a jedy co možná největší část přírody, vždyť jsme se zbytečně ve školách neučili, že člověk nad přírodou nakonec zvítězí, tj. že ji porazí a zcela udolá.

V padesátých letech se uvádělo v kulturních příručkách o ateistické výchově, že pracující lid bude masově chodit na hvězdárny, kde jim hvězdáři ukáží dalekohledy na nebi, že tam není žádný Pán Bůh, tak proč jim k tomu trochu nepřisvítit pouličními lampami do nebe, ať je na to dobře vidět? Taky děti ve školách při hodinách výtvarné výchovy byly často pochváleny v té době, když nakreslily co nejvíce kouřících komínů socialistických továren. Čím více kouře, tím více blahobytu. Následkem toho se každý den v Opatovické elektrárně spálí osm vlaků nekvalitního uhlí, aby bylo možné vypouštět co nejvíce megawattů z pouličních lamp do nebe, ale potvora toto osvětlení je viditelné nad městem již od Chlumce nad Cidlinou, ale ješte ne z Prahy a navíc, furt ty mrchy hvězdy jsou ještě stále jeste viditelné, je fakt, že jich je už jenom asi 2 %, co bylo vidět za našich mladých let, ale to se časem poddá.

Takže přechod na osvětlení, které by svítilo tam, kam má a ne tam, kam není třeba, by stálo dost peněz a úsilí, ale kolik stojí osvětlení zbytečné? Jinak by stát mohl dávat peníze na složité citlivé přístroje, které právě měří znečištění a zároveň peníze na nádherné osvětlení dominant, které právě toto znečištění vytváří. Jistý premiér jednoho malého státu prohlásil, ze nesprávně informovaný autor článku je hnůj, ale není možné souhlasit s tímto tvrzením, jelikož hnůj slouží k tomu, aby zůrodnil půdu, na kterou dopadne, takže to by byla vlastně urážka hnoje. Mnoha lidem vyšel článek, někteří byli novináři, jiní měli tasemnici tajemnici. Takže obavy z toho, že by si děti nemohly pořádat táborák kilometr od hvězdárny, jsou velice zbytečné, děti v astronomickém kroužku při hvězdárně na konci docházky do kroužku měly v posledních 45 letech jak táborák tolik metrů od hvězdárny, kolik jim dovolovaly požární bezpečnostní předpisy, tak pozorování nočního nebe a nijak nedocházelo k omezování toho či onoho.

Ilustrační foto...

Pro lepší pochopení zákona o světelném znečištění bych přál autorce článku, aby měla co nejblíže u postele stejnou lampu, jako je u nás v sídlišti, která každých několik sekund zamrká na dobrou noc, naskočí do ostrého svitu, nevydrží ten výkon a zase zhasne a to ji baví od setmění do svítání.

Ale nakonec přezářené nebe má svoji nespornou výhodu. Nikdo tam nebude čučet, aby klopýtnul a rozbil si hubu při šlápnutí do nějakého výtluku na silnici, nikdo nebude honit po nebi nějaké planetky, které by mohly narazit do Země a nakonec až nějaká dopadne na Zemi, tak si toho do poslední chvíle nikdo nevšimne a jak známo, co oči nevidí, to srdce nebolí a bude konečně pokoj od druhu Homo Sapiens. Není mi ještě šedesát, abych mohl radit, v osvětlení se nevyznám ani ve hvězdách, ale shodou okolností jsem zažil dobu, kdy na ulicích opravdu ještě byla tma a jakási žárovka v plechovém talíři byla sotva vidět, natož, aby dosvítila až na ulice pod ní. Možná, že právě tato tma mě vedla k tomu, podívat se na hvězdy a to asi byla ta pravá chyba, jinak by mi žádné osvícení v živote nevadilo.

Josef Bartoška

| Zdroj: Josef Bartoška, zřízenec planetária v Hradci Králové a obdivovatel umělé oblohy tamtéž.  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
CESLAB nebude...
Ilustrační foto...
Petr Jakeš
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 3
Ilustrační foto...
8. Evropské sympozium pro ochranu temného nebe v
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Od úplňku do úplňku
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691