Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Měsíc v nejlepší společnosti

Obloha, přesněji řečeno Měsíc a dvě velmi nápadné planety ,si pro nás na konec února připravily docela zajímavá představení. Nejprve se Měsíc 21. února přiblíží na pouhého půl stupně k planetě Saturn a o dva dny později navštíví i k Jupiter. V druhém případě bude dokonce z našeho území pozorovatelný zákryt -- pozorovací podmínky však nebudou zrovna nejpříhodnější.

Ilustrační foto...Z prvního přiblížení Měsíce k Saturnu budou mít radost především obyvatelé východního pobřeží Spojených států. Kolem jedné hodiny ranní se zde totiž Saturn schová za neosvětlený okraj dorůstajícího půlměsíce. My se alespoň podíváme na velmi těsné přiblížení, které bude ukončeno západem Měsíce kolem druhé hodiny ranní. Už teď se ale můžeme těšit na zákryt planety ověnčené prstencem, ke kterému dojde 16. dubna letošního roku.

O něco zajímavější bude pro obyvatele Evropy přiblížení Měsíce k největší planetě Sluneční soustavy – k Jupiteru, ke kterému dojde 23. února v ranních hodinách. Jupiter se schová za neosvětlený okraj jedenáct dní starého Měsíce ve 3 hodiny 49 minut středoevropského času. Před Jupiterem, který bude ukrajován měsíčním diskem téměř sedmdesát sekund, ale přijdou na řadu ještě tři Galileovské měsíce!

Postavení největších Jupiterových satelitů se totiž natolik vydaří, že se tři z nich budou nacházet západně od planety. Nejprve tedy zmizí za temnou stranou Měsíce Kalistó, pak Ganymed a nakonec Ió. Europa se zhruba půl hodiny před zákrytem ztratí pro změnu za diskem Jupitera.

Ilustrační foto...

Zkrátka, byla by to velmi pěkná astronomická podívaná, kdyby -- kdyby k celému představení nedošlo jenom pár stupňů nad obzorem. Bude záležet jak na dobrém výhledu k západnímu obzoru, tak na dobrých pozorovacích podmínkách a nutné dávce štěstí. Výstup Jupitera a jeho měsíců se už naneštěstí pro nás, odehraje hluboko pod západním obzorem.

Hezkou podívanou přeje

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Družice NASA sledují oteplování Země
Ilustrační foto...
John Fitzgerald Kennedy k národu
Ilustrační foto...
Co bylo špatně?
Ilustrační foto...
Barvy duhy
Ilustrační foto...
Aktivita výrazných meteorických rojov v jesenn
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691