Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Informace o kometě Ikeya-Zhang!

Slibuje nová kometa Ikeya-Zhang v polovině března zajímavé nebeské představení?

Ilustrační foto...Celý příběh nové vlasatice začal prvního února tohoto roku, když na ní v souhvězdí Velryby narazili dva lovci: Japonec Kaoru Ikeya a Číňan Daqing Zhang. Ve dvaceticentimetrovém reflektoru vypadala jako skvrnka zhruba osmé velikosti o průměru kolem tří úhlových minut.

Pokud vám jméno prvního ze šťastných nálezců něco říká, pak vězte, že to není vůbec náhoda. Kaoru Ikeya totiž v letech 1963 až 1967 objevil celkem pět komet, z nichž vlasatice Ikeya-Seki v roce 1965 nejen prolétnula těsně kolem Slunce, ale také zanechala nesmazatelnou stopu v mozkových závitech mnoha náhodných kolemjdoucích. Ostatně její soumrakové záběry, s širokým chvostem, zdobí nejednu astronomickou publikaci.

Pak ale Kaoru Ikeya zmizel na tři desetiletí ve své soukromé firmě, která dodává na japonský trh zrcadla do amatérských dalekohledů. Dnes je mu 58 roků a jeho šestý objev dokazuje, že se prohledávání oblohy stále ještě nevzdal.

Nuže, jaká asi bude nejnovější vlasatice? Zřejmě docela zajímavá. Už první výpočty totiž naznačily, že v polovině března dosáhne třetí a možná až druhou velikost. Ikeya-Zhang tak získala šanci být první jasnou kometou nového tisíciletí, která půjde ve stopách Hyakutake z roku 1996 a Hale-Bopp z roku 1997. Ostatně se shoduje v načasování -- vzpomeňte na ty báječné březnové noci -- a oblasti hvězdné oblohy, kde se toulaly. Bude taková i Ikeya-Zhang?

"Dle posledních vizuálních odhadů to vypadá, že by měla být o něco jasnější než udává efemerida, ale dvě magnitudy mi připadá až příliš," odpověděl nám Miloš Tichý z observatoře na Kleti. "Momentálně se kloním k 3 mag, ale je ještě poměrně málo pozorování, tak to přesněji říci nemohu."

Jenže to není všechno. Vlasatice se nyní nachází ve Velrybě. Pohybuje se směrem na severovýchod a její jasnost pozvolna roste. V polovině března se přiblíží ke Slunci až na minimální půl astronomické jednotky, tj. 75 milionů kilometrů, mezi dráhou Venuše a Merkuru.

Ilustrační foto...Bohužel pro nás pozemšťany se zatím pohybuje nízko nad západním obzorem, takže je patrná jenom za soumraku. Krása Ikeya-Zhang se tak nejspíš zredukuje na drobnou skvrnu, zjasňující se do středu. V triedru by mohl být patrný i kratší chvost mířící od obzoru.

První dubnový víkend se ocitne na sever od Slunce, takže se vzápětí přesune na ranní obloho. Koncem měsíce, kdy pro nás nejspíš nastane období nejlepší viditelnosti, pomalu projde skrz Kasiopeju, přes Cephea až do Draka. Její jasnost však nebude nijak impozantní, takže k vyhledání Ikeya-Zhang budete potřebovat triedr a nebo nějaký menší dalekohled.

Nová vlasatice tedy bude jasná. Bohužel ne příliš. I když, znáte to profláknuté rčení: Komety jsou jako kočky -- mají ocas a dělají pouze to, co sami uznají za vhodné. Na předpověď chování Ikeya-Zhang by proto žádný odborník nevsadil ani zoxidovanou socialistickou pětikorunu. Hovoří opět Miloš Tichý: "Proto se nesnažíme kolem toho dělat nějaký humbuk, jen jsem dal vyhledávací mapku na naše weby. Jen se bojím novinářů, ale těm se to snad dá vysvětlit."

Dodejme ještě, že se oběžná perioda Ikeya-Zhang odhaduje na 400 až 500 roků a že je možná identická s vlasaticí pozorovanou už roku 1532. Na to ale odpoví až další pozorování.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nebeský cestopis - Speciál o Měsíci
Ilustrační foto...
Po 33 letech u Merkuru
Ilustrační foto...
Přechod Venuše a extrasolární planetární sys
Ilustrační foto...
Srážka s kometou - první snímky (aktualizován
Ilustrační foto...
J. A. G.
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691