Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak nevypadají galaxie?

Pokud se někdy rozhodnete přijít na kloub zázrakům předváděným na kouzelnickém představení, pak nikdy nedovolte, aby zručný iluzionista -- byť jenom na krátký okamžik -- odlákal vaší pozornost. Polonahé pomocnice, mávání rukou, lesklé konfety, oslnivé exploze totiž nemají za úkol nic jiného, než vás zmást a zamaskovat skutečné provedení triku. Zajímavé je, že podobně se chová i vesmír. I on nás totiž drží v mnoha různých iluzích.

Ilustrační foto...Podívejme se třeba na spirální galaxie. Jejich fotografie zdobí nejednu astronomickou knížku a názorně tak všem čtenářům ukazují typické světlé jádro, ze kterého se odvíjí hebká spirální ramena. Na první pohled tak vzniká iluze, že právě v těchto částech je v galaxiích nejvíce hvězd, jejichž slitá zář vykresluje ladné tvary vesmírných ostrovů.

Je tomu tak doopravdy? Nikoli. Hvězdy se samozřejmě nalézají i v temných oblastech mezi spirálními rameny. Prostorová hustota stálic je dokonce po celé galaxii prakticky stejná a spirály jsou nápadné pouze díky extrémně zářivým hvězdám, které v temnějších oblastech chybí.

Iluzi přitom nahrávají i další hráči. Většina hvězd se rodí v rozsáhlých oblacích mezihvězdné látky, jež se nachází právě místech, kde pozorujeme zářivá ramena. Ty nejhmotnější stálice, které tuto galaktickou strukturu vykreslují, přitom žijí velmi krátce, většinou několik milionů roků, takže se nestihnou příliš vzdálit od místa svého zrodu. Svým světlem tak zvýrazňují oblasti, kde se zrovna rodí nové hvězdy.

Druhou přihrávkou je fakt, že většina fotografických emulzí, které se využívají k portrétování galaxií, bývá nejcitlivější na světlo kratších vlnových délek, tj. v modré oblasti. Právě v ní jsou přitom horké hvězdy nejnápadnější. Navíc jsou tyto jasné hvězdy, resp. jejich shluky, zpravidla výrazně přeexponovány: Jejich světlo se na fotografickém filmu či CCD čipu slije v jednolitou zář a zvýrazní tak "krásu" spirálních ramen.

Na vlastní oči totiž spirální galaxii jen tak nezahlédnete. V dalekohledech, i těch hodně velikých, je zpravidla patrné nanejvýš jádro galaxie. Ostatně to docela názorně dokazuje přiložený záběr M 81 ze souhvězdí Velké Medvědice.

Fotografický snímek ve viditelném světle ukazuje typickou spirální galaxii: Jasné jádro, ze kterého se rozvíjí dvě ramena doplněná několika menšími výběžky. Pokud si ale nasadíte infračervené brýle, pak se M 81 změní v prakticky rovnoměrně mlhavou skvrnku. Nyní se totiž zviditelnily starší, načervenalé obří hvězdy, které vesměs povstaly z hvězd sluneční hmotnosti. Tyto stálice měly během svého aktivního života dostatek času na to, aby opustily místa svého zrodu -- oblaky mezihvězdné látky, takže se vcelku rovnoměrně rozptýlily po celé galaxii.

Uprostřed těchto dvou záběrů je pak kresba M 81 pořízená dvaceticentimetrovým dalekohledem brněnské hvězdárny. Je ve stejném měřítku jako předcházející obrázky, takže názorně ukazuje, že na vlastní oči spatříte nanejvýš jasné jádro galaxie, nikoli spirální ramena. (Součástí kresby je i supernova 1993J, která koncem března roku 1993 vzplanula na okraji galaxie.)

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Historie dobývání Marsu – díl druhý (Mars 4
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl sedmý
Ilustrační foto...
Na nebi je vidět nova
Ilustrační foto...
Neklidné srdce červeného obra
Ilustrační foto...
Výzkum planetek kosmickými sondami
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691