Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nejbližší otevřená hvězdokupa

Odpověď na otázku, jak se jmenuje nejbližší otevřená hvězdokupa, není vůbec jednoduchá.

Ilustrační foto...Řada pozorovatelů, ne-li valná většina, považuje za nejbližší otevřenou hvězdokupu Hyády, která tvoří jednu z krásných dominant souhvězdí Býka. Ve skutečnosti je však nejbližším takovým útvarem kupa Velkého vozu. Je natolik blízko, že Slunce -- které k ní ovšem nepatří -- leží na jejím okraji. Doslova a do písmene touto blízkou hvězdokupou prolétá.

Skutečně. Stálice, které u nás v Evropě nazýváme Velký vůz, netvoří na obloze jen tak ledasjakou skupinu. Patří k sobě, vzniknuly v jednom oblaku plynu a prachu zhruba před třemi miliony roky a představují jádro řídké hvězdokupy, které v porovnání s Hyádami leží přibližně v poloviční vzdálenosti, asi osmdesát světelných roků daleko.

To, že hvězdy Velkého vozu mají něco společného, věděli astronomové už na konci devatenáctého století. Až na krajní dvě, tedy Dubhe (alfa UMa) a Benetnaš (eta UMa), se totiž shodně pohybují prostorem. Stálice beta, gama, delta, epsilon a zeta mají stejný vzhled spektra (typu A), stejný zářivý výkon přibližně padesátkrát větší než Slunce a na pozemské obloze se každý rok přesunou o 0,11 úhlové vteřiny směrem na východ. Vzdálenost shodnou s průměrem našeho Měsíce tedy urazí za 16 tisíciletí. Názorně to dokumentuje i přiložená animace.

Ke hvězdokupě patří i 37 UMa, 78 UMa, 21 LMi a Gemma (alfa CrB). Celkem se jedná o tucet objektů, jež vyplňují oblast o průměru kolem pětadvaceti světelných roků. Pokud by bylo Slunce nehybné, pak by skupina vylétla ze souhvězdí Blíženců a nyní pozvolna směřuje k východnímu okraji Střelce. Nejblíže k nám bude přibližně za milion roků, kdy ji najdeme poblíž Klíčové dírky v Herkulovi. Tehdy se hvězdokupa přiblíží na dvě třetiny současné vzdálenosti.

Navíc se ukazuje, že je na obloze celá řada dalších stálic, které jeví velmi podobný pohyb prostorem jako skupina Velkého vozu. Jde nejméně o stovku případů rozesetých po celé obloze, jako například gama Cetus, alfa Ophiuchi, iota Cephei, beta Aurigae, gama Leonis a také Sírius. Od sebe jsou ovšem natolik daleko, že je nemůžeme považovat za právoplatné členy skupiny. V prostoru je totiž dělí až několik stovek světelných roků, tedy zhruba desetkrát víc než v případě samotné hvězdokupy.

Je tedy správné následující pořadí čtyř nejbližších otevřených hvězdokup? Skupina Velkého vozu s osmdesáti světelnými roky, Hyády s 150 světelnými roky, Kupa ve Vlasech Bereniky s 250 světelnými roky a Plejádami s více než čtyřmi sty světelnými roky. Navíc s poznámkou, že do vzdálenosti jednoho tisíc světelných roků najdeme dalších jedenáct hvězdokup? Jako je Praesepe, alfa Persei, M 7 ve Štíru a M 39 v Labuti?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Záleží totiž na našich představách o otevřených hvězdokupách a řídkých skupinách, které mohly kdysi představovat výrazně sevřenější útvary. Hyády jsou staré asi šest set milionů roků a i když při setkáních s jinými hmotnými objekty přišly o řadu stálic, pořád jich obsahují několik stovek. Jejich okraj končí asi třicet světelných roků od Země a dobře definované jádro najdeme asi ve čtyřikrát větší vzdáleností.

Naproti tomu skupina Velký vůz má sice poloviční stáří, avšak tvoří ji jenom hrstka hvězd roztroušených v prostoru o průměru kolem dvaceti pěti světelných roků. Kdybychom se například z jádra této skupiny, tedy ze vzdálenosti 80 světelných roků, podívali na dvojici Slunce -- alfa Centauri, byly by od sebe daleko jenom tři stupně. V polovině při srovnání s tím, jak daleko se nám ze Země jeví stálice Velkého vozu.

Pozici nejbližší hvězdokupy bychom tudíž měli přenechat Hyádám. Velký vůz a k němu náležící stálice jsou spíše velmi volně vázanou soustavou, kterých je ve vesmíru ohromné množství. Kdyby se nenacházela tak blízko, nejspíš bychom si jí vůbec nevšimnuli. Rozpustila by se v anonymní záplavě naší Galaxie.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Služby pro vás...
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Astronomie ve 21. století
Ilustrační foto...
Astronomický kurz na hvězdárně v Ostravě
Ilustrační foto...
Rosetta u Marsu – fotografie online
Ilustrační foto...
O svícení 42
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691