Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Na prvním místě jsou peníze

Prezident George W. Bush toto pondělí požádal americký Kongres, aby NASA v roce 2003 dostala rozpočet ve výši 15 miliard dolarů. Pro někoho dobrá zpráva, pro někoho ne. Kosmická agentura každopádně změní kurs.

Ilustrační foto...Patnáct miliard dolarů je v celkovém americkém státním rozpočtu 2,13 bilionů dolarů nevýrazná částka. Pro NASA je však jasným vzkazem, jenž novopečený šéf NASA Sean O Keefe charakterizoval slovy: návrat k základnímu výzkumu. Patnáct miliard dolarů je totiž oproti poslednímu rozpočtu vyšší pouze o 207 milionů dolarů, což pokryje nanejvýš inflaci.

Základním pilířem amerického kosmického výzkumu se tudíž stane výzkum sluneční soustavy, pokus o navrácení stavby Mezinárodní kosmické stanice do rozumných finančních mantinelů a zahájení alespoň některých vědeckých projektů na palubě, privatizace některých aktivit kolem raketoplánů a snad i experimenty s novým, nukleárním raketovým pohonem. Ten by se mohl stát klíček, k radikálnímu zkrácení všech výprav.

Pokud se někdo stal výhercem, pak to jsou odborníci, kteří se zabývají sluneční soustavou. Tahle položka totiž dostane o 550 milionů dolarů více, celkově tedy 3,42 miliardy. Ztrátu naopak utrpěly raketoplány. V roce 2003 si NASA může dovolit pouze čtyři starty oproti pěti plánovaným, navíc nastane výrazný tlak na dokončení základního jádra Mezinárodní stanice, která může hostit moduly dalších států, avšak zatím nezajistí dlouhodobý pobyt sedmi astronautů. Počet stálých osadníků se tak bude i nadále pohybovat na třech.

Zatímco v roce 2003 dostane NASA na orbitální základnu 1,492 miliard dolarů, v roce 2004 se počítá s částkou 1,4 miliardy a pak už jenom 1,1 miliardy dolarů. To třeba znamená, že na záchranný miniraketoplán pro sedm kosmonautů stanice zůstane zatím jenom dvacet milionů dolarů. Což je částka prakticky nulová.

Bohužel se uzavřou i další dva projekty: Výprava k Plutu a k Jupiterově Európy, které výrazně překročily zamýšlené rozpočty a náklady na program výzkumu vnějších planet téměř zdvojnásobily.

V případě orbitální stanice a raketoplánu se počítá se vznikem privátní, nekomerční organizace, která se bude podobat Vědeckému ústavu kosmického dalekohledu, jenž se úspěšně stará o Hubblův kosmický dalekohled. Naopak některá další centra se buď sloučí nebo přejdou pod velkou univerzitu.

Tyto plány však nejsou zatím definitivní. Naopak, očekává se, že Kongres zcela tradičně provede v rozpočtu NASA řadu změn, které některé projekty buď podpoří nebo naopak zcela pohřbí.

Jiří Dušek

| Zdroj: The Florida Today IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Co je to globální oteplení?
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 1
Ilustrační foto...
V ohnisku: Zatmění Slunce
Ilustrační foto...
Jupiterovy rudé skvrny jsou rozdílné
Ilustrační foto...
Hubble a další snímek V838 Mon
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691