Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hypernova na vlastní oči

Hvězdné nebe nám hned z počátku roku nabízí několik zajímavých novinek. Na vlastní oči si můžeme prohlédnout dva velmi zajímavé objekty, které zatím zůstávají astronomům záhadou.

Ilustrační foto...Šestého ledna tohoto roku si australský astronom amatér N. J. Brown na fotografickém snímku oblohy všimnul nového a relativně jasného objektu v souhvězdí Jednorožce. Objev byl potvrzen o několik dní později a byla také pořízena první pozorování na mnoha světových observatořích. Spektroskopická pozorování, která obvykle rychle určí podstatu pozorovaného jevu, však tentokrát nepřinesla doposud žádné zásadní vysvětlení, proč se objekt tak náhle a prudce zjasnil. Stále totiž nevíme, zda se jedná o klasickou novu, nebo o velmi hmotnou, tzv. uhlíkovou hvězdu, která prochází velmi zajímavou fází svého vývoje. Pokud se ukáže druhá varianta jako pravdivá, pak jsme svědky naprosto unikátního představení, které souvisí s rozsáhlými změnami ve hvězdě samotné a jenž trvá pouze krátkou část jejího života. Na sklonku ledna hvězda překvapila dalším prudkým nárůstem jasnosti. Toto druhé zjasnění se navíc podařilo objevit českým astronomům zapojeným do celosvětové sítě pozorovatelů. Nyní je hvězda na hranici viditelnosti pouhým okem a k jejímu pozorování postačí obyčejný triedr.

Ilustrační foto...

Snad ještě větší vzrušení ale přinesl objev japonského astronoma Yoji Hiroseho, který pomocí speciální citlivé CCD kamery objevil kandidáta na supernovu v relativně blízké a jasné galaxii označované jako M 74. Spektroskopická pozorování, která se v těchto případech okamžitě provádějí kvůli přesnému určení typu supernovy a předpovídání jejího chování však ukázala, že objekt je mnohem zajímavější, než se zdálo.

Je totiž pravděpodobné, že se jedná o velmi unikátní objekt nazývaný hypernova. Hvězdy, které procházejí tímto stadiem představují velkou záhadu moderní astronomie. Doposud jediným pozorovaným kandidátem na hypernovu se stala supernova 1998bw, která byla ztotožněna se zdrojem gama záření, který se objevil prakticky ve stejné době. Jelikož jsou záblesky gama záření doposud nevysvětlenou záhadou dvacátého století, byli astronomové překvapeni tím, že za tak mohutnou explozi může supernova, která jinak při explozi uvolní mnohem méně energie. Teoretičtí fyzikové proto navrhli jako jedno z možných vysvětlení -- model hypernovy. Velmi hmotná mladá hvězda, která se vyvíjí mnohem rychleji než méně hmotné stálice vyčerpá zásoby jaderného paliva a při mohutné explozi se její jádro zhroutí v černou díru. Exploze se odehrává v prostředí, které je bohaté na prach a plyn -- vinou rychlého vývoje jsou tyto objekty ještě součástí mračen, ze kterých vznikly -- a tak je její síla násobena reakcí právě s tímto okolím. Teprve další pozorování ale odhalí skutečnou podstatu celého jevu. Vzhledem k tomu, že galaxie M 74 je relativně blízko, předpovídají astronomové další zjasňování hypernovy až na hranici viditelnosti malým dalekohledem. Protože výbuch hypernov je velmi unikátní událost, je velmi pravděpodobné že v nejbližších desítkách let už se nám podobná příležitost nenaskytne.

Krom těchto unikátních úkazů zdobí noční pohled do vesmíru také jasné planety Jupiter a Saturn, takže můžete využít návštěvy hvězdárny také k jejich prohlédnutí. Ve většině přístrojů, které jsou k dispozici, se můžete pokochat atmosférickými pásy na Jupiteru, prstencem u Saturnu, ale také mnoha měsíci, které tyto obří planety zdobí. Obě zajímavé novinky budou i nadále sledovat Instantní astronomické noviny, které najdete na adrese www.ian.cz, seznam hvězdáren v České republice pak na adrese sdruzeni.hvezdarna.cz.

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 2
Ilustrační foto...
Pozice a mapky pro Rosettu
Ilustrační foto...
Nepředvídatelné Slunce
Ilustrační foto...
Geovycházky 10
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 38
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691