Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Slunce (ne)má průvodce

Nemesis: 1. řecká bohyně odplaty, udílející lidem podle zásluhy štěstí nebo neštěstí a trestající zločin a zpupnost. 2. hvězda, která obíhá kolem našeho Slunce.

Ilustrační foto...K domněnce, že se před 65 miliony roky zřítila do oblasti střední Ameriky planetka o průměru několika kilometrů, která přinesla smrt nejméně třem čtvrtinám všeho živého, se přiklání stále větší množství odborníků.

Zajímavý je ale fakt, že podle paleontologických studií tahle katastrofa rozhodně nemusela být jedinou. Ve vrstvách nejrůznějších usazenin se totiž dochovaly zprávy, že k podobnému masivnímu vymírání živočichů a rostlin -- zdánlivě bez jakékoli příčiny -- docházelo častěji: V cyklech dlouhých zhruba 30 milionů roků. Nejstarší čistka proběhla před 250 miliony roky, na konci období tzv. permu, nejmladší před 15 miliony roky. Mezitím nejméně šest dalších.

Už na počátku roku 1984 se díky Davidu Raupovi a Johnu Sepkoskemu z Chicagské univerzity objevila velmi originální myšlenka, která mohla tyto více méně periodické katastrofy vysvětlit: kolem Slunce už nejméně čtvrt miliardy roků obíhá červený trpaslík -- málo zářivá hvězda. Pohybuje se po protáhlé dráze, která ji zanáší až tři světelné roky daleko, kolem dokola přitom oběhne jednou za asi 26 milionů roků.

To nejhorší přichází při jejím průletu kolem Slunce: Ocitne se totiž v Oortově oblaku komet a transneptunických těles, jakémusi skladu materiálu z dob, kdy vznikala sluneční soustava. Ten začíná někde za dráhou Neptunu a končí ve vzdálenosti jednoho světelného roku. (Nejbližší hvězda Proxima Centauri -- shodou okolností také červený trpaslík -- leží 4,25 světelného roku daleko.)

Zatímco v době, kdy se Nemesis nachází dál od Slunce, přichází z Oortova oblaku jen několik komet ročně, při průletu touto oblastí (avšak stále mnohem dál než obíhá Pluto) neviditelný souputník vychýlí miliony komet, z nichž se velká část vydá i do vnitřních oblastí sluneční soustavy. Pravděpodobnost, že si to několik z nich namíří rovnou k Zemi, se tak promění téměř v jistotu. Právě proto dostal temný průvodce jméno podle řecké bohyně odplaty -- Nemesis.

Bohužel, celá tahle teorie má několik slabých míst. Kupodivu jím není námitka, že bychom už takového průvodce dávno nalezli. Červení trpaslíci patří mezi hodně slabé hvězdy: mohou mít hmotnost jenom 0,075 Slunce (tj. zhruba sto Jupiterů) a povrchovou teplotu jenom 2500 kelvinů. Takové stálice jsou tudíž jenom velmi málo zářivé a lehce uniknou naší pozornosti. Vždyť i Proximu Centauri, byť je nejbližším známým trpaslíkem, stěží uvidíte i ve velkém dalekohledu. Má totiž jedenáctou velikost!

Červení trpaslíci přitom představují jakýsi hvězdný plankton, který zastupuje dvě třetiny hvězdné populace a jsou tak ve vesmíru nejrozšířenější stálice. Pravděpodobnost, že by se v nebeské záplavě mohla ukrývat nepoznaná, velmi blízká hvězda, tak rozhodně není nulová. Kromě toho by mohlo jít dokonce i o ještě méně zářivějšího hnědého trpaslíka.

Existence Nemesis je však vyloučena z jiných důvodů: Gravitačním působením okolních hvězd i rozsáhlých oblaků plynu a prachu -- molekulových mračnech, by byla soustava Slunce-Nemesis natolik rušena, že by se během stovky milionů roků rozpadla. Navíc se ukazuje, že údajně periodická masová vymírání živočichů a rostlin rozhodně periodická nejsou. Intervaly mezi náhlými katastrofami jsou zřetelně různé -- existence Nemesis, která by na nás každých 26 milionů roků poslala spršku vražedných komet, tudíž není potřeba. Neméně důležitý je i fakt, že by na takového průvodce nejspíš narazila některá z infračervených observatoří, které prohledávají oblohu.

To však nic nemění na skutečnosti, že by mnohé z minulých ekologických katastrof, při nichž měl pozemský život skutečně na kahánku, nevyvolaly pády velkých komet či planetek. Hledat v nich pravidelný rytmus je však zhola zbytečné.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
První fotografie z družice STEREO
Ilustrační foto...
Pluto: další meta
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl sedmý
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Vzpomínka na Antonína Bečváře --
Ilustrační foto...
Další klenot v síti
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691