Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zpátky k Hubblu

Americká NASA si na staveništi Mezinárodní kosmické stanice momentálně vybírá dovolenou, během které pošle k Hubblovu nesmírnému dalekohledu návštěvu servisních techniků.

Ilustrační foto...Začněme ale po pořádku. Hubble se ve vesmíru toulá už řadu roků, více než desetiletí. Za tu dobu získal nejeden šrám, nezahálela však ani armáda pozemních techniků, kteří mezitím sestavili nové, citlivější a rozumnější přístroje. Takže, jak to bude celé vypadat?

Astronauti chystají celou řadu výstupů do kosmického prostoru -- bude jich nejméně pět, při kterých inovují jak základní systémy, tak i některé detektory observatoře. V první řadě instalují špičkové chlazení infračervené kamery/spektrometru, která je od ledna 1999 mimo provoz. Tehdy totiž vyprchal dusík, jenž koloval v útrobách unikátního zařízení.

Kromě toho se dalekohled dočká nových slunečních panelů -- jsou menší, tužší a efektivnější než ty současné, a zbrusu nové jednotky pro hospodaření s energií, čímž se družice dostane do téměř stejné kondice jako na začátku mise v roce 1990. Podstatnou nevýhodou je, že při této výměně bude Hubble poprvé zcela deaktivován. To však znamená, že když astronauti nezvládnou opravu úplně dokončit, bude observatoř pravděpodobně zcela ztracena.

"Jednotka se původně neměla vyměňovat," komentoval tento zásah letový ředitel Bryan Austin. "Má 36 nejrůznějších detektorů a na spodku i několik ukotvení. Navíc jsou tyto konektory na levé straně, což znevýhodňuje všechny praváky. V kosmických oblecích tedy budou pracovat více méně poslepu." Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Pokud všechno dopadne dobře, a není důvod myslet na opak, udrží tento systém dalekohled v provozu až do roku 2010. Což by se současnou technikou už tak jisté nebylo.

Z pohledu nás, obyčejných smrtelníků, je však nejzajímavější Advanced Camera for Surveys. "Instalujeme novou kameru, ACS, která poskytne dvakrát větší zorné pole a bude více než pětkrát citlivější než současná Wide-Field Planetary Camera 2," dodal David Leckrone, z týmu vědců kolem Hubblova dalekohledu. "Bude tak desetkrát efektivnější, což znamená, že se v daném časem dostaneme ke slabším objektům ve větší oblasti a s lepším rozlišením." Tohle zařízení se tak stane tažným koněm observatoře.

Ilustrační foto...

NASA původně zamýšlela poslat třetí servisní výpravu ke špičkové umělé družici už v červnu 2000. V únoru 1999 však vypověděl službu třetí z klíčových gyroskopů, což vedlo k ohrožení vědeckých pozorování. Proto se odborníci dohodnuli na rozdělení mise: první v na sklonku roku 1999 instalovala šest gyroskopů, nový hledáček, palubní počítač, datový magnetofon, regulátor napětí a krátkovlnný vysílač. A nyní se dočkáme druhého dějství. Na sklonku února, nebo začátkem března odlétne z Floridy raketoplán Columbia rovnou se sedmi specialisty. Po dvou dnech stíhání uchopí dálkovým manipulátorem observatoř a uloží ho do nákladového prostoru.

Jakmile se srolují sluneční baterie, přijdou na řadu kosmonauti. První dvojice -- Grunfeld a Linnehan -- během první, třetí a páté vycházky postupně vymění jeden panel, rozvodnou jednotku a chladící systém infračerveného detektoru NICMOS. Druhý tým -- Newman a Massimino -- při druhé a čtvrté akci instalují druhý panel a novou kameru ACS. Nejtěžší bude již zmiňovaný agregát pro hospodaření s elektrickou energií, kdy se počítá s téměř rekordním pobytem ve volném prostoru v délce sedmi hodin a třiceti minut. Držme jim proto palce.

Jiří Dušek

| Zdroj: NASA News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Divoké oblaky nad Brnom - aktualizováno
Ilustrační foto...
Vlašimská hvězdárna vykradena
Ilustrační foto...
Apollo
Ilustrační foto...
Ohňostroj začíná
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXV
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691