Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomické částky IX.

Používání sousloví astronomická čísla nebo astronomické částky má asi své logické odůvodnění, přestože zvláště druhý ustálený výraz mohou především tuzemští astronomové s jistotou považovat za sousloví s dávno posunutým respektive přeneseným významem. Během svého života se s takto označitelnou finanční částkou patrně osobně neseznámí.

Ilustrační foto...Co takhle celou věc trošku "převrátit na ruby" a podívat se po astronomických motivech použitých na platných bankovkách a mincích různých zemí. Možná budete překvapeni, ale bude toho na "volný seriál".

Přiznám se, že jsem ještě nezkoumal jednotlivé národní motivy na nových euro-bankovkách, ale pochybuji, že tam "něco" astronomického najdu. Uvidíme. Velká Británie se však svých liber nevzdala. A právě na bankovce s hodnotou jedné libry je kromě nezbytné královny vyobrazen také Isaac Newton (1643 - 1727). O jeho životě si můžeme přečíst v mnoha publikacích a většinou se text hemží samými superlativy. Proto mě zaujal krátký Newtonův životopis z pera samotného Stephena Hawkinga (kniha "Stručná historie času", str.169):

Isaac Newton asi nebyl příliš příjemným mužem. Jeho vztahy s ostatními vědci jsou nechvalně známé řadou bouřlivých rozepří, jimiž vyplnil značnou část svých pozdějších let. Po vydání Principií -- nepochybně jedné z nejvýznamnějších knih ve fyzice -- se rychle stal vlivnou postavou veřejného života. Byl jmenován prezidentem Královské společnosti a jako první vědec povýšen do šlechtického stavu.

Záhy se dostal do sporů s královským astronomem Johnem Flamsteedem, který dal předtím Newtonovi mnoho údajů potřebných k práci na Principiích, ale nyní mu odpíral poskytnout další informace. Newton se pokusil využít výsadního postavení v Královské observatoři a dosáhnout rychlého uveřejnění Flamsteedových výsledků. Dal dokonce podnět k jejich zajištění a předání Edmondu Halleymu, Flamsteedovu nepříteli, aby je připravil k publikaci. Flamsteed však předal záležitost soudu a ten svým rozhodnutím zabránil nedovolenému rozšiřování práce. To zase popudilo Newtona, který pak v dalších vydáních Principií systematicky vypouštěl všechny odkazy na Flamsteeda.

Ještě vážnější neshody vyvstaly mezi Newtonem a německým filozofem Gottfriedem Leibnizem. Oba totiž nezávisle na sobě rozvinuli nesmírně důležité odvětví matematiky zvané diferenciální a integrální počet, podpírající většinu moderní fyziky. Dnes se ví, že Newton na něm pracoval o celé roky před Leibnizem, jenomže k uveřejnění svých výsledků se odhodlal mnohem později. Následovaly dohady o prvenství, při nichž se Leibniz dopustil osudné chyby, když se obrátil na Královskou společnost, aby rozepři rozhodla. Newton jako její prezident sám jmenoval "nestrannou" komisi, a navíc snad byl i autorem závěrečné zprávy, kterou Královská společnost publikovala a v níž byl Leibniz nařčen z plagiátorství. Dokonce ještě po Leibnizově smrti prý Newton vyjádřil velké zadostiučinění z toho, se mu podařilo "zlomit Leibnizovo srdce".

Během těchto svárů Newton opustil Cambridge a univerzitní svět. Angažoval se pak v protikatolickém hnutí v parlamentu a později získal výnosné místo v královské mincovně. Tam využíval svou nevyzpytatelnost a sžíravost přijatelnějším způsobem, když vedl úspěšný boj s penězokazy a pár jich dokonce dostal na šibenici.

Tomáš Gráf

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vánoční ostrov
Ilustrační foto...
Měsíců není nikdy dost
Ilustrační foto...
Aktivita nového cyklu v období minima
Ilustrační foto...
Vědci pozorovali puknutí magnetaru
Ilustrační foto...
Co je to planeta?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691