Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Meziplanetární Internet

Vývojáři americké NASA se ve spolupráci se špičkovými odborníky z oblasti síťových technologií zaměřili na využití architektury sítě Internet pro meziplanetární komunikaci. Brzy však narazili na několik zásadních problémů: například na omezení přenosu dat rychlostí světla.

To sice v pozemských podmínkách nepůsobí významnější problémy, nicméně pro komunikaci ve sluneční soustavě jde o fatální problém. Vývojový tým se proto vrátil k samotným základům internetové komunikace a začal připravovat zcela nové protokoly pro přenos dat na velké vzdálenosti. Během minulých dvou let byla vize meziplanetárního internetu prosazována skupinkou vizionářů v čele s Vintonem Cerfem, jenž začal propagovat tento způsob komunikace ve stejné době, kdy se podobným problémem začala zabývat také známá Jet Propulsion Laboratory. Je však nezbytné podotknout, že obdoba takové sítě, přestože velice jednoduchá, existuje. Tento standardizovaný systém se nazývá ARPANET a využila jej pro přenos dat více než stovka vesmírných misí.

Mezi komunikací prostřednictvím počítačových sítí v pozemských podmínkách a přenosem dat mezi planetami, například mezi Zemí a Marsem, je ale diametrální rozdíl. Minimální vzdálenost mezi oběma planetami činí zhruba šedesát milionů kilometrů: tuto trasu urazí signál rychlostí světla za více než tři minuty. Při maximální vzdálenosti obou planet doba letu signálu vzroste dokonce na celých dvacet minut. Tato omezení představují pro standardní Internet, kdy jednotlivé odezvy trvají zlomky sekund, nepřekonatelný problém.

Každá planeta zapojená do takové sítě bude proto mít něco na způsob vstupní brány, jež přijme příchozí informace a posléze je rozešle jednotlivým stanicím na planetě, které o ně projeví zájem. Důležitou je také otázka bezpečnosti takovéhoto přenosu dat. Proto bude přístup do této sítě alespoň zpočátku silně omezen, proto si ještě na veřejně dostupnou adresu typu rover@pathfinder.mars.sol nějakou dobu počkáme.

Začátek celého projektu je ale blíže, než by se mohlo na první pohled zdát. Sondy k Marsu, připravované na rok 2001, budou již alespoň z části využívat zmíněný systém. Síť pojmenovaná Mars Network podle všeho dosáhne přenosové rychlosti kolem 11 000 bit/s, což je více než třicetkrát více, než v případě mise Mars Pathfider v roce 1997. Pro srovnání -- dnešní nejpoužívanější modemy pro připojení na klasický internet dosahují rychlostí kolem 56 000 bit/s. V konečné fázi by v roce 2007 kolem Marsu měl kroužit jeden nebo více komunikačních satelitů obstarávající spojení mezi automatickými sondami na povrchu a pozemským řídícím střediskem. Zmíněné satelity vytvoří páteř celého systému a přenosová rychlost tak dosáhne úctyhodných 1 000 kbit/s. Podle samotných autorů projektu je ale posílání e-mailových zpráv mezi Zemí a Marsem stále ještě v daleké budoucnosti. Na elektronickou poštu, která bude mít v kolonce "from" adresu s příponou .mars.sol, si tak musíme ještě nějakou tu dobu počkat.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 25
Ilustrační foto...
První světlo pro COROT
Ilustrační foto...
Pátý nebo šestý?
Ilustrační foto...
Příroda a světlo
Ilustrační foto...
SL9 aneb 10 let od srážky
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691