Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Za humny je černá díra

Nápadným zjasněním se minulý rok prozradila černá díra, která prolétá nedaleko Slunce. Navíc se zdá, že minulost tohoto objektu byla více než pozoruhodná.

Na jaře minulého roku našli odběratelé emailových alertů pro pozorovatele krátkou noticku oznamující objev nového rentgenového zdroje v souhvězdí Velké medvědice. Objekt detekoval satelit RXTE (Rossi X-Rat Timing Explorer Mission) pátého března v energetické části spektra. Intenzita přicházejícího záření a poloha na obloze vedla objevitele k domněnce, že se jedná o zdroj neobvykle vysoko nad rovinou Galaxie, takže doporučili pozorování na všech vlnových délkách.

Optický protějšek zdroje byl poprvé pozorován až třicátého března japonskými astronomy při Kyotské univerzitě (Uemura, Kato, Yamamoka a další) a vzápětí i potvrzen. Rozběhla se rozsáhlá spolupráce pozorovatelů po celém světě, která přinesla zajímavé výsledky: Kombinací měření intenzity záření na různých vlnových délkách byla určena vzdálenost objektu na šest tisíc světelných let od Slunce a z dohledání zdroje na archivních fotografických deskách oblohy také jeho pohyb mezi hvězdami. Díky tomu bylo možné odhadnout, jak se pohybovala rentgenová nova v minulosti a co vlastně za pozorovanými změnami jasnosti stojí.

Ilustrační foto...

Necelé dva roky od objevu už známe historii tohoto zajímavého systému docela dobře (i když s patřičnými nejistotami...) Zdá se, že ve Velké medvědici na nás blýskla dvojhvězda, kterou tvoří notně ohlodaná hvězda o hmotnosti asi třetiny Slunce a černá díra, která ji postupně zbavila svrchních vrstev atmosféry a odhalila tak její nitro. Kolem černé díry navíc pozorujeme akreční disk, tedy eliptický a plochý útvar, jenž slouží jako přestupní stanice plynu vysávaného z mateřské hvězdy černou dírou. Látka, která se dostává do silného gravitačního pole černé díry, totiž nepadá na horizont událostí přímo, ale po spirále smrti krouží kolem mrtvé hvězdy jako součást disku. Důvod je celkem prostý, černá díra je prostě příliš malá na to, aby se látka napoprvé trefila... Stejným způsobem se utváří akreční disky také kolem neutronových hvězd nebo bílých trpaslíků v těsných dvojhvězdách. Celá situace je ale dána konkrétními podmínkami v tom či onom systému.

Zajímavých zjištěním u rentgenové novy, která dostala jméno KV UMa (XTE J1118+480), ale bylo, že akreční disk má vnitřní hranici mnohem dál než se myslelo. Některé teorie procesů kolem degenerovaných hvězd tak budou muset doznat jistých změn.

Ilustrační foto...

Stejně pozoruhodný je také pohled do její minulosti. Z měření poloh a přesné rádiové astrometrie během zjasnění se podařilo zrekonstruovat dráha dvojhvězdy Galaxií posledních 230 milionů let. Nabízejí se dva možné způsoby, kde a jak černá díra vznikla. Buď dostala při explozi supernovy (ta zhroucení v černou díru předcházela) velký impuls, který ji vymrštil vysoko nad rovinu Galaxie, anebo byla součástí kulové hvězdokupy a tak byl její pohyb Galaxií divoký ještě před explozí. Vzhledem k velké hmotnosti černé díry (asi sedm Sluncí) však astronomové první možnost vylučují, neboť by se muselo jednat o neuvěřitelně mohutný výbuch.

Mnohem pravděpodobnější je, že se černá díra odpoutala z některé z kulových hvězdokup, které se pohybují po výstředných drahách kolem centra Galaxie. To z celé věci učinilo ještě větší kuriozitu, než se čekalo. Objektů z ranného období formování Galaxie (a odhaduje se, že hvězda progenitor tuto dobu asi pamatovala) je dnes známých velmi málo. Navíc je to vůbec poprvé, kdy se takto přesně podařilo zmapovat dráhu černé díry prostorem.

Celý příběh rentgenové novy XTE J1118+480, která se bez varování objevila na jarní obloze před dvěma roky, tak jistě vstoupí do dějin astronomie. Už dnes se plánují podrobné přehlídky okolí Slunce. Je totiž docela pravděpodobné, že se v hlubinách černého vesmíru ukrývá mnohem víc takových kuriozit. Uvidíme tedy, jak budou hvězdáři ve svém hledání a interpretaci výsledků úspěšní.

redakce

| Zdroj: STSCI, ADS a Internetu, CCD pozorování z Brna najdete zde.  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kam za astronomií a kosmonautikou v červnu
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Klíčové objevy Hubblova kosmického
Ilustrační foto...
David a goliáš
Ilustrační foto...
Jak se pozná meteorit?
Ilustrační foto...
Vyhlížejte mezosférické mraky
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691