Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Těsně vedle

V pondělí 7. ledna 2002 v 7 hodin 32 minut světového času minula naší Zemi třistametrová planetka 2001 YB5 o pouhých 0,00557 astronomické jednotky, čili o nějakých 833 tisíc kilometrů, přibližně dvojnásobek vzdálenosti ze Země na Měsíc. Její hypotetická srážka se Zemí by znamenala například katastrofu pro větší část západní Evropy. Těsný průlet planetky 2001 YB5 vzbudil nebývalou pozornost médií ve světě i u nás. A jak to všechno začalo? Pohled může být buď čistě astronomický nebo téměř sociologický.

Ilustrační foto...Planetku 2001 YB5 objevili američtí astronomové sdružení v projektu NEAT vedeném slavnou veteránkou lovu na asteroidy Eleanor Helin(ovou) pomocí 1,2-Schmidtovy komory na Mt. Palomaru 27. prosince 2001. Už z prvního cirkuláře vydaného mezinárodním centrem pro sledování planetek bylo zřejmé, že jde o planetku blízkozemní, typu Apollo, tedy křižující dráhu Země a v tomto případě i Venuše a Merkuru. Zároveň cirkulář připravený známým odborníkem Brianem Marsdenem upozorňoval na to, že jde o takzvaný PHA -- potenciálně nebezpečný asteroid, dostatečně velký i těsně se přibližující k Zemi, aby vyžadoval další bedlivou pozornost astronomů. Takových známe zatím 366.

Na Nový rok upozornil italský teoretik Andrea Milani na to, co stejně zúčastnění věděli, tj. že pro upřesnění dráhy a definitivní vyloučení možné srážky je třeba dalších astrometrických měření polohy planetky. Ta přibyla z několika stanic rozložených po celém světě, hlavně ze Spojených států amerických, Austrálie, Itálie, Německa, slovenské Modry a pochopitelně v několika nocích z (jiho)české Kleti. Pozorování byla použita k upřesnění výpočtu dráhy i času a vzdálenosti od Země při těsném přiblížení.

Průlet planetky 2001 YB5 byl dvacátým známým nejtěsnějším přiblížením planetky k Zemi. Ze známějších těles jej předstihl například asteroid 1996 JA1, který nás minul v poloviční vzdálenosti pouhých 5 dnů po svém objevu v květnu 1996 či 2000 YA, prolétnuvší kolem Země ve vzdálenosti 740 tisíc kilometrů týden po objevu v prosinci 2000.

Zprávy o setkání s 2001 YB5 se nejprve objevily v astronomických kanálech na internetu a z nich prostřednictvím žurnalistů píšících o vědě a technice dospěly do hlavních médií. Média své zprávy ověnčila bombastickými titulky a tak se opět otázka srážek s planetkami dostala na oči veřejnosti. Pro nás na Kleti jsou planetky v blízkosti Země denním (nebo spíš nočním) chlebem a součástí celého projektu sledování planetek a komet na neobvyklých drahách. Ročně změříme přesné pozice několika stovek blízkozemních těles. Mezi nimi je několik desítek PHAs. Znovunajdeme několik dlouho nepozorovaných či ztracených těles tohoto typu.

Mohlo by se zdát, že je to pro nás rutinou a že se bulvárním titulkům můžeme jen usmívat či nad nimi kroutit hlavou, asi jako chirurgové čtoucí v nedělním magazínu článek o operaci srdce. Ale i ony přinášejí nezanedbatelné informace a vyvolávají dotazy. Ukazují veřejnosti, že možnost srážky s planetkou je sice velmi málo pravděpodobná, ale nedá se vyloučit. Že to není jen bohapustý výmysl holywoodských filmařů. Připomínají, že tunguzskou katastrofu způsobila planetka o průměru pouhých 65 metrů a zničila území o rozloze cca 2000 kilometrů čtverečních (namalujte si to třeba na mapu České republiky).

Ilustrační foto...V zahraničních médiích se objevily i úvahy na téma, co s tím kdo bude dělat v případě, že astronomové namísto těsného průletu zjistí hrozící srážku. Američtí kolegové zmínili nejen svůj objev, ale i možnosti rozbití tělesa či lépe jeho vychýlení z kolizní dráhy. V Británii se shodou okolností sešla zpráva o přiblížení 2001 YB5 s ročním vyhodnocením takzvaného UK NEO Task Force Reportu, tedy zprávy britské vlády obsahující doporučení k většímu zapojení Británie do výzkumu možného kosmického nebezpečí. Ukázalo se, že bylo sice otevřeno informační centrum pro seznamování veřejnosti s blízkozemními tělesy, ale na britská pozorování blízkozemních asteroidů se stále čeká. Británie se též bude snažit o zapojení dalších států Evropské unie do výzkumu potenciálně nebezpečných asteroidů.

V Kanadě se zpráva sešla s informací o zastavení financování výborného astrometrického programu pro blízkozemní asteroidy využívajícím až do loňska 1,8m Plaskett teleskop v kanadské Victorii. BBC v planetkové story pro změnu zmínila americké objevitele a českou Kleť, zřejmě i proto že jsme jako jediní na světě byli schopni o Třech králích nejen odeslat do Minor Planet Center další zpracované pozice planetky, ale připravit ze surových snímků i veřejně použitelný obrázek. A to pan David Whitehouse z BBC asi netušil, že celý víkend zápolíme se záplavou sněhu, zamrzlým rozvodem vody a dokonce i výpadkem elektrického proudu.

Kleť v zahraničním zpravodajství zřejmě inspirovala spoustu českých žurnalistů, z nichž někteří mají jistý přehled i o astronomii a někteří o asteroidech slyšeli poprvé v životě. Ale kdo byl kdy doma prorokem? Na českých "Britských listech" jakýsi pan Roček napsal, že vesmírný kult strachu již pominul, zmínil Bruce Willise a zabrousil do politiky. Na Primě velice hezky o planetkách hovořil Marcel Grün z pražského planetária.

A co dodat na závěr? 2001 YB5 odlétlo z nejtěsnější blízkosti Země. Ve statistice objevů od začátku roku 2002 přibylo dalších sedm potenciálně nebezpečných asteroidů. Včetně dalšího objevu NEAT, nadto potvrzeného na Kleti. Congratulations to Glo Helin and his boys! Dva a půl pracovníka Minor Planet Center v massachusettské Cambridge zatím rok od roku narůstající zvládá příval planetkových dat. Zkoumáme blízkozemní asteroidy, abychom nedopadli jako vyhynuvší druhohorní veleještěři. (V případě asteroidů se navíc dovídáme mnoho nového o vzniku a vývoji sluneční soustavy.) V postatě je to něco jako havarijní pojištění vozidel. Platíme jej, ač rozhodně netoužíme se s někým srazit. Ale co kdyby?

Jana Tichá

| Zdroj: Observatoř Kleť IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Záškodník ukrytý za Sluncem
Ilustrační foto...
Aktéři nebeského představení
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2003 - díl A
Ilustrační foto...
Nebeský cestopis - Speciál o Měsíci
Ilustrační foto...
Titan - Mapování z Cassini a pohled z Huygense
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691