Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Odtud až za humny

Krátce před Štědrým dnem vybrala NASA nové výpravy progresivního projektu Discovery. Z říše science-fiction se tak do reality přesunuly dvě sondy: Jedna by v roce 2006 odlétla navštívit dvě největší planetky sluneční soustavy, druhá bude pro změnu pátrat po planetách v okolí nejbližších hvězd.

Ilustrační foto..."Kepler a Dawn jsou přesně ten typ výpravy NASA, jenž za rozumnou cenu dokáže odpovědět na některé důležité otázky," komentoval rozhodnutí dr. Edward Weiler, vědecký šéf amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Sonda Dawn bude ve vesmíru devět roků a pokusí se detailně prozkoumat planetky Vesta a Ceres, které se pohybují v pásu mezi Marsem a Jupiterem. Díky stejné sadě přístrojů tak může Dawn odkrýt podmínky, jaké panovaly krátce po vzniku sluneční soustavy.

Podle současných znalostí má Ceres velmi jednoduchý povrch, s minerály bohatými na vodu a dost možná i velmi řídkou atmosféru. Naopak Vesta je suché těleso, kde došlo k vnitřní diferenciaci a vzniku nejrůznějších lávových proudů. Tedy podobně jako náš Měsíc. Srážky s menšími tělesy nám odtud dokonce v posledních padesáti milionech roků poslali nejméně pět meteoritů, takže máme v pozemských laboratořích nejspíš i vzorky tohoto tělesa.

Srdce sondy Dawn vytvoří iontový motor stejné konstrukce jako Deep Space 1. Observatoř se u obou těles zavěsí na jedenáct měsíců na oběžnou dráhu ve výšce kolem osmi set kilometrů, avšak sestoupí až na pouhých sto kilometrů. "Ceres a Vesta jsou jedny z mála skutečně velkých světů, které nemáme stále ještě pořádně prozkoumány," dodala vrchní velitelka projektu Sarah Gavit z Jet Propulsion Laboratory.

Ilustrační foto...Neméně revoluční bude i mise Kepler. I když bude jeho kapacita pouze omezená, pomůže v důležité statistice výskytu exoplanet. Na rozdíl od pozemských detektivů, kteří dnes už rutinně objevují tělesa s hmotností kolem 80 Jupiterů, tedy 300x větší než Země, bude Kepler pátrat po zákrytech hvězd drobnými planetami. Při takové události totiž dochází k pravidelným, velmi malým, avšak měřitelným poklesům jasnosti mateřské stálice. Observatoř vybavená dalekohled o průměru zrcadla skoro jeden metr proto bude najednou sledovat zhruba stovku tisíc hvězd a pokusí se odhalit tělesa o velikosti srovnatelné se Zemí. Tedy pokud vůbec nějaké takové existují. Teoretikové odhadují, že se tak podaří narazit na padesát planet o velikosti Země a až šestinásobek těles větších než 2,2 Země. Sledovat bude jednu jedinou oblast v souhvězdí labutě po dobu asi čtyř roků. Do vesmíru se vydá v roce 2006 a snad by mohla vydržet až do roku 2013.

NASA tyto dvě výpravy vybrala z celkem 26 různých žádostí. Hlavní podmínkou, pomineme-li samozřejmě jejich vědeckou výtěžnost, byla závěrečná cena, která nesmí včetně startu nosné rakety přesáhnout 299 milionů dolarů. Z minulých výprav projektu Discovery lze jmenovat třeba NEAR Shoemaker, Mars Pathfinder a nebo Lunar Prospector. Další z nich, jako je Stardust nebo Genesis jsou už na cestě ve vesmíru, zatímco CONTOUR startuje v příštím roce a Deep Impact a Messenger v roce 2004.

Jiří Dušek

| Zdroj: JPL News a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Diamantový prach 5
Ilustrační foto...
Odkazy u nás
Ilustrační foto...
HST pozoruje Jupiter
Ilustrační foto...
Podívejte se na Mars!
Ilustrační foto...
Patří planetáriím astronomická budoucnost? -
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691