Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rádio IAN: Žeň objevů 1999

Třicátého března zazněla na brněnské hvězdárně v premiéře přednáška Jiřího Grygara Žeň objevů 1999. Kromě krátkého rozhovoru jsme pro vás připravili unikátní záznam celého dvouhodinového vystoupení.

Ilustrační foto...Žeň objevů, lhostejno z kteréhokoli z posledních roků, má po komprimaci podobu buď dvouhodinové přednášky nebo celoročního seriálu v časopisu Kozmos. To všechno je ale pouhá špička ledovce. -- Kolik toho musíte každoročně přečíst, abyste dal dohromady takové dílo?

Jak jsem se díval, tak počet prací, které přečtu za rok, se zhruba pohybuje něco přes tisíc. Samozřejmě je otázka, co nazvat prací. Protože se někdy jedná pouze o sdělení v cirkuláři Mezinárodní astronomické unie a jindy to může být třeba osmistránkový nebo dvacetistránkový spis o kvintesenci. Ale výsledek je stejný, ve výsledné Žni se vždy objeví jen tak asi dvě věty.
Spíš to znamená, že je nutné sledovat všechny hlavní světové časopisy. Čím dál tím větším zdrojem informací jsou stránky Internetu. Přičemž ovšem v tomto případě musí proběhnout naprosto krutý výběr, protože většina těch stránek není seriózních. Seriózní stránky má pouze NASA, Mezinárodní astronomická unie, možná Sky and Telescope... Ostatní informace pak prostě neberu, jelikož mi nepřipadají vůbec solidní.
Jde vlastně o průběžnou práci. Dnes, kdy skončím jednu žeň objevů, tak začínám připravovat další.

Nyní bych vás požádal o zhuštění samotné žně objevů. Který astronomický objev loňského roku považujete vy osobně za nejdůležitější?

... ... No to je tedy vážná věc ... ... musím si to rychle proběhnout ... ... budu muset snad ty poznámky i vytáhnout ... ... to bude těžká volba ... ... to je opravdu těžký ... ... Nejsem schopen vybrat jeden, myslím, že musím vybrat dva.
Prvním je potvrzení exoplanety v souhvězdí Pegase metodou tranzitu. To mi připadá fundamentální, protože se tímto způsobem postavilo objevování planet na naprosto solidní základ. Navíc je to nejbližší mé profesi, jelikož tranzity a zákryty jsou můj celoživotní byznys. Tím se myslím připravila půda pro další závažné objevy.
Pak mi připadá velice důležité to, co udělala Chandra, které se podařilo nalézt centrální zdroj Cassiopeia A -- tedy zcela jistě neutronovou hvězdu. Navíc se na základě toho podařilo objekt objevit i na starších záznamech, šumu, z družice Einstein, která neměla tak dobré potřebné rozlišení. Z toho bylo možné okamžitě zpětně určit, že se za dvacet roků nezměnila svítivost zdroje a že nemá ani vlastní pohyb. To jsou tedy objevy, které mají přesah do příštího desetiletí a tedy i století.
Je ale pravda -- teď mne to napadlo -- že bylo velmi důležité i pozorování pohybu zdroje Sagittarius A, ve kterém se zrcadlí vlastní pohyb Slunce kolem středu Galaxie. To mi připadá naprosto fascinující, vidět, jak Slunce běží a zdroj se promítá někam jinam... A to je osm kiloparseků daleko.
To jsou ty tři objevy. Když mně ale necháte ještě chvíli mluvit, bude jich pět...

Teď výhled do budoucnosti. Na jakou astronomickou událost tohoto roku se nejvíce těšíte, resp. o čem si myslíte, že bude za rok povídat na další žni objevů?

Velmi pravděpodobně lze něco čekat od evropské rentgenové družice vypuštěné na sklonku loňského roku. Původně měla označení XMM, dnes se jmenuje Newton. Oproti Chandře má sice menší rozlišení, ale větší sběrnou plochu.
Od Hubbla nelze asi čekat nic unikátního ... ... Významné věci asi přijdou od přehlídkových mašin, které se nyní rozběhnuly, tedy především SDSS. Také obří evropský dalekohled, Very Large Telescope, který už také poběží, je vynikající stroj, jenž se v rozlišení vyrovná Hubblovu teleskopu. Ale to platí pro celou tu baterii velkých osmimetrových dalekohledů, které začínají být standardně vybavené systémem adaptivní optiky.
Sonda Cassini proletí kolem Jupiteru, ale tam nelze čekat nic mimořádného ... ... Pravděpodobně budou další objevy v záření gama, nikoli však impulsních, tedy zábleskových zdrojů, ale zdá se, že se bude trvale zlepšovat technika detekce trvalého záření gama. Už dnes existuje na zemi celá řada detektorů, které jsou schopné sledovat teraelektronvolty, kdy se objevují erupce či záření z blasarů...
Jak už jsem to říkal několikrát, ty nejzajímavější objevy se předvídat nedají. Vidím to také podle toho, že si pokaždé připravím kostry žní objevů příštích let, nadepíši si jednotlivé kapitoly podle současného stavu a pak se mně pravidelně stává, že některé z nich nemám čím naplnit a jiné se naopak nečekaně zvětší. Na astronomii je prostě příjemné, že se nedá předvídat.

Děkuji za rozhovor.
Ptal se Jiří Dušek.

Premiérovou přednášku Žeň objevů 1999, rozdělenou na čtyři díly, doplňuje reprodukce jedenácti folií, které si můžete kliknutím zvětšit. Zvukový záznam je ve formátu Real Player:

redakce

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Má cenu fotit digitálně?
Ilustrační foto...
Jak nevypadají galaxie?
Ilustrační foto...
Jak věci pracují aneb mají Iridia zpoždění?
Ilustrační foto...
Přistáli Američané na Měsíci?
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2001 – díl pátý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691