Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hubblovo velké V

Další z odkazů Hubblova kosmického dalekohledu nás zavede to nedalekého extragalaktického světa galaxie NGC 6822. S úhlovým rozlišením a ultrafialovým pohledem jednoho z nejdokonalejších přístrojů naší planety si tak ukážeme zajímavou oblast tohoto vzdáleného světa.

Ilustrační foto...Doslova za humny našeho galaktického domova se nachází nepravidelná galaxie NGC 6822, kterou objevil už v roce 1884 Edward E. Barnard pomocí patnácticentimetrového čočkového dalekohledu. Pokud byste se na ni chtěli také podívat, můžete k tomu využít některou z teplých letních nocí a zkusit své štěstí v souhvězdí Střelce. Bude vám stačit i relativně malý dalekohled, její hvězdná velikost není ani deset magnitud.

Už kolem roku 1920 ji zařadil Hubble a Humanson mezi nepravidelné objekty místní skupiny galaxií. V pomyslné Guinessově knize astronomických rekordů má své místo jisté historicky třetím pozorováním proměnných hvězd typu delta Cephei v cizí galaxii. Dnes odhadujeme vzdálenost tohoto hvězdného ostrova na necelé dva miliony světelných let.

Vzhledem k tomu, že galaxie se nachází v kosmologických měřítcích nedaleko, můžeme pohodlně zkoumat exotické mlhoviny, ve kterých se tvoří hvězdy a porovnávat je s těmi, které známe z naší vlastní Galaxie. Jedním z objektů, které nám NGC 6822 servíruje, je také mlhovina Hubble-V.

Hubblův dalekohled snímal pomocí širokoúhlé kamery WFPC2 tento objekt necelé čtyři hodiny v několika filtrech a výsledkem je krásný barevný snímek, odhalující zajímavé detaily. Mlhovina samotná je velmi podobná jednomu z klenotů zimní oblohy, známé mlhovině M 42 nacházející se v souhvězdí Oriona. I když se jedná o dva podobné útvary, vypadala by ve srovnání s Hubble-V docela chudě; je totiž o řád menší. Zatímco M 42 měří napříč asi tři parseky, Hubble-V takřka šedesát! Pokud by se tedy nacházela v místech, kde pozorujeme na zimní obloze Velkou mlhovinu v Orionu, zdobilo by toto nápadné souhvězdí v meči bájného lovce cosi nepřehlédnutelného se spoustou detailů. Podobně jako u M 42 je také Hubble-V místem, kde pozorujeme velmi mladé a horké hvězdy.

Ilustrační foto...

Na přiloženém snímku si určitě všimnete jasného zhuštění v mlhovině, kde se nachází hejno velmi mladých a horkých hvězd. Stáří odhadují astronomové na čtyři miliony let s jasností převyšující Slunce asi sto tisíckrát. Právě díky skvělému Hubblovu dalekohledu se mohli astronomové podívat do srdce malé skupiny hvězd a změřit jejich hmotnosti a svítivosti. Protože tyto hvězdy jsou nejlépe pozorovatelné v ultrafialové části spektra, dalo skvělé rozlišení HST docela přesné výsledky. Hmotnosti těch nejnápadnějších stálic v Hubble-V pak vychází asi na dvacet Sluncí. Takto svítivé hvězdy se pochopitelně vyvíjejí mnohem rychleji než naše Slunce, hodiny jejich života postupně odkrojí asi deset milionů let a pak se ty nejhmotnější rozmetají při výbuchu supernovy do okolí. Obohatí tak kosmický prostor o těžké prvky, jež jsou základem života, který známe. Navíc jsou obří stálice neustále ohlodávány silným hvězdným větrem, který odnáší úžasnými rychlostmi do prostoru každoročně asi miliontinu sluneční hmotnosti. Při tomto procesu navíc mohou v některých přilehlých oblastech začít vznikat další hvězdy. Dost možná se díváme do míst, která jsou podobná i naší galaktické porodnici.

redakce

| Zdroj: Podle STSCI News. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak nevypadají galaxie?
Ilustrační foto...
O svícení 27
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Planeta s prstencem
Ilustrační foto...
Vzkaz od Jany Tiché
Ilustrační foto...
Náhodné setkání
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691