Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pištec v branách úsvitu

Za temných zimních večerů, kdy se mráz vkrádá pod kůži, se jen málokomu chce věnovat prohlížení stínoher, které jsou k vidění na povrchu našeho mrtvého satelitu. Naštěstí se ale občas najde někdo, kdo mrzne za nás a své zážitky nám předává v podobě snímků.

Ilustrační foto...Právě tak se k nám elektronickou poštou dostaly snímky Zálivu duhy od Leon Miše z úpické hvězdárny. Leon nás Měsícem zásobuje celkem pravidelně a jeho výtvory pořízené digitálním fotoaparátem jsou stále dokonalejší. Obzvlášť na nás ale zapůsobila jeho poslední série snímků pořízená 25. listopadu 2001.

Měsíc v té době dorůstal a ranní terminátor procházel západním okrajem Moře dešťů přizdobeným Zálivem duhy - velkým kráterem o průměru 260 kilometrů, jehož značná část je pohřbena pod utuhlou tmavou lávou. Když si snímek ranního terminátoru prohlédl můj kolega Rudolf Novák, zaujal ho malý pištec, který hleděl vstříc vycházejícímu Slunci -- dokonalý "The Piper at the Gates of Dawn". Přiznám se, že pištce vykouzlí má fantazie ve stínu masivu jen s vydatnou Rudolfovou pomocí. Onou šachovou figurkou má být osamělý horský masiv zvaný Mons La Hire - zhruba desetikilometrový pozůstatek vnitřních valů gigantické pánve Imbrium.

Měsíční terén je ale při pohledu ze Země tak pestrý a rozmanitý, že si v něm každý svého "pištce" zaručeně najde. Mou pozornost tentokrát přivábil dlouhý mořský hřbet Heim, který jako naběhlá žíla lemuje ranní hranici světla a tmy. V jednom úseku ho protíná malý třináctikilometrový kráter Caroline Herschel -- jeden z mála měsíčních kráterů nesoucí ženské jméno. Toto zákoutí prohlížím již pěknou řádku let a vždy mě zaujme jeho podoba za osvětlení, které mi dosud bylo utajeno.

Proto se pokaždé zajímám o přesný čas pozorování, ze kterého lze zjistit selenografickou délku ranního terminátoru, které hvězdáři říkají colongitudo. Každé takto označkované pozorovaní se pak stává jedinečným dílkem v bohaté skládačce, ze které lze sestavit kroniku stínových představení v dané oblasti. Má radost je na místě, Leonův snímek byl totiž pořízen při col. 32,56 stupňů, které doposud ve sbírce chybělo. Mé poděkovaní patří Leonovi za pěkné snímky a Rudolfovi za nalezení pištce přímo v branách vycházejícího Slunce!

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: http://moon.astronomy.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Obrovský mrak na severu Titanu
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 16
Ilustrační foto...
Endeavour - benjamínek mezi raketoplány
Ilustrační foto...
Welcome home
Ilustrační foto...
Pioneer 10: The Neverending Story -- A co věda?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691