Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak si nezadat

Trialog o životě ve vesmíru - recenze knihy.

Ilustrační foto...Způsobů, jak se chovat, aby neutrpěla vaše jistě dobrá pověst řekněme vědce či odborníka, je celá řada. Například se nikdy nebudete stýkat s těmi, kteří jsou zjevní šarlatáni anebo jejich sympatizanti. Vyhnete-li se jim obloukem, nesklidíte posměch kolegů a hněv pokleslých takyvědců. Takových "konflikt nemilujících" lidí je hodně. Jsou ale i druzí, kteří do soubojů s představiteli "neoficiální vědy" jdou -- a riskují. Riskují hodně: pověst, ztrátu času, možnost, že pod náporem nesmyslů udělají banální chybu a třeba i zblbnou. Jaký je to boj? Chcete ho také na chvilku prožít, alespoň na dálku, tedy bez většího rizika? Přečtěte si knihu "Trialog o životě ve vesmíru", kterou právě teď najdete skoro v každém knihkupectví.

Oficiálně má tato kniha tři autory: Stanislavu Ramešovou, Marcela Grüna a Jiřího Grygara. Ve skutečnosti je pravou autorkou první ze jmenovaných, zatímco Grün a Grygar její vývody většinou jen komentují. V knize je implicitně skryta geniální myšlenka (hlásí se k ní Jiří Grygar): problém, který je složitý a zasluhuje diskusi, neprojednávejme klasicky tak, že se někde sejdeme a hovoříme o něm, ale elektronicky. Elektronická konference je nejen módní, ale i pohotová, rychlá a přesná (můžeme se vracet k tomu, co kdo kdy řekl, a např. přesně citovat). Je sice pravda, že právě tak tato kniha nevznikala, ale na myšlence samé to nic nemění.

V knize je po kapitolách prezentováno osmnáct problémů, které byly předloženy k diskusi. Rozumějte tomu tak: Stanislava Ramešová vybrala z literatury nejrůznějšího charakteru kousky děl (někdy odstavec, dva, ba i stránku, jindy vytrhla jenom větu) a ty "posešívala" k sobě. Samozřejmě -- citáty nebyly vybrány náhodně, ale právě tak, aby dokazovaly nějakou ideu. Většinou velmi jednostranně, nejsou to důkazy toho typu, kterými podpíráme nějakou byť jen pracovní hypotézu, ale spíše spekulace (a někdy i docela pěkné ptákoviny). Marcel Grün a Jiří Grygar pak texty, připravené Ramešovou, komentují. Upozorňují na nepřesnosti, omyly i vyslovené lži (kolikrát tam napsali, že "domněnka" není totéž co "důkaz", že citovaného odborníka či vědce vlastně nikdo nezná -- přečtěte si třeba text na str. 145, paráda!).

Četl jsem knihu popořádku. Zprvu jsem měl dojem, že ti dva G opravdu rovnocenně přispívají k prodiskutování témat. Pak jsem ale poznal jejich pravou roli: snaží se, seč jim síly stačí, aspoň trochu zastavit a zkorigovat lavinu zkreslených informací a často i hloupostí, které se na čtenáře valí. Ale často to byl boj s větrnými mlýny -- na logické argumenty oněch G-ů není vůbec žádná odpověď a původní text jako by nic pokračuje dál (tomu se přece říká "já o voze, ty o koze," viďte?). A že nereagují na každou nepřesnost, nesmysl, lež a nelogičnost v textu? Asi neměli tolik volného času.

Již krátce poté, co jsem se začetl do knihy, mi bylo jasné, že ji musím mnoha lidem doporučit. Opravdu -- doporučit! Ne těm, kteří jsou stejně jako paní Ramešová v zajetí víry (a nic jiného než slepá víra to není), že naše civilizace je produktem a pod dohledem mimozemšťanů, a že důkazů je nespočet a nebýt těch zatracených oficiálních vědeckých institucí, které vše tají, věděli bychom o tom taky "my obyčejní lidé". Chci ji doporučit všem, kteří nejsou zaslepeni nějakou utkvělou představou, jež je zbavuje racionálního a skeptického přístupu k problému (v tomto případě života ve vesmíru). Kteří chtějí víc do hloubky poznat rozdíl mezi vědeckým výzkumem a pseudovědeckým mudrováním a spekulacemi nejhrubšího zrna. Grün s Grygarem mistrně předvádějí vhodný způsob argumentace, poskytují informace, které jistěže nejsou "absolutně a za všech okolností pravdivé", ale rozhodně je nelze zpochybňovat jako čiré výmysly či dokonce lži. Každý, koho zajímá otázka života ve vesmíru (a koho by nezajímala?), prostřednictvím této knihy snáze pozná, co je "zrno" a co pouhé "plevy".

 

Stanislava Ramešová, Marcel Grün, Jiří Grygar: Trialog o životě ve vesmíru. Nakladatelství Eminent, Praha 2001. Cena a počet výtisků neuvedeny (já ji koupil za Kč 179,-).

Zdeněk Pokorný

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pluto: další meta
Ilustrační foto...
Noc bez CCD kamer
Ilustrační foto...
Messenger u Venuše
Ilustrační foto...
Nad Českem létají modely kosmických nafukovac
Ilustrační foto...
Co je malé, to je milé
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691