Astronomické částky VI
Používání sousloví astronomická čísla nebo astronomické částky má asi své logické odůvodnění, přestože zvláště druhý ustálený výraz mohou především tuzemští astronomové s jistotou považovat za sousloví s dávno posunutým respektive přeneseným významem. Během svého života se s takto označitelnou finanční částkou patrně osobně neseznámí.
Co takhle celou věc trošku "převrátit na ruby" a podívat se po astronomických motivech použitých na platných bankovkách a mincích různých zemí. Možná budete překvapeni, ale bude toho na "volný seriál".
Bankovka, o které bude řeč, je v astronomickém světě patrně "mediálně nejslavnější". Před časem se o ní psalo i v časopise Sky and Telescope, nezávisle mě na ni upozornil pan docent Kulhánek a přítel našeho planetária, ing. Milan Kičmer, nám ji dokonce věnoval na památku. A tak ji tady na rozdíl od těch ostatních mám "fyzicky přítomnou" a píšu o ní. Narodila se v Rumunsku a její porodní váha je 2000 lei. Motiv je skutečně unikátní -- pás totality na území Rumunska při zatmění Slunce v roce 1999. O tomto zatmění bylo již i na stránkách IAN napsáno mnoho, proto jen doplním, že na druhé straně bankovky je schéma Sluneční soustavy. Co je v našich končinách nezvyklé, je to, že bankovka je vyrobena z plastu a je dokonce na dvou místech průhledná (pokud se nepletu, jsou plastikové bankovky doménou a snad i patentem Austrálie).
Tomáš Gráf
17.12.2001 IAN.czIAN.cz
|