Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Blízké setkání planetkového druhu

Blízkozemní planetky jsou pozoruhodnou součástí sluneční soustavy, našeho nejbližšího kosmického okolí. V polovině prosince se jedna z nich, planetka 1998 WT24 přiblíží k Zemi na vzdálenost 1,8 milionů kilometrů (to je pouze pětkrát dál, než je vzdálenost Měsíce od Země). Planetka zjasní se tak, že bude pozorovatelná i menšími přístroji. K největšímu přiblížení dojde 16. prosince 2001 v ranních hodinách. V té době bude rychlost jejího pohybu po obloze asi 1 stupeň za hodinu a planetka se bude pohybovat souhvězdím Persea.

Ilustrační foto...V době maximální jasnosti planetka dosáhne přibližně 9. velikosti, takže na její pozorování bude stačit i menší hvězdářský dalekohled (pouhýma očima je možné vidět hvězdy pouze do 6. velikosti). I v dalekohledu se však objekt bude jevit jako slabý bod, který se pomalinku pohybuje mezi hvězdami. Příznivou okolností je, že v době maximálního přiblížení je Měsíc blízko novu a nebude tedy rušit svým světlem pozorování.

Právě přiblížení planetky způsobí její zvýšenou jasnost, takže od 16. listopadu do 16. prosince postupně vzroste její hvězdná velikost ze 17 mag na 9 mag, tedy asi 1600krát, což je i pro blízkozemní planetky velmi vzácné. Poté její jasnost velmi rychle klesne, takže 1. ledna 2002 bude opět 17. hvězdné velikosti. Její přesné polohy najdete třeba na příloze stránek Amatérské prohlídky oblohy.

Planetka 1998 WT24 byla objevena v rámci amerického projektu LINEAR na konci listopadu 1998. Teprve další pozorování pořízená na čínské observatoři Xinglong, na americké Farpoint Observatory a na jihočeské Kleti definitivně potvrdila, že se jedná o těleso křižující dráhu Země. Tato takzvaná astrometrická pozorování jsou nezbytná pro přesný výpočet dráhy planetek sluneční soustavou, jejich případného přiblížení k Zemi i pro přípravu radarových pozorování.

Těleso 1998 WT24 patří do rodiny planetek typu Aten. Členové této rodiny mají větší část dráhy blíže ke Slunci než Země, jejíž dráhu kříží, a doba oběhu kolem Slunce je menší než jeden rok. V současné době je známo 124 Atenů. Dráha planetky 1998 WT24 protíná nejen dráhu Země, ale i Venuše a Merkuru. Slunce oběhne za 222 dnů. Velikost planetky 1998 WT24 se odhaduje mezi 680 metry až 2 kilometry.

Planetka nám srážkou nehrozí! Její přiblížení však bude vhodnou příležitostí pro vědecká měření, hlavně pro radarová pozorování, která umožní upřesnit její rozměry a tvar. Ta se připravují na amerických radarových observatořích Goldstone, Arecibo, dále v Číně a Rusku. Můžeme tak být zvědavi na nové výsledky.

Jana Tichá

| Zdroj: Observatoř Kleť IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Slunce je ze železa? Ani náhodou!
Ilustrační foto...
Tak přeci!
Ilustrační foto...
Posádka ISS vystoupila do kosmu
Ilustrační foto...
Body pro astronomii na IX. valném shromáždění
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 32
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691