Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pluto: další meta

Výprava na periferii sluneční soustavy, do oblasti Kuiperova pásu, dostává reálnou podobu.

Ilustrační foto...Neúprosná bitva amerických odborníků, veřejnosti a dokonce i některých politiků za peníze pro sondu, která by se poprvé z blízka podívala na planetu Pluto, její měsíc Charon a snad i nějaké těleso z Kuiperova pásu, postoupila do dalšího kola. NASA dala jedné ze skupin odborníků svolení k sestavení předběžného scénáře celé mise. Sonda by měla odlétnout nejpozději v roce 2006.

Podle starších představ, které před několika měsíci prošly přísnou revizí, využijí technici systémy, které byly původně sestaveny pro jiné výpravy. Spolu s méně silným raketovým nosičem se tak podstatně sníží jak cena celého experimentu, tak i doba vývoje. Sonda dostane do vínku miniaturní kamery, rádiový experiment, ultrafialový a infračervený spektrometr a snad iontový detektor. Úkolem tohoto souboru totiž nebude nic jiného, než charakterizovat globální geologii a vzhled Pluta a Charonu, spolu se sestavením mineralogické mapy a složením jemné atmosféry planety.

Harmonogram celé výpravy přitom stojí a padá s kritickým průletem kolem Jupiteru, jehož gravitační pole průkopnickou sondu dostatečně urychlí směrem k Plutu. Aby se všechno stihlo, musí ze Země odlétnout nejpozději v roce 2006. Ve hře je i jiný problém. Pluto se po průchodu přísluním pozvolna vzdaluje od Slunce a odborníci předpokládají, že zhruba do dvaceti roků celá jeho atmosféra zamrzne. Pak se totiž tahle výspa ponoří na dvě století do ponuře strnulé zimy.

Cesta k Plutu je tedy více než na spadnutí. O její budoucnosti však rozhodnou odpovědi na dvě důležité otázky. Za prvé: Je tahle výprava vůbec reálná? V nejbližší době se kriticky zhodnotí všechna možná rizika, jako je harmonogram příprav, technologické mezníky a třeba i nukleární články na palubě. Za druhé: Budou na ni peníze? Zatím totiž americký Kongres na sondu v roce 2002 vyčlenil 30 milionů dolarů. To však rozhodně stačit nebude a v dalších letech se s výdaji na tento projekt zatím nepočítá.

"Návštěva Pluta a dalších objektů v Kuiperově pásu bude podobná návštěvě ledničce obsahující vzorky nejstarších materiálů ve sluneční soustavě," komentovala oprávněnost této mise Colleen Hartman, která má v NASA na starosti výzkum sluneční soustavy. "Ovšem ten nejvíc vzrušující důvod, proč navštívit tuto dosud neprobádanou planetu, je, že najdeme něco, co jsme vůbec nečekali."

Jiří Dušek

| Zdroj: Space.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NGC 4565
Ilustrační foto...
Posádku ISS čekají výstupy do kosmu
Ilustrační foto...
První trojnásobný systém mezi blízkozemními
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 92
Ilustrační foto...
Mars Reconnaissance Orbiter se blíží k Marsu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691