Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pozor! Přijdou Geminidy!

Ještě jsme se neoklepali z Leonid, nevyléčili si depresi ze zákrytu Saturnu Měsícem, pořádně nevychutnali krásu vánoční komety a už je tu meteorický roj Geminid. Čeká na nás ze čtvrtka 13. prosince na pátek čtrnáctého.

Geminidy jsou posledním vydatným rojem kalendářního roku. Díky perspektivě vylétají jakoby ze souhvězdí Blíženců, latinsky Gemini, odtud jejich název. Hvězdáři pak za jejich mateřské těleso považují nejspíš vyhaslé jádro bývalé komety, dnes považované za planetku číslo 3200 s patřičným názvem Phaeton.

Na cestě kolem Slunce se Země s podobnými meteorickými roji, proudy meziplanetárních částic prachu o velikosti nanejvýš několik málo milimetrů, setkává během roku hned několikrát. Geminidy však patří mezi ty nejvýraznější, které svou bohatostí dokonce tu a tam předčí i letní Perseidy. Když se totiž zadaří, tedy bude pěkné počasí, Měsíc pod obzorem a vy přerazíte vlezlý mráz, mohou zazářit až třicetkrát za hodinu. Mnohé z nich mají nažloutlý odstín, ty nejjasnější pak za sebou nechávají zřetelnou stopu, která se rozplývá několik dlouhých vteřin.

Ilustrační foto...

Celé show začíná už v těchto hodinách, kdy k naší planetě dospěly první zástupci roje. V noci ze čtvrtka na pátek se však můžeme dočkat ostrého maxima, se kterým přijde až 120 meteorů za hodinu. Vadit nebude ani v první čtvrti, takže jediné, co potřebujete, je nějaké temnější místo s dobrým výhledem na jihovýchod. Určitě však nepohrdnete ani horkým čajem s kapkou něčeho ostřejšího.

Začít se můžete koukat řekněme od sedmi hodin večer, kdy se nad severovýchodem objeví souhvězdí Blíženců. Geminidy vlétající tečně do atmosféry budou dlouhé a nápadně pomalé. Později budou meziplanetární částice padat pod mnohem strmějším úhlem, takže přibude jejich počet: ty blíže radiantu, jenž se nachází poblíž Castoru, budou krátké a rychlé.

Velké roje finále zřejmě nastane mezi první a třetí hodinou ranní. Radiant bude nejvýš nad obzorem a snad bychom měli prolétat i nejhustší částí roje. Na druhou stranu, kdo ví? Raději se nechejme překvapit. V pátek 14. prosince ráno budeme moudřejší.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Slet astronautů - nálady, dojmy a upomínky
Ilustrační foto...
Vesmír na dlouhých vlnách -- díl čtvrtý
Ilustrační foto...
Carl Sagan – otec Planetární společnosti
Ilustrační foto...
Obloha v červnu
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2001 -- díl čtvrtý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691