Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nový úlovek v gama síti

Exotický svět gama astronomie má nový přírůstek: dosud naprosto neznámou kategorii zvláštní třídy objektů z naší Galaxie a dokonce z nejbližšího okolí Slunce.

Ilustrační foto...Oznámení o rozpoznání zdrojů a samozřejmě i nezbytné spekulace o jejich skutečném původu vyšlo na sklonku minulého týdne v prestižním časopise Nature. Jde o to, že se pracovníkům Goddardova střediska kosmických letů podařilo z 271 členů katalogu gama dalekohledu EGRET (Energetic Gamma Ray Telescope Experiment) na palubě Comtonovy observatoře vytřídit 170 případů se společnými rysy: Zhruba polovina z nich se koncentruje v úzkém pásu podél roviny Galaxie, zbytek vykresluje podobné rozložení jako hvězdy v tzv. Gouldově pásu. Tyto slabé zdroje gama záření tudíž nutně leží nedaleko nás.

Gouldův pás představuje soustavu molekulových mračen a s nimi spojených hvězd o průměru kolem jednoho tisíce světelných roků. Prstenec vznikl před 30 až 50 miliony roky. Samotné, výrazně starší Slunce leží na jeho vnitřním okraji. Do Gouldovy soustavy, identifikované již v devatenáctém století, patří celá řada jasných hvězd -- například ze souhvězdí Oriona či Štíra. Prstenec je přitom pod úhlem asi dvacet stupňů skloněný vůči rovině Galaxie. Podobné rozložení na obloze mají i rozpoznané zdroje gama záření. (Ostatně viz názorná animace, QuickTime, 125 kB)

Ilustrační foto...Naskýtá se otázka, jaké vysílače v našem nejbližším okolí pracují v tak energetickém pásmu elektromagnetického spektra. Po pravdě řečeno, nevíme. Dosud se totiž nepodařilo tyto objekty pozorovat i na jiných vlnových délkách, třeba ve viditelném světle pomocí Hubblova dalekohledu.

Černé díry, velmi hmotné stálice, osamocené neutronové hvězdy... kandidátů je celá řada. Černé díry urychlující ve svém okolí nabité částice sledujeme ve velkých měřítcích v centrem vzdálených galaxiích. Existují též hypotézy o podobných mikrokvasarech přímo v naší Galaxii. Hvězdy by mohly gama záření pro změnu generovat v unikajícím hustém proudu nabitých částic. Svůj scénář mají i rychle rotující neutronové hvězdy. Odpověď nám snad dá nový výrazně citlivější detektor GLAST, jenž se do vesmíru vydá kolem roku 2005.

Jiří Dušek

| Zdroj: Goddard Space Flight Center IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s vesmírem 14
Ilustrační foto...
Tři nové exoplanety WASP
Ilustrační foto...
Made in Russia
Ilustrační foto...
Co víme o Erosu?
Ilustrační foto...
Kosmické zbraně budoucnosti
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691