Je neužitečné a může být i škodlivé: přednášet v astronomii studentům o stelární nukleosyntéze, pulsarech a černých dírách, nemají-li ponětí o tom, jak se definuje lokální poledne, půlnoc či severojižní směr, nevědí-li nic o původu ročních období nebo o fázích Měsíce (považujíc jeho neosvětlenou část za zemský stín) a netuší-li, že hvězdy mají svůj denní pohyb. Arnold B. Arons, Cesta k přírodovědné gramotnosti
Chcete se vyznat v blízkém i vzdáleném vesmíru? Chcete si vyzkoušet pozorování meteorů a proměnných hvězd, Slunce, Měsíce, planet i malých těles sluneční soustavy? Dozvědět se spoustu zajímavých věcí a navíc poznat řadu bezvadných lidí? Ano? Pak byste se měli zúčastnit Astronomické expedice na Hvězdárně v Úpici určené všem začínajícím i zkušeným pozorovatelům denní i noční oblohy.
Naše akce je jedinečná hned z několika důvodů: Tak především zde pozorujeme všechny typy vesmírných objektů a přitom skoro na každého účastníka připadá jeden skutečný astronomický dalekohled. Ostatně přístroje svážíme z hvězdáren po celé České republice. Navíc, pokud během expedice projevíte opravdový zájem o pozorování, můžete si takový dalekohled na rok vypůjčit i domů.
Expedičníci, jak se účastníci nazývají, bydlí ve stanech na pozemku hvězdárny (jejich stavění bývá vždy zdrojem všeobecného veselí) a o jejich žaludky se stará suverénně nejoblíbenější osobnost expedice -- kuchařka. Kořením prázdninového života bývají noční, denní, bojové a jiné hry, více či méně dobrovolné koupele v bazénku a řada dalších kratochvílí. Náročný denní program sestává ze zpracování pozorování z uplynulé noci, odpoledních přednášek a experimentů, večery bývají zasvěceny přednáškám předních českých a slovenských astronomů. To nejzajímavější ale přichází až po setmění -- pozorování noční oblohy do tří ráno, často dokonce prodloužené až do východu Slunce. Pokud počasí nepřeje, přijde na řadu náhradní program – další povídání, diskuze či volná zábava.
Obloha se pozoruje v malých skupinách, začátečníkům pomáhají vedoucí, pokročilejší si svůj pozorovací program více méně sestavují sami. Jako každý rok počítáme třeba s meteorologickou, sluneční skupinou a skupinou amatérů, kteří budou vzhled oblohy zaznamenávat na fotografický film a křemíkový čip CCD kamery. V roce 2002 se novinkou stane i oddíl "experimentální astronomie", jenž se oddá nejrůznějším astronomicky-fyzikálním pokusům.
Již 44. expedice začne v pátek 2. srpna a skončí v neděli 18. srpna 2002. Za cenu kolem 1900,- korun vám poskytneme čtyři jídla denně, ubytování ve stanech či vojenském hangáru a základní materiály. Akci spolu s Hvězdárnou v Úpici organizuje Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě a společnost Amatérská prohlídka oblohy. Pozor, tahle akce je nekuřácká!
Pokud tedy chcete strávit čtrnáct prázdninových dní u dalekohledu a s partou skvělých kamarádů, podívejte se na http://expedice.astronomy.cz a především si napište o další informace na e-mailovou adresu expedice@hvezdarna.cz nebo pošlete dopis na adresu Leon Miš, Hvězdárna, U lipek 160, 542 32 Úpice (tel. 04 39/93 22 89, fax. 04 39/88 12 89). Dlouho neotálejte, uzávěrka přihlášek je 1. března 2002.