Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hvězdárna barona Krause má planetku

Hvězdárně barona Artura Krause v Pardubicích, která 7. dubna příštího roku oslaví deset let od svého otevření, se dostalo milé pocty. RNDr. Petr Pravec, vědecký pracovník Astronomického ústavu akademie věd České republiky jí věnoval planetku, kterou objevil 21. března roku 1998 v Ondřejově.

Ilustrační foto...Bylo na nás, pardubických astronomech – amatérech, jak, či po kom ji pojmenovat. Zvolili jsme formu jakési soutěže, kdo navrhne jméno nejvhodnější a nejvýstižnější. Bez delších diskusí jsme zvolili jméno Vaclavhubner.

Ing. Václav Hübner byl významným představitelem pardubické astronomie 50. a 60. let. V této době spolupracoval s Okresním domem pionýrů v Pardubicích, především s vedoucí přírodovědného oddělení, paní Věrou Vaněčkovou. Několik let vedl astronomické kroužky, v nichž vštěpoval mladým zájem o poznávání vesmíru a předával jim své životní zkušenosti a lásku k přírodě. Jeho velkým druhým koníčkem po astronomii byl skauting. On sám jezdil od roku 1938 na skautské tábory, kde si vysloužil přezdívku "Hvězdář", pod kterou byl známý v širokém okruhu svých přátel. Skauting byl však po nástupu obou totalitních režimů zakázán, takže se na jeho činnosti podílel pouze v krátkých obdobích jeho legality, tj. v letech 1968 -- 1970 v Pardubicích a po sametové revoluci ve Vysokém Mýtě. V padesátých i šedesátých letech nebylo ani trochu jednoduché získávat mladé pro pozorování vesmíru, neboť hlavním důrazem, kladeným na astronomii v tehdejším totalitním systému byla ateistická propaganda materialistického názoru vládní a všemocné komunistické strany.

Do Pardubic dojížděl ze Sezemic, později, po změně bydliště až z rodného Vysokého Mýta. Na schůzky si vozil své astronomické přístroje, které byly jeho vlastními originálními výrobky. On sám vystavoval své dalekohledy na celostátních výstavách amatérských astronomických přístrojů a zúčastňoval se pravidelně seminářů konstruktérů dalekohledů v Rokycanech. Svými dalekohledy učil mladé nejen pozorovat vesmír, ale poznávat i jejich konstrukci, kterou naprosto precizně ovládal.

V době, kdy se v Pardubicích stavěl nový Dům dětí a mládeže Delta, tj. v letech osmdesátých, byl velmi aktivním zastáncem myšlenky, aby Dům dětí a mládeže byl obohacen i o astronomickou pozorovatelnu, což se za významné pomoci a po velkém úsilí paní Věry Vaněčkové a pana Bohumila Ruprechta skutečně podařilo. Potom už bylo zapotřebí využít šikovných rukou astronomů amatérů a zkonstruovat dalekohled, neboť ještě v roce 1988, kdy byl Dům dětí a mládeže postaven, zůstávala kopule prázdná. Na plánovaný dalekohled, který měl být objednán v tehdejší NDR, nebylo peněz. Největší zásluhu na zhotovení dalekohledu pro Hvězdárnu barona A. Krause má pan Jiří Drbohlav, v astronomické veřejnosti známý jako brusič astronomické optiky, který zakázku přijal a svého úkolu se ctí zhostil.

Ještě mi zbývá sdělit, že Ing. Václav Hübner byl rodákem z Vysokého Mýta, narodil se zde 18. dubna 1922 a zemřel 25. června 2000. Planetka Vaclavhubner má číslo 18647 a krouží nad našimi hlavami kdesi mezi drahou Marsu a Jupiteru. Možná že má k Ing. Hübnerovi docela blízko, on se na nás dívá z nebeských výšin a snad i pokyvuje svou bělovlasou hlavou na důkaz spokojenosti s naším amatérským astronomickým snažením.

Údaje o planetce a o její dráze je možno získat na internetu na adresách:

A nyní ještě několik informací o vybavení Hvězdárny barona Artura Krause pro případné další zájemce o astronomii v Pardubicích, která je určena nejen pro astronomické kroužky a astronomický klub, ale i pro širokou veřejnost. Hvězdárna vlastní zrcadlový dalekohled typu Cassegrein s průměrem zrcadla 420 mm o ohniskové délce 5600 mm. Tento přístroj s vysokou rozlišovací schopností je používán hlavně ke kresbě a fotografování Měsíce a planet. Dalším dalekohledem na společné montáži je refraktor s průměrem objektivu 150 mm o ohniskové délce 2200mm. Je používán k vedení hlavního dalekohledu jako pointér při fotografování hvězdné oblohy nebo k pozorování dvojhvězd, zákrytů i k projekci Slunce. Na tubusu velkého dalekohledu je uchycen „hledáček“ s velkým zorným polem pro rychlé vyhledávání požadovaného nebeského objektu. Jeho objektiv má průměr 60 mm s 15-ti násobným zvětšením. Montáž dalekohledu je paralaktická, poháněná hodinovým strojem, který zajišťuje vedení dalekohledu s oblohou. Hvězdárna barona artura Krause se svým přístrojovým vybavením ještě před krátkým časem řadila mezi největší amatérské pozorovatelny v České republice.

Přijměte pozvání do Pardubic nejen na sladký perník, ale i k návštěvě našeho astronomického pracoviště.

Irena Venzarová

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zásoby míří k ISS
Ilustrační foto...
Slunci asi přeskočilo
Ilustrační foto...
Dva největší dalekohledy s vyspělou elektronik
Ilustrační foto...
Když astronomové vyfotí nic
Ilustrační foto...
Jupiter & Saturn -- ve vašich dalekohledech
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691