Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Saturn za Měsícem

Zima k nám přichází se vší parádou: se sněhovou nadílkou, vánočními trhy provoněnými medovinou, ale také nádhernou oblohou plnou jasných hvězd. K zimní přehlídce nápadných souhvězdí se letos přidají i dvě nápadné planety -- Jupiter a Saturn. Hned první prosincový den se k nim navíc dostaví i Měsíc, který brzy ráno Saturn dokonce zakryje.

Zákryt Saturnu Měsícem nepatří mezi úkazy, se kterými se můžeme na obloze setkávat často, i když letos jsme už jednu takovou příležitost měli (3. listopadu). Oblačnost prohánějící se nad velkou částí naší republiky však mnohým pozorovatelům nedovolila tuto podívanou sledovat. Ti, kteří měli před měsícem smůlu si tedy mohou zkusit své štěstí znovu. Škoda, že tentokrát nebude úkaz při pozorování tak působivý. Ráno 1. prosince, kdy k zákrytu dojde, bude totiž Měsíc jenom pár hodin po úplňku. Saturn se tak bude v blízkosti našeho souputníka spolehlivě ztrácet. Složitější situaci budou mít i lovci zajímavých fotografií. Určit optimální expozici, při které jim v takové blízkosti vyjde Měsíc i Saturn dostatečně kontrastní, bude pořádný ořech.

Ilustrační foto...

V západní části České republiky se Saturn za levý okraj Měsíce schová ve 3:40 SEČ, na východě k tomu dojde o pět minut později. Za měsíčním diskem se bude Saturn ukrývat zhruba hodinu, aby se ve 4:46 SEČ opět "vyloupnul" u pravého okraje. Zajímavé bude pochopitelně sledování zákrytu v dalekohledu, protože Saturn nezmizí za okrajem Měsíce okamžitě, ale bude se postupně odkrajovat téměř třičtvrtě minuty.

Budete-li mít po ruce dalekohled, můžete si rovnou prohlédnout i některé měsíční útvary. Nechcete-li příliš zabrousit k centrálním oblastem přivrácené strany, stačí když zůstanete u okrajů, v místech, kde se Saturn schová a objeví. V prvním případě k tomu dojde poblíž velkého a nápadného kráteru s tmavým dnem -- Grimaldiho. Druhý případ (výstup) nastane blízko Moře hojnosti, jehož okraj zdobí kráter Langrenus. Více se o těchto dvou zajímavých kráterech dovíte na stránkách Prohlídky Měsíce .

Pokud nebude přát počasí ani v tomto případě, není ještě třeba zoufat. Další šance se nám totiž naskytne 16. dubna 2002 večer, kdy bude probíhat zákryt opravdu se vší parádou. Saturn zakryje úzký srpek Měsíce a celou podívanou doplní planety Mars a Jupiter! Po té ovšem nastane se zákryty Saturnu na několik let utrum.

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Cassini - Titan: Blízký průlet
Ilustrační foto...
Mars ukázal svou starou tvář
Ilustrační foto...
Již dva roky jsme plnoletí
Ilustrační foto...
Na návštěvě mezi prstenci
Ilustrační foto...
Doba pionýrů skončila, zapomeňte (1. část)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691