Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vánoční kometa

Nehledě na všudypřítomnou reklamu, která hovoří o nějakých zbytečných stamilionech, připravila příroda skutečnou vánoční kometu. Sice netrumfne vlasatice minulých roků, přesto však alespoň trochu pozornosti zaslouží. Dámy a pánové, vesmír si nám dovoluje představuje LINEAR, C/2000 WM1.

Ilustrační foto...Celý příběh vánoční komety začal 16. prosince roku 2000 v souhvězdí Kasiopeji, kdy se dostala do zorného pole metrového dalekohledu projektu Lincoln Laboratory Near-Earth Research v Novém Mexiku. Na první pohled šlo o planetku slabou osmnáct magnitud, kterých se na obloze pohybuje habaděj. Její nezvyklá dráha však vzápětí upoutala pozornost pracovníků v ústředí pro mezinárodní telegramy. S příchodem nových pozorování a také snímku, jenž se podařilo o něco později udělat na observatoři Mount Hopkins, se pak ukázalo, že nejde o planetku, nýbrž drobnou kometu: s hlavou velikou asi deset úhlových vteřin z níž dokonce vybíhal krátký chvostík.

V té době se vlasatice nacházela ještě hodně daleko, až za dráhou planety Jupiter. Nyní se ale blíží do přísluní, kterým projde 22. ledna příštího roku, takže jasnost rychle roste. Jenom pár dní předtím se také protáhne kolem Země -- ve vzdálenosti 46 milionů kilometrů, tedy 0,31 astronomické jednotky. Doslova a do písmene se tak stane vánoční kometou roku 2001.

Jak známo, předpovídat jasnosti komet je nejen nevděčné, nýbrž i značně ošemetné. Vždyť jsou něco jako kočky: Mají ocas a dělají si jen to, co sami uznají za vhodné. Nebeští prognostici si už párkrát ušili pěknou ostudu ... Tutovky zklamaly, naopak mnozí outsideři mile překvapili. Zatím se však Lineára chová jako podle jízdního řádu. Proto doufejme, že zůstane poslušná i do poslední chvíle.

Ilustrační foto...

Pro nás severozemce se kometa nepohybuje nejvýhodněji: Najdete ji večer nízko nad jihovýchodním obzorem. A pro jistotu si s sebou vezměte triedr. Nyní se přestoupila z Berana do Ryb a bez zaváhání směřuje dál na jih.

První a vlastně i jedinou šanci dostanete začátkem prosince. Měsíc vadit nebude a LINEAR se přehoupne přes souhvězdí Velryby. Každý den urazí asi tři stupně a vzhledem k plánované jasnosti asi pět magnitud bude v podobě drobné mlhavé skvrny patrná i bez dalekohledu. Samozřejmě na tmavé obloze, někde dál od pouličního osvětlení.

Od té doby se bude opět vzdalovat od Země, takže by měla postupně slábnout. Jelikož se však současně bude stále přibližovat ke Slunci, pokles vyrovná její zvyšující se aktivita. Proto si i nadále, snad až do začátku února oněch pět magnitud udrží. My si toho ovšem příliš neužijeme. Druhý prosincový týden navštíví souhvězdí Sochaře a o pár dní později se vydá do ještě jižnějších oblastí, mimo dosah dalekohledů České republiky. Tahle vánoční kometa má prostě ráda spíše protinožce. Ale to neznamená, že bychom na ni měli zanevřít.

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope a další. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Poslední tečka za Venuší
Ilustrační foto...
O svícení 38
Ilustrační foto...
Měsíc očima umělé inteligence
Ilustrační foto...
Mimořádný bolid nad Zakarpatskou Ukrajinou -- d
Ilustrační foto...
STS-126: Endeavour k ISS
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691