Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Prospero oslavil třicetiny

Před třiceti roky vyhrála Velká Británie turnaj v kriketu a sama, zcela ojediněle vstoupila do vesmíru.

Ilustrační foto...Začátek vlastní cesty do vesmíru oznámila britská vláda někdy v polovině šedesátých roků. Tehdejší ministerstvo průmyslu přitom hodlalo vyvinout nosnou raketu Black Arrow -- Černý šíp. Zatímco třetí, finální stupeň představoval konvenční motor na pevné palivo, první dva poněkud netradičně poháněla směs peroxidu vodíku a kerosenu. Na rozdíl od standardně užívaného kyslíku měl totiž peroxid několik výhod: mohl se skladovat při pokojové teplotě a docela bez problémů s ním šlo i manipulovat.

Na druhou stranu byl však projekt Black Arrow spíše krokem zpět. Pohltil více nákladů než se počítalo, měl zastaralou koncepci a také nedostatečnou nosnost. Na oběžnou dráhu ve výšce pět set kilometrů zvládnula vynést nanejvýš sto kilogramů.

Přesto všechno bylo vyrobeno hned pět exemplářů nosné rakety, které startovaly z australského kosmodromu Woomera, na jihu kontinentu. První exemplář však v červnu 1969 nevydržel déle než padesát vteřin. Pro závadu v navigačním systému se stala neovladatelnou a musela být zničena. Druhý pokus dopadl o poznání lépe, v provozu byl však pouze první a druhý stupeň. Třetí Black Arrow startovala v září 1970 a s sebou nesla družici ORBA. Bohužel, službu vypověděl druhý stupeň, takže se zbytek rakety opět vrátil do gravitační náruče naší planety.

Ilustrační foto...

Ta nejtěžší rána však přišla v červenci 1971. Analýza předchozího neúspěchu nebyla ještě u konce, když britská vláda celý projekt -- z výše uvedených a do značné míry i oprávněných důvodů -- zrušila. Protože však byla většina vyhrazených peněz už investována, současně dovolila odpálit poslední dva existující exempláře nosné rakety.

Dvacátého osmého října 1971 tak čtvrtý Černý šíp v řadě zcela bez zaváhání donesl mezi hvězdy první britskou umělou družici. Lehký Prospero měl na palubě detektor mikrometeoritů a až do úplné degradace palubních baterií vydržel vysílat skoro dvě desetiletí. Po velmi protáhlé dráze se spolu s třetím stupněm nosné rakety pohybuje ve vesmíru dodnes. Vypadá jako hvězdička páté až jedenácté velikosti.

Poslední Black Arrow měl jiný osud. Skončil coby kuriózní exponát v londýnském Vědeckém muzeu. Symbolickým způsobem tak připomíná rozhodnutí britské vlády, která promarnila šanci být v exkluzivním klubu kosmických velmocí. Většina inženýrů, technologů, vědců odešla do Spojených států a Velká Británie od té doby hraje roli hráče druhé ligy.

Důsledky ukončení projektu pocítil i australský kosmodrom. Woomera je rozlohou největší raketová střelnice na světě, jedna z mála na jižní polokouli. Čest poslat nějaké těleso do vesmíru však měla jenom dvakrát. V říjnu 1971 Britům a Australanům v listopadu 1967. To je však úplně jiný příběh.

Jiří Dušek

| Zdroj: Astronomy Now, Rakety a kosmodromy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
100 let od narození S.P.Koroljova
Ilustrační foto...
T7
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 47
Ilustrační foto...
Dopravily komety na Zemi vodu?
Ilustrační foto...
NASA zvolila jméno pro přistávací modul
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691