Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kdy? Když ne teď!

Na obloze je řada hvězd, které dříve nebo později explodují jako supernovy. Kdy zhruba k takové události dojde si však hvězdáři troufají říci pouze u několika případů. U Scorpii je jednou z nich. U Scorpii je totiž časovaná bomba.

Ilustrační foto...Na první pohled nevypadá nijak zvláštně. U Scorpii je nenápadná hvězdička osmnácté velikosti, která se jednou za desetiletí na pár dní zjasní na osm až devět magnitud. Většinou je tedy natolik slabá, že na ni nedosáhnete ani těmi největšími amatérskými dalekohledy, z času na čas je však patrná i loveckým triedrem. Co se týká taxonomického třídění proměnných hvězd, považuje se U Scorpii za tzv. rekurentní novu. Objekt, jenž s největší pravděpodobností exploduje jako supernova typu Ia. Při tomto finálním záblesku pak trumfne i naši Venuši...

"Všeobecně se soudí, že supernovy typu Ia vznikají v důsledku jaderné detonace vzniklé zapálením termonukleárních reakcí v elektronově degenerovaném uhlíko-kyslíkovém bílém trpaslíku," popisuje doslova ve svých skrytech Úvodu do fyziky hvězd docent Zdeněk Mikulášek.

"Bezprostřední příčinou vzplanutí je pozvolný nárůst hmotnosti uhlíkokyslíkového bílého trpaslíka, k němuž dochází v důsledku přenosu látky z druhé složky těsné dvojhvězdy. Zvyšování hmotnosti vede k tomu, že se rozměry trpaslíka neustále zmenšují, čímž se v jeho nitru uvolňuje potenciální energie, která látku hvězdy stále více nahřívá. Překročí-li hmotnost degenerované hvězdy jistou kritickou mez (asi 1,3 Slunce), zvýší se centrální teplota hvězdy natolik, že se zde zažehnou termonukleární reakce, které brzy rozhoří v celé hvězdě."

V důsledku toho se v nitru hvězdy začne dále prudce zvyšovat teplota, která nakonec přeroste i teplotu degenerace. Sevření krunýře elektronové degenerace povolí, látka hvězdy se změní v plyn, který divoce expanduje do prostoru. Následný výbuch jaderné reakce uhasí a rozhodí veškerý materiál hvězdy do prostoru rychlostí až deset tisíc kilometrů za sekundu. Nicméně ještě dříve než se tak stane, se stačí více než polovina uhlíku a kyslíku z bílého trpaslíka změnit na železo.

Ilustrační foto...

Konkrétně u nenápadné U Scorpii hvězdáři předpokládají, že je bílý trpaslík těsně u kritické meze, před explozí supernovy. Už před deseti roky dokonce jeden tým odhadnul, že to nebude trvat déle než sto tisíc roků. V kosmických měřítcích tedy mrknutí oka nejvyššího Stvořitele. (Ať už si na jeho místě představujete kohokoli.) Jejich předpověď samozřejmě nevycházela z lógru v plastikovém hrníčku na konci jedné pozorovací noci, nýbrž z frekvence vzplanutí. Je nejkratší ze všech známých případů -- což naznačuje vysoké tíhové zrychlení a tedy i hmotnost bílého trpaslíka.

Ve stejné časové škále předpokládá explozi U Scorpii i nová studie vedená Timothy D. Thoroughgoodem z University of Sheffield. Spolu s kolegy zjistili, že se hmotnost trpaslíka pohybuje jen 0,07 Slunce od kritické hranice, možná dokonce ještě méně. A pokud bude i nadále nabírat stejně intenzivně další látku, pak exploduje nejpozději do sedmi set tisíc roků. Až se tak stane, pak vzhledem ke vzdálenosti asi dvacet tisíc světelných roků, dosáhne jasnosti kolem mínus pět magnitud, trumfne Venuši a bude patrná i ve dne. Dočkáme se toho ještě za našich životů?

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope, Z. Mikulášek, Úvod do fyziky hvězd IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Apophis 2 – STS 117 Atlantis
Ilustrační foto...
Apophis drtivě nedopadne
Ilustrační foto...
Odrazová sklíčka na Měsíci
Ilustrační foto...
Je 2001KX76 velké jako Charon?
Ilustrační foto...
Neznámá tvář slunečních erupcí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691